انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک

دیابت نوع دو

دیابت نوع دو که بانام‌های دیگری مانند دیابت بزرگسالان و دیابت غیر وابسته به انسولین نیز شناخته می‌شود، اغلب در سن بالای 35 سال رخ می‌دهد. اگرچه طبق تحقیقات اخیر، به دلیل شیوع کم‌تحرکی و چاقی در کودکان و نوجوانان احتمال بروز دیابت نوع دو در آن‌ها نیز وجود دارد.

حدود 95-90% درصد از کل مبتلایان به دیابت را افراد دیابتی نوع دو تشکیل می‌دهند. در دیابت نوع دو، لوزالمعده همچنان قادر به تولید انسولین است ولی اغلب تولید انسولین در بدن این افراد کاهش می‌یابد و همچنین انسولین تولیدشده توانایی لازم را برای هدایت قند به درون سلول‌ها را ندارد. این مشکل به دلیل بروز اختلالاتی در ناحیه گیرنده سلول که محل تأثیر انسولین بر روی سلول است و یا پیدایش نواقصی در ساختار انسولین به وجود می‌آید که مقاومت به انسولین نامیده می‌شود.

دیابت نوع دو و قند بالا

چنانچه بنا بر هرکدام از دلایلی که ذکر شد، قند خون نتواند وارد سلول‌ها شود و به مصرف تولید انرژی برسد، قند در خون انباشته‌شده و درنتیجه قند خون بالاتر از اندازه طبیعی می‌رود.

در صورت عدم مدیریت دیابت و افزایش سطح قند خون، ترشح انسولین از لوزالمعده نیز افزایش می‌یابد و این تجمع انسولین در سیستم گردش خون سبب عارضه‌ای تحت عنوان “هایپر انسولینمی” شده و این امر در طولانی‌مدت می‌تواند سبب بروز بیماری‌های عروقی ‌گردد.

از طرف دیگر، بالا بودن قند خون در طولانی‌مدت می‌تواند تأثیرات جبران‌ناپذیری را بر روی اعضای مختلف بدن داشته باشد. گاهی تأثیرات منفی بالا بودن قند خون مستقیماً متوجه سلول‌های بتا (انسولین ساز) در لوزالمعده گشته و باعث می‌شود ترشح انسولین کاهش بیشتری پیدا کند.

تشخیص دیابت نوع دو

بروز دیابت نوع دو می‌تواند همراه با علائم شایع دیابت مانند پر نوشی، پر ادراری و … باشد و یا می‌تواند کاملاً بدون علامت باشد. به همین منظور لازم است افرادیکه بدون علامت هستند اما ریسک فاکتور ابتلا به دیابت دارند، ازنظر ابتلا به دیابت بررسی و غربالگری شوند.

تشخیص دیابت نوع دو

انجام تست‌های غربالگری به‌منظور تشخیص پیش دیابت و دیابت نوع دو در این افراد توصیه می‌شود:

 1. همه بزرگسالانی که مبتلا به‌اضافه وزن و یا چاقی (BMI≥25 kg/m2) هستند بدون توجه به سن
 2. تمامی بزرگسالان در ابتدای 45 سالگی
 3. زنانی که قصد بارداری دارند و مبتلا به‌اضافه وزن یا چاقی هستند و یا یک یا چند ریسک فاکتور ابتلا به دیابت را دارند.
 4. افرادیکه یک یا چند ریسک فاکتور ابتلا به دیابت را دارند.
 5. کودکان مبتلا به‌اضافه وزن (BMI ≥85th percentile) و یا چاقی (BMI ≥95th percentile)  که یک یا چند ریسک فاکتور ابتلا به دیابت را دارند لازم است در زمان بلوغ و یا بعد از 10 سالگی ازنظر ابتلا به دیابت نوع دو غربالگری شوند.

بعد از انجام آزمایشات و غربالگری، در صورتیکه فرد مبتلابه دیابت نباشد اما ریسک فاکتور ابتلا را داشته باشد لازم هست هر سه سال یک‌بار آزمایشات تکرار شود.

ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت نوع 2

وجود یک یا چند تا از عوامل زیر می‌تواند ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را در فرد افرایش دهد. این عوامل شامل:

 • اضافه‌وزن یا چاقی (BMI>25 kg/m2) به‌خصوص چاقی شکمی
 • بستگان درجه‌یک مبتلابه دیابت نوع 2
 • سابقه بیماری قلبی عروقی
 • فشارخون بالا
 • سطح کلسترول HDL کمتر از 35 mg/dL و یا سطح تری گلیسیرید بیشتر از 250 mg/dL
 • زنان مبتلابه سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
 • عدم تحرک بدنی

 

چاقی و خطر دیابت نوع دو

درمان دیابت نوع دو

خوشبختانه دیابت نوع دو قابل‌پیشگیری است و می‌توان با اصلاح سبک زندگی از بروز و پیشرفت آن پیشگیری کرد

در بسیاری از مواردِ ابتلا به دیابت نوع دو، ترکیبی از رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و مصرف داروهای خوراکی و در برخی موارد تزریق انسولین می‌تواند به کنترل صحیح قند خون کمک کند.

سبد خرید
Call Now Button