صفحه اصلی » نکات هفته » تغذیه و دیابت » رژیم های بسیار کم کالری چیست و آیا به دیابتی ها توصیه می شود؟

رژیم های بسیار کم کالری چیست و آیا به دیابتی ها توصیه می شود؟
very-low-calorie-diet.jpg

رژیم های بسیار کم کالری یا به اختصار VLCDs، که روزانه کمتر از 800 کالری به بدن می رسانند، در درمان بیماران دارای اضافه وزن که در معرض خطر شدید هستند (به ویژه اگر دیابتی نوع 2 نیز باشند) استفاده می شود. در این برنامه کاهش وزن، باید روزانه، حداقل 5 واحد از فرآورده های حاصل از شیر کم چربی، به علاوه ی مقادیر زیادی نوشیدنی های بدون کالری نوشید. می توان به این فهرست برخی خوراکی های بسیار کم کالری مانند کاهو را نیز افزود. لازم به ذکر است زمانی که روزانه کمتر از 1200 کالری مصرف کنید نیازهای غذایی شما صرفا از طریق غذا برآورده نخواهد شد. از اینرو شیر کم چربی که می خورید، دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی گشته تا میزان مجاز توصیه شده ی رژیم افراد را تامین کند.

مسئله اینجاست که بسیاری از این رژیم ها شامل خوراکی های معمول نمی شود. رژیم های بسیار کم کالری به شرطی بی خطر خواهند بود که  زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد. این نوع رژیم ها سبب کاهش وزن قابل توجهی شده و میزان قند، چربی و فشار خون را بهبود می بخشد. اما چنانچه، همