انجمن دیابت گابریک

EN

درباره گابریک

گابریک خونه دوم همه دیابتی‌هاست (●'◡'●)

همراه هم آینده ای را خواهیم ساخت که در آن دیابت برای هیچکس تهدید و نگرانی نبوده،

بلکه فرصتی جهت حرکت در مسیر سلامت و رشد انسان باشد.

انجمن دیابت گابریک خانه تمام آدمهاییست که دغدغه سلامتی جامعه خود را دارند. آدم هایی که برای خوبی و مهربانی ارزش قائل هستند و تلاش می کنند تا دنیا را، نه فقط برای خود، بلکه برای تمام همنوعان خود به جایی بهتر تبدیل کنند.

گابریک نامی کاملا ایرانی، برگرفته از نام رودخانه ای در استان هرمزگان است. از نیمه سال 1385 به عنوان یک انجمن مردمی و غیر انتفاعی (مردم نهاد) فعالیت خود را آغاز کرد و عمده کارکنان این مجموعه دیابتی نوع یک هستند. هدف این انجمن همواره ایجاد انگیزه و ارائه برنامه های مختلف آموزشی به افراد دیابتی به عنوان مکمل درمان پزشک معالج بوده است.

هرمز کیخان زاده
مدیرعامل و بنیانگذار انجمن دیابت گابریک

دکتر محمدتقی چراغچی باشی
قائم مقام انجمن دیابت گابریک

شیوه گابریک برای کنترل دیابت

برنامه آموزش خود مدیریتی دیابت گابریک، بر پایه استانداردهای آموزشی فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) و انجمن دیابت آمریکا (ADA) بوده که با کمک و نظارت کمیته علمی مشورتی انجمن، شامل جمعی از فوق متخصصین غدد درون ریز و متابولیسم و متخصصین علوم تغذیه و روانشناسی، بومی سازی شده است. با توجه به تفاوتهای افراد مبتلا به دیابت از نظر نوع دیابت، سطح تحصیلات، سن و موقعیت اجتماعی-اقتصادی، گابریک برنامه های آموزشی متنوعی را طراحی نموده است.
هر فرد مبتلا به دیابت پس از شرکت در دوره آموزشی آموزش می بیند که:
در کنار یادگیری اصول استاندارد خود-مدیریتی دیابت، مراجعه منظم به پزشک نقشی کلیدی در کنترل دیابت دارد.
کنترل مطلوب، تا حد چشمگیری از بروز عوارض دیابت جلوگیری می کند.
اندازه گیری قند خون و ثبت آن جهت ارائه به پزشک امری ضروری است.
اصول تغذیه مناسب و وزن ایده آل برای او چیست.
فعالیت بدنی چه تاثیری بر کنترل قند، کاهش وزن و پیشگیری از عوارض دارد.
استفاده صحیح داروهای کاهش دهنده قند خون و انسولین چگونه است.
مراقبتها و آزمایشات لازم جهت پیشگیری و تشخیص به موقع عوارض کدام است.

تاسیس- سال 1385

دیابت گابریک

انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک با در نظر گرفتن ماموریت و چشم انداز سازمانی خود، مجموعه ای از افراد توانمند و دلسوز را در کنار هم جمع کرده تا با کمک آنان، سلامتی و امید را در جامعه دیابتی و نیز عموم مردم بگستراند.

بهترین عملکرد آموزش دیابت - 1389

mena

فعالیت های انجمن به عنوان بهترین عملکرد آموزش دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) توسط مجمع رهبری دیابت مورد تقدیر قرار گرفت.

کمپین اطلاع رسانی روبان آبی- سال 1392

آموزش های ویژه برای زندگی سالم و به طور ویژه، پیشگیری از دیابت، در قالب کمپین روبان آبی از آغاز فعالیت خود در سال ۹۲ تا به امروز بیش از ۵۰۰.۰۰۰ نفر (فروردین ۱۳۹۷) را نسبت به خطرات دیابت آگاه ساخته و هر ساله نیز با شروع هفته ملی دیابت، با مضامین جدید تلاش می کند تا جامعه را به سمت سبک زندگی سالم سوق دهد.

