انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک

دوستان گرامی، با توجه به اختلالات شبکه‌های مجازی، به منظور دریافت مشاوره با شماره‌های انجمن در روزهای کاری از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۷ تماس بگیرید.
هرگونه تغییر در زمان یا نحوه برگزاری کلاسهای انجمن از طریق پیامک و یا تماس تلفنی به اطلاع شما خواهد رسید.

هر آنچه باید درباره چربی خون بدانید

چربی خونکنترل کلسترول و سایر چربی‌های خون ـ که به آنها لیپیدهای خونی گفته می‌شود ـ مانع بروز مشکلات سلامتی می‌شود.

 چربی‌ها یا لیپیدهای موجود در خون

1. LDL که به آن کلسترول بد نیز گفته می‌شود؛ قطر رگ‌های خونی را نازک می‌کند و یا سبب انسداد عروق می‌‌شود و در نهایت این انسداد می‌تواند منجر به سکته‌های قلبی ـ مغزی شود.

2. HDL که به آن کلسترول خوب نیز گفته می‌شود؛ رسوبات داخل عروق خونی را برطرف می‌کند و مانع انسداد عروق می‌شود.

3. تری‌گلیسیریدها نوع دیگری از چربی‌های خونی است که مقادیر بالای آن احتمال بروز سکته‌های قلبی ـ مغزی را بیشتر می‌کند.

سطح کلسترول بدن تحت تأثیر میزان فشار خون و قند خون قرار دارد. اگر قند و فشار خون بالا باشد، احتمال بالا بودن سطح کلسترول خون نیز وجود دارد.

بالا بودن میزان قند خون، فشار خون و چربی خون از فاکتورهای خطر ابتلا به دیابت و سکته‌های مغزی ـ قلبی است. هر چقدر فاکتورهای خطر بیشتری داشته باشید، احتمال ابتلا به بیماری‌های بیان شده بیشتر خواهد شد. برای بررسی این فاکتورهای خطر حتماً باید با پزشک مشورت کنید.

درمان‌های پیشنهادی

تغییر سبک زندگی و مصرف داروها به کنترل سطح چربی خون کمک می‌کند. نوع درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بعضی از افراد تنها با تغییر سبک زندگی از جمله فعالیت بدنی و تغذیه سالم می‌توانند به خوبی چربی خون را کنترل نمایند. اکثر افراد علاوه بر تغییر سبک زندگی به درمان دارویی نیز نیاز دارند که در این مورد باید با پزشک خود مشورت نمایند.

راهکارهای مؤثر در کنترل چربی خون

در اینجا برای کنترل چربی خون، چند نکته اشاره شده است که برای اطلاعات بیشتر از آنها با پزشک خود مشورت نمایید.

1) اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید.

2) در صورت نیاز، سعی کنید وزن خود را کاهش دهید.

3) سعی کنید بیشتر روزهای هفته ورزش کنید؛ پیاده‌روی تند به مدت نیم ساعت (30 دقیقه) 5 روز در هفته می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

4) در رژیم غذایی خود از مقادیر کمتری از چربی‌های اشباع (جامد)، روغن‌های ترانس و کلسترول استفاده کنید.

5) با تجویز پزشک خود می‌توانید از داروهای کاهش‌دهنده کلسترول استفاده کنید.

داروها

استاتین‌ها گروهی از داروهای کاهش‌دهنده چربی خون هستند که با کاهش LDL (کلسترول بد) به کنترل چربی خون کمک می‌کنند و خطر ابتلا به سکته‌های قلبی ـ مغزی را کاهش می‌دهند.

افراد بزرگسالان مبتلا به دیابت و کمتر از 40 سال، درصورتی‌که به یکی از فاکتورهای خطر سکته‌های قلبی ـ مغزی مانند فشار خون بالا یا LDL بالا مبتلا باشند، توصیه می‌شود از استاتین‌ها استفاده نمایند. اکثر افراد بزرگسال مبتلا به دیابت 40 سال و بزرگتر بهتر است طبق نظر پزشک، استاتین مصرف کنند.

داروهای دیگری نیز برای بهبود سطح لیپیدهای خون وجود دارند. درنتیجه با پزشک خود درباره مصرف هر دارویی به ویژه استاتین‌ها و یا سایر داروها به منظور کنترل چربی خون مشورت کنید.

0
سبد خرید
Call Now Button