پایش مداوم قندخون

مطالعات اخیر نشان داده اند که استفاده از سیستم های پایش مداوم قند خون مانند فری استایل لیبره، در مقایسه با روش فعلی اندازه گیری با دستگاه از نوک انگشت در منزل، می تواند به کنترل قند خون در افراد دیابتی کمک بیشتری بکند.

بعنوان مثال اگر بخواهیم واقعه ای را به خوبی رصد کنیم، اندازه گیری قند خون با دستگاه های رایج خانگی، مانند این است که عکسی از آن واقعه را نگاه کنیم؛ در حالیکه استفاده از ابزار های مختلف پایش مداوم قند خون مانند دستگاه دکسکام G5 یا فری استایل لیبره یا … مثل این است که فیلم ویدئویی آن واقعه را تماشا نماییم. در حقیقت این ابزارها به فرد دیابتی امکان نظارت لحظه به لحظه قند خون را می دهد. وقتی تاثیر فوری فعالیت بدنی، وعده های غذایی، استرس، داروها، خواب و غیره را روی قند خون خود ببینیم، مطمئنا توانمندی بهتری در مدیریت دیابت خواهیم داشت در مقایسه با زمانی که فقط چند مرتبه در روز، قند خون نوک انگشت را اندازه بگیریم.

خوب است بدانیم ضرورتی ندارد که حتما پمپ انسولین داشته باشیم تا بتوانیم از چنین وسیله ای برای پایش مداوم قند خون کمک بگیریم. نتایج دو مطالعه در سال ۲۰۱۷ ، نشان داد که در ۳۱۹ فرد دیابتی نوع یک که از روش تزریقات متعدد روزانه (حداقل ۳ بار تزریق انسولین در شبانه روز) در کنار شش ماه استفاده از سیستم پایش مداوم قند خون استفاده میکردند، نتایج بهتری در مدیریت دیابت خود داشتند و تعداد دفعات کمتری دچار افت قند خون شدند. در مقایسه با کسانی که قند خون نوک انگشت را حداقل ۴ مرتبه در روز اندازه گیری می کردند.

این مسئله نشان می دهد که بدون استفاده از پمپ، سیستم پایش مداوم قند خون قادر خواهد بود تا با فراهم کردن اطلاعات بیشتر، به افراد دیابتی کمک کند تا هماهنگی بهتری میان دوز انسولین تزریقی خود با وعده های غذایی، میزان فعالیت ورزشی و … ایجاد کنند.

دستگاه فری استایل لیبره

فری استایل لیبرهسازمان غذا و داروی آمریکا، Free Style Libre را بعنوان اولین دستگاه پایش مداوم قند خون برای افراد دیابتی بالای ۴ سال تائید کرده است. این دستگاه شامل یک بسته سنسور و دستگاه خوانش قند خون است. بسته سنسور شامل یک اپلیکاتور و سنسور است که کد روی سنسور و اپلیکاتور آن باید یکسان باشد. برای استفاده از سنسور، ابتدا اپلیکاتور روی سنسور قرار می گیرد تا سنسور به بدن متصل شود. بعد از اتصال سنسور دیگر نیازی به اپلیکاتور نیست. با قرار گرفتن سنسور بر روی پوست، دستگاه فری استایل می تواند قند مایع میان بافتی را مرتباً اندازه‌گیری ‌کرده و با استفاده از الگوریتم ها آن را معادل قند خون کند. لازم است سنسور در دمای ۳۰-۲۵ سانتیگراد نگهداری شود. عدم نگهداری سنسور در این شرایط سبب کاهش کار آیی آن می‌شود.

