صفحه اصلی » نکات هفته » نوجوان دیابتی » حفظ کیفیت زندگی در نوجوانان مبتلا به دیابت

حفظ کیفیت زندگی در نوجوانان مبتلا به دیابت
adolescent-addiction-mental-health-treatment.jpg

مطالعات نشان داده‌اند که نوجوانان مبتلا به دیابت نسبت به نوجوانان غیر دیابتی، «کیفیت زندگی» پایین‌تری داشته و بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند؛ چرا که چشم انداز زندگی با بیماری که نیازمند توجه و کنترل مداوم است، می‌تواند طاقت فرسا باشد. با این حال، مطالعات جدید نشان می‌دهد که یک دوره آموزشی کوتاه مدت در زمینه «مهارت کنترل استرس» می‌تواند به افزایش کیفیت زندگی و کنترل دیابت نوجوانان کمک شایانی نماید.

چنین آموزش‌هایی شامل مهارت‌های کنار گذاشتن روش‌های مقابله‌ای نادرست (مانند خوردن بیش از حد و یا انکار مشکل) است که اکثر افراد برای مقابله با شرایط استرس زا استفاده می‌کند. نوجوان سپس باید مهارت‌های سازنده و شیوه های برخورد صحیح کنترل استرس را فرا گیرند.

نوجوانانی که در زمینه مهارت‌های مقابله با استرس آموزش دیده‌اند، اعتماد به نفس بهتری در مدیریت دیابت داشته و احتمال ابتلای آن‌ها به افسردگی نیز کمتر بوده و همینطور کیفیت کلی زندگی بهتری دارند. علاوه بر این نوجوانانی که در زمینه مهارت‌های مقابله ای آموزش دیده‌اند، نسبت به افرادی که این آموزش‌ها را دریافت نکرده‌اند، سطح قند خون کمتری دارند. بنابراین نباید نقش آموزش کنترل استرس و کمک گرفتن از مشاوران را در نوجوانان مبتلا به دیابت از یاد برد.