فال یلدایی

با تعبیر مخصوص گابریکی!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

چگونه میتونیم قند خون خود را در شب یلدا کنترل کنیم؟

یلدا“شب یلدا “یا “شب چله” بلندترین شب سال و یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است. مردم ایران از دیر باز این شب را با مصرف خوراکی های خاصی مثل هندوانه، انار، گندم و نخود برشته، میوه های خشک (کشمش، انجیر و توت خشک)، آجیل (بادام، پسته، گردو و …) و شیرینی های سنتی مثل باسلوق جشن می گرفتند.
 
 برای اینکه از شب یلدا و خوراکی های آن بیشترین لذت را ببریم لازم است این چند نکته را به یاد داشته باشیم.
  
1- میوه های تازه، میوه های خشک و شیرینی های سنتی که در شب یلدا مصرف می شوند حاوی کربوهیدرات (قند و نشاسته) هستند. کربوهیدرات ها بیشترین تاثیر را بر روی قند خون دارند و باعث افزایش قند خون می شوند. به همین دلیل مهم است افراد دیابتی در انتخاب خوراکی های شب یلدا به مقدار قند و نشاسته یا به عبارتی شمارش واحد کربوهیدرات ها توجه کنند.
 
2- خوراکی های شب یلدا عمدتا بعد از شام و به عنوان میان وعده مصرف می شوند. مهم است در انتخاب آنها به میزان قند خون 2 ساعت بعد از شام هم توجه شود.
 
3- مصرف سبزیجات آزاد به همراه این میان وعده می تواند به کنترل بهتر قند خون کمک کند.
 
4- در انتخاب خوراکی های شب یلدا به یاد داشته باشیم بیشتر از 2 واحد کربوهیدرات و بیشتر از 1واحد چربی استفاده نشود.
 

میوه های شب یلدا

میوه های تازه و خشک حاوی کربوهیدرات هستند و می توانند بر قند خون تاثیر گذار باشند. یک واحد میوه معادل یک واحد کربوهیدرات است. برای اطلاعات بیشتر به شمارش کربوهیدرات ها در کتاب برنامه ریزی غذایی مقدماتی ( صفحه 38، جدول یک واحد میوه) مراجعه نمایید. در اینجا واحد برخی از میوه های محبوب شب یلدا ذکر شده است :

انار

انار متوسط

یک عدد 1 واحد کربوهیدرات

هندوانه

هندوانه

400 گرم با پوست 1 واحد کربوهیدرات

ازگیل

ازگیل

یک لیوان 1 واحد کربوهیدرات

خرمالو

خرمالو متوسط

یک عدد 1 واحد کربوهیدرات

انجیر خشک

1.5 عدد 1 واحد کربوهیدرات

قیسی

برگه زردآلو

یک چهارم لیوان 1 واحد کربوهیدرات

آجیل شب یلدا

مصرف آجیل ها و مغزها نیز در این شب رایج است. آجیل و مغزها در گروه چربی ها قرار دارند و مستقیما بر روی قند خون اثر نمی گذارند، اما بدلیل داشتن کالری بالا بر روی وزن تاثیر گذار بوده و بهتر است به  واحدهای مصرفی آنها توجه شود.

پسته

پسته

16 عدد 1 واحد چربی

بادام

بادام

6 عدد 1 واحد چربی

بادام-زمینی

بادام زمینی

10 عدد 1 واحد چربی

گردو

گردو

2 عدد کامل 1 واحد چربی

شیرینی شب یلدا

باسلوق( غیر رژیمی)، شیرینی سنتی این شب است که پایه اصلی آن نشاسته، شکر و یا شیره انگور است. همه این مواد تاثیر مستقیمی بر روی قند خون دارند. هر یک قاشق غذاخوری از نشاسته، شکر و یا شیره انگور معادل 1 واحد کربوهیدرات است. با توجه به تفاوت در اندازه و نحوه تهیه با سلوق، شمارش واحد کربوهیدرات آن دشوار است؛ اما به طور تقریبی، هر یک عدد باسلوق متوسط معادل 1/5 تا 2 واحد کربوهیدرات است.

فراموش نکنیم با توجه به مواد تشکیل دهنده باسلوق(غیر رژیمی) که همگی از قندهای ساده هستند، این شیرینی انتخاب مناسبی برای افراد دیابتی به شمار نمی آید.

Call Now Button
0
سبد خرید