محل نصب سنسور، نباید در طی فعالیت‌های روزانه چین بردارد و یا خم شود و باید با محل تزریق انسولین ۲.۵سانتی‌متر فاصله داشته باشد. سنسور نباید در محل زخم، خال گوشتی، توده و یا خطوط پوستی ناشی از چاقی و لاغری، نصب شود. توصیه می شود سنسور در ناحیه پشت بازو نصب ‌شود. نصب سنسور در محل مطمئن باعث اتصال بهتر سنسور به بدن و کاهش آسیب پوستی می‌شود. در زمان نصب سنسور نیازی به چین پوستی یا کشش نیست. زمانیکه سنسور بر روی بدن نصب است، ممانعتی برای انجام فعالیتهایی مانند ورزش، شنا، حمام وجود ندارد. اگر زمانیکه سنسور به دست متصل است و می خواهید شنا کنید به این نکته توجه داشته باشید که عمق آب بیشتر از ۱ متر نبوده و بیشتر از ۳۰ دقیقه دستگاه در زیر آب نباشد. قسمت دیگر دستگاه، دستگاه نمایش دهنده قند خون است که شبیه موبایل می باشد. زمانیکه تصمیم دارید قند خون را پایش کنید با قراردادن این دستگاه در فاصله ۴ سانتی‌متری سنسور، میزان قند خون روی مانیتور دستگاه نمایش داده می‌شود.

» امکانات دستگاه

فری استایل لیبرهیکی از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه این است که نیاز به تست قند از نوک انگشت را کاهش می دهد و همچنین نیازی به کالیبره کردن با استفاده از نمونه خون و نوار تست قند ندارد. دستگاه علاوه بر نمایش عدد قند خون، نمودارهای نوسانات قند خون را نیز نشان می دهد. در کنار نمودارها، فلش هایی دیده می شود که نشانگر افزایش و یا کاهش ناگهانی و یا آهسته ی قند خون هستند. دستگاه دارای حافظه ای است که می تواند میزان غذای مصرفی، دوز تزریقی انسولین و اطلاعات حاصل از پایش قند خون را تا ۹۰ روز در خود ذخیره کند.

» این دستگاه به چه کسانی توصیه می شود؟

به دلیل وجود تفاوت‌های فیزیولوژیکی بین مایع میان بافتی و خون مویرگی نتایج حاصل از دستگاه تست قند و سیستم Free Style Libre می‌تواند متفاوت باشد. این تفاوت‌ها در زمان‌هایی که تغییرات سریعی در قند خون اتفاق می‌افتد بیشتر دیده می‌شود که در صورت لزوم و برای اطمینان از وضعیت قند خون در این شرایط می توانید از دستگاه تست قند استفاده کنید مثلا بعد از صرف غذا، ورزش و یا بعد از تزریق انسولین.

• استفاده از این دستگاه برای افراد کمتر از ۴ سال، بیماران بدحال، زنان باردار و افرادیکه دیالیز می‌شوند به دلیل کافی نبودن مطالعات و احتمال تأثیر بعضی از داروها و شرایط متفاوت در این افراد توصیه نمی‌شود.
• بعضی از داروها می‌توانند بر روی نتایج حاصل از دستگاه تأثیرگذار باشند برای ‌مثال مصرف ویتامین C باعث می‌شود که دستگاه به شکل کاذب قند خون را بیشتر نشان دهد، همچنین مصرف آسپرین و پمادهای پوستی حاوی سالیسیلات اسید می‌تواند به شکل کاذب قند خون را کمتر نشان دهد.
• توصیه می شود در زمان تصویربرداری (X-Ray) ازسنسور استفاده نشود چرا که تشعشعات می‌تواند بر روی عملکرد دستگاه تأثیرگذار باشد.
با مشاهده علامات زیر، لازم است که حتما به وسیله دستگاه تست قند، قند خود را چک کنید.
• علامت LO بر روی دستگاه نشانگر قند خون کمتر از ۴۰ است و لازم است قبل از انجام هر اقدام درمانی یکبار قند خون با دستگاه تست قند اندازه‌گیری شود.
• علامت HI بر روی دستگاه نشانگر قند خون بیشتر از ۵۰۰ است و لازم است قبل از انجام هر اقدام درمانی یکبار قند خون با دستگاه تست قند اندازه‌گیری شود.
• در صورتیکه علائم افت قند و یا علائم قند بالا را دارید قبل از انجام هر اقدام درمانی لازم است که قند خون خود را با دستگاه تست قند اندازه‌گیری کنید و بر اساس نتایج تست قند دستگاه تصمیم گیری نمایید.
• زمانیکه دستگاه نمودار یا عدد قند خون یا فلش هایی که نشان دهنده افزایش یا کاهش قندخون هستند را نمایش نمی دهد، ابتدا قند را با دستگاه تست قند اندازه گرفته و بر اساس نتایج تست قند دستگاه تصمیم گیری کنید.