سخنرای در مقر سازمان جهانی بهداشت (ژنو) -سال 1395

ویژگی برجسته در کنار مجموعه دستاوردهای گابریک سبب شد تا به دعوت سازمان جهانی بهداشت در مقر این سازمان در ژنو به سخنرانی پرداخته و نام ایران و جامعه دیابتی ایران را در سالروز جهانی بهداشت بر سر زبان ها بیاندازد

آموزش آنلاین دیابت -سال 1395

آموزش آنلاین دیابت

آموزش آنلاین دیابت که یکی از نوآورانه ترین برنامه های آموزش دیابت در سطح خاورمیانه به شمار می آید، تنها یکی از ۲۰ برنامه آموزشی متنوع و کاربردی دیابت گابریک می باشد که هر یک بطور ویژه و با مطالعه جامعه هدف، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مخاطب قرار می دهند.

عضویت فدراسیون بین المللی دیابت- سال 1396

گابریک موفق شد با با کسب اکثریت قاطع آرا، به عضویت رسمی فدراسیون بین المللی دیابت IDF در آید

مرکز آموزش فدراسیون بین المللی دیابت- سال 1396

گابریک پس از تشکیل کمیته مشورتی آموزش دیابت در سال ۱۳۹۴ و عضویت در فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) موفق شد تا با ارائه مستندات علمی، مقالات منتشر شده انجمن و نیز درسنامه های مدون، تائیدیه فعالیت به عنوان مرکز آموزش دیابت در منطقه خاورمیانه را دریافت نماید.
انجمن دیابت گابریک
انجمن دیابت گابریک

تاریخچه انجمن دیابت گابریک

دیابت گابریک

شعاری که در سال 85، روزی که گابریک متولد شد، چیزی جز بلندپروازی های یک ذهن جوان بشمار نمی رفت، امروز و پس از 15 سال تلاش، حمایت و نوآوری، رنگ و بوی واقعیت به خود گرفته است. تلاش بی وقفه گابریک برای سلامتی هموطنان دیابتی که از روز نخست سرلوحه کار قرار داشته، امروز به راه و رسمی متمایز و موثر در عرصه سلامت کشور بدل گردیده که هرساله هزاران فرد مبتلا به دیابت را به مسیر سلامتی و امید باز می گرداند.

معنای «گابریک»: 

گــابـریـک نام رودخانه و منطقه حفاظت شده ای است که در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر جاسک استان هرمزگان قرار دارد.
در باور ما گابریک نماد پویایی و حرکت در مسیر سلامتی است، راهی که در آن همراه هم آینده ای را بسازیم که در آن دیابت برای هیچکس تهدید و نگرانی نباشد بلکه فرصتی باشد در جهت حرکت در مسیر سلامت و رشد انسان.

رودخانه گابریک

عضویت رسمی گابریک در فدراسیون بین المللی دیابت و ارتقای استاندارد خدمت رسانی به اعضا و جامعه دیابتی کشور، مسئولیت های سنگینی را بر دوش گابریک قرار داده و سرافرازی در این راه میسر نخواهد بود مگر با همراهی بزرگوارانی که تا به امروز، ناممکن ها را ممکن ساخته اند.

گابریک پس از تشکیل کمیته مشورتی آموزش دیابت در سال 1394 و عضویت در فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) موفق شد تا با ارائه مستندات علمی، مقالات منتشر شده انجمن و نیز درسنامه های مدون، تائیدیه فعالیت به عنوان مرکز آموزش دیابت در منطقه خاورمیانه را دریافت نماید.

