انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک

دیابت نوع یک

دیابت نوع یک که گاهی به نام دیابت کودکان، دیابت نوجوانان و یا دیابت وابسته به انسولین هم گفته می‌شود حدوداً بین 5 تا 10 درصد از کل مبتلایان به دیابت را تشکیل می‌دهد. علیرغم اینکه اکثر دیابتی‌های نوع یک کودکان و نوجوانان هستند (از هر 400 الی 500 کودک، یک نفر) شانس ابتلای به این بیماری برای افراد در هر گروه سنی و با هر جنسیتی وجود دارد. 

دیابت نوع یک

دیابت نوع یک، نوعی بیماری خود ایمنی با دلیل ناشناخته است که بر اثر از بین رفتن سلول‌های بتا لوزالمعده به وجود می‌آید و درنتیجه، بدن دیگر قادر به تولید انسولین نخواهد بود. انسولین هورمونی است که قند لازم برای سوخت‌وساز بدن را به سلول‌ها می‌رساند. قند به 2 طریق وارد جریان خون می‌شود:

      1- مصرف غذا به‌ویژه غذاهای حاوی کربوهیدرات

      2- فعالیت‌های کبد

زمانی که قند از هر طریقی وارد خون شود اما نتواند وارد سلول‌ها شود، در رگ‌ها انباشته‌شده و نتیجه آن افزایش قند خون است. قند خون بالا به‌مرورزمان می‌تواند تأثیرات جبران ناپذیری را بر روی اعضای مختلف بدن داشته باشد.

باوجود اینکه از دیابت نوع یک اغلب به‌عنوان دیابت دوره کودکی و نوجوانی یاد می‌شود ولی امکان ابتلای به آن در هر سنی وجود دارد. تشخیص سریع و به‌موقع این بیماری می‌تواند از عوارض و مشکلات آتی آن همچون ناراحتی‌های قلبی، نابینایی، فشارخون بالا، اختلالات عصبی و نارسایی‌های کلیوی پیشگیری کند. اصول کنترل دیابت و مدیریت قند خون در دیابت نوع یک شامل:

      1- پذیرش بیماری و ارتباط مؤثر با کادر درمان

      2- تغذیه سالم

      3- فعالیت بدنی

      4- استفاده درست از داروها

      5- پایش قند خون

      6- توانایی حل مسئله

      7- کاهش و پیشگیری از عوارض دیابت

که این هفت مهارت رفتاری نیاز به آموزش استاندارد دیابت دارد.

تاکنون هیچ علت دقیقی که بتواند چگونگی ابتلا به این بیماری را توجیه کند، یافت نشده است. گمان می‌رود که زمینه های ارثی و یا ژنتیکی هم در ابتلا به دیابت نوع 1 نقش داشته باشند، اما نقش پررنگی ندارند. محققان بر این عقیده‌اند که این عوامل، ممکن است تا مدت‌ها خاموش بوده و بر اثر یک محرک محیطی همچون شوک عصبی ناگهانی، مصرف داروی شیمیایی و یا ورود یک ویروس به بدن، خود را نمایان سازند اگرچه این عوامل تا امروز در حد فرضیات پزشکی باقی‌مانده و اثر قطعی این عوامل بر رخ دادن دیابت نوع 1 اثبات نشده است. بر اثر این جریان، دستگاه ایمنی بدن مختل شده و منجر به از بین رفتن سلول‌های بتا در لوزالمعده می‌گردد.

سبد خرید
Call Now Button