انجمن دیابت گابریک

EN

7 نکته مهم در بهداشت دهان و دندان در افراد مبتلابه دیابت

رعایت بهداشت دهان و دندان در افراد دیابتی نقش بسیار موثری در کاهش ریسک بیماری های دهان و دندان و حتی درمان این بیماری ها دارد. از طرفی سلامت دهان و دندان برروی کنترل قند خون هم تاثیر گذار است.

dental-health2

برای رعایت بهداشت دهان و دندان به این نکات توجه کنید:

    1- برنامه غذایی متعادل

رعایت برنامه غذایی متعادل، کاهش دفعات مصرف میان وعده‌های حاوی قند و نوشیدنی‌های حاوی کربنات می‌تواند پوسیدگی دندان را به تأخیر بی اندازد. آب تنها نوشیدنی سالمی است که در طی شب می‌توانید استفاده کنید.

     2- انجام ورزش منظم

     3- ترک سیگار

     4- مسواک زدن

شستشویی دندانها یک با در آخر شب و یک بار در روز می تواند در سلامت دندانها موثر باشد. برای شستشوی دندانها از مسواک راحت و با پرزهای از جنس نایلون نرم و با سرگرد استفاده کنید. مدت‌ زمان مؤثر برای مسواک زدن 2 دقیقه است و کمتر از آن تاثیری در حذف پلاک‌ها و پیشگیری از بیماری‌های دندان و لثه ندارد.

     5- روزی یک‌بار از نخ دندان و یا مسواک‌های کوچک برای تمیز کردن فضای بین دندان‌ها و برداشتن پلاک‌های این ناحیه استفاده کنید. بهتر است از نخ دندان قبل از مسواک زدن استفاده کنید.

     6- از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید موجود در خمیردندان، دندان‌ها در برابر پوسیدگی مقاوم می‌کند و پوسیدگی را به تأخیر می‌اندازد. بعد از مسواک زدن بهتر است که دهانتان را با آب نشوید، باقیمانده فلوراید خمیردندان بر روی دندان می‌تواند به‌سلامت دندان‌ها کمک کند.

     7- ویزیت منظم دندانپزشک هر 6 ماه یکبار

اهمیت استفاده از نخ دندان

مسواک زدن مانند یک دندان پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات:
صفحات مفید:
سوشال مدیا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان: 82433-021