همراهی مشاورین همتا که خود نیز مبتلا به دیابت بوده و به لطف آموزش استاندارد و تجربه شخصی در مدیریت آن خبره هستند، خدمات گابریک را نه تنها در سطح کشور، بلکه در سطح خاورمیانه و جهان نیز متمایز نموده است. این ویژگی برجسته در کنار مجموعه دستاوردهای گابریک سبب شد تا این سازمان مردم نهاد ایرانی در سال 2016 میلادی به دعوت سازمان جهانی بهداشت در مقر این سازمان در ژنو به سخنرانی پرداخته و نام ایران و جامعه دیابتی ایران را در سالروز جهانی بهداشت بر سر زبان ها بیاندازد.

گابریک با پوشش بیش از 130.000 هموطن مبتلا به دیابت (فروردین 1400) در سراسر ایران، خانواده ای منحصر به فرد از کودکان، جوانان و بزرگسالان دیابتی را شکل داده تا در کنار هم و با حمایت یکدیگر، زندگی سالم با دیابت را تجربه کنند.

نوآوری در آموزش و تکیه بر پژوهش های معتبر علمی از سراسر جهان، ساختاری پویا و بروز را ایجاد کرده که می تواند در هر زمان، با شناسایی دقیق نیازهای فرد، آموزش و مشاوره مورد نیاز را در اختیار قرار دهد؛ آموزشی که به کنترل دقیق قندخون منجر شده و می تواند آینده ای روشن و به دور از عوارض را برای هر فرد مبتلا به دیابت رقم بزند. بهره گیری از فناوری روز و ترکیب راهکارهای خدمت رسانی سنتی و مدرن (مبتنی بر تکنولوژی) گابریک را توانمند ساخت تا در 274 شهر (فروردین 1400) کشور، بصورت حضوری و غیرحضوری به ارائه آموزش استاندارد دیابت بپردازد.

آموزش آنلاین دیابت که یکی از نوآورانه ترین برنامه های آموزش دیابت در سطح خاورمیانه به شمار می آید، تنها یکی از 20 برنامه آموزشی متنوع و کاربردی دیابت گابریک می باشد که هر یک بطور ویژه و با مطالعه جامعه هدف، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مخاطب قرار می دهند. این ساختار مدون در قالب مدرسه دیابت موفق به ارائه بیش از 530.000 نفرساعت آموزش (فروردین 1397) به اعضا اعم از کودکان مبتلا به دیابت و خانواده ها، جامعه پزشکی و پیراپزشکی و عموم جامعه برای پیشگیری از دیابت گردیده است.

این در حالیست که آموزش های ویژه برای زندگی سالم و به طور ویژه، پیشگیری از دیابت، در قالب کمپین روبان آبی از آغاز فعالیت خود در سال 92 تا به امروز بیش از 500.000 نفر (فروردین 1397) را نسبت به خطرات دیابت آگاه ساخته و هر ساله نیز با شروع هفته ملی دیابت، با مضامین جدید تلاش می کند تا جامعه را به سمت سبک زندگی سالم سوق دهد.

خدمت به خلق کامل نمی شود، مگر به مهر و همدلی. کودکان دیابتی این سرزمین با وجود تمامی فراز و فرودها هیچگاه از نگاه گابریک پنهان نبوده و تلاش برای تامین کودکان نیازمند همواره دغدغه گابریکیان بوده است. تا سال 1399، بیش از 400 کودک دیابتی تحت پوشش مادی گابریک قرار داشته و بصورت ماهانه، تجهیزات مورد نیاز خود برای کنترل دیابت را دریافت می نمایند. این تعداد در برابر لیست بلندی از کودکان که همچنان چشم انتظار به حمایت گابریک دوخته اند بسیار ناچیز است، با این حال گابریک خود را موظف می داند تا هر چه بیشتر برای گسترش عدالت سلامت در جامعه دیابتی تلاش نماید.

گابریک به روایت تصویر

مشاوره رایگان: 82433-021