خرید دستگاه فری استایل لیبره

دستگاه دکسکام جی-۵

دستگاه قند خون دکسکامدکسکام G5 مانند اغلب سیستم های پایش مداوم قند خون، از سه جز تشکیل شده است: یک سنسور که دقیقا زیر پوست قرار گرفته و حدود یک هفته قند خون را به صورت مداوم اندازه گیری می کند. طول عمر هر سنسور ۷ روز می باشد. سنسور علاوه بر گزارش میزان قند خون هر ۵ دقیقه یک بار، روند افزایش یا کاهش قند خون نیز نشان داده می شود.

یک فرستنده که به سنسور متصل است و اعدادی که می خواند را به پمپ انسولین ارسال می کند و یک گیرنده بدون سیم، گوشی هوشمند یا پمپ که اعداد اندازه گیری شده را می خواند. این سیستم به کاربر نشان می دهد که میزان قند خون با چه سرعتی رو به کاهش یا افزایش است و یا در محدوده ثابتی قرار دارد. علاوه بر این، بر اساس محدوده های قند خون که توسط پزشک، تیم درمانی و فرد دیابتی تعیین می گردد، دستگاه قادر خواهد بود در مواقعی که قند خون خیلی بالا می رود یا خیلی پایین می آید، زنگ هشداری را به صدا درآورد و فرد را مطلع نماید.

با این حال، این سیستم می بایست حداقل دوبار در روز با اندازه گیری قند خون توسط دستگاه گلوکومترکالیبره شود.
دکسکام G5 برای کنترل دیابت در افراد بالای دو سال قابل استفاده است. تفسیر نتایج دکسکام G5 می بایست بر اساس روند قند خون و اندازه گیری ها با ترتیب زمانی انجام گیرد. این دستگاه همچنین قادر به شناسایی دوره های افت قند خون و قند خون بالا بوده تا فرد دیابتی بتواند درمان لحظه ای و بلند مدت مناسبی برای این دو حالت در نظر گیرد. دکسکام G5 برای استفاده شخصی و یک نفره بوده و نیازمند تجویز پزشک می باشد.

با توجه به اطلاعاتی که دستگاه در اختیار قرار میدهد، فرد دیابتی می تواند در رابطه با تنظیم دوز انسولین یا کربوهیدرات مصرفی خود، تصمیمات بهتری بگیرد. علاوه بر این، با استفاده از گزارشات ارائه شده توسط دستگاه، فرد دیابتی قادر خواهد بود الگوهای قند خون خود را به گونه ای تحلیل کند تا در دراز مدت بتواند با برنامه های مناسب درمانی، میزان قند خون خود را در محدوده طبیعی حفظ کند. یکی دیگر از قابلیت های این دستگاه این است که هنگامی که قند خون شروع به کاهش یا افزایش شدید می کند، دستگاه می تواند به کاربر هشدار دهد.

» چه مواقعی نباید از این دستگاه استفاده کرد؟

دکسکام G5، در طول انجام مراحل MRI، سی تی اسکن و دیاترمی آزمایش نشده است؛ پس پیش از انجام چنین اقدامات درمانی، لازم است سنسور، رابط و گیرنده کنار گذاشته شود. میدان مغناطیسی و گرما ممکن است به اجزای دستگاه آسیب رسانده و باعث می شود قند خون نادرست نشان داده شده یا هشدارها درست کار نکنند.

مصرف داروهای حاوی استامینوفن ممکن است قند خون را به طور اشتباه بالاتر از واقعیت نشان دهد. اشتباه در عدد قند خون خوانده شده، در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به میزان استامینوفن فعال در بدن دارد. پس اگر به تازگی استامینوفن استفاده شده باشد، بر اساس نتایج پایش قند خون با دستگاه دکسکام، نبایستی تصمیمات مربوط به دیابت گرفته شود.

Call Now Button

0
سبد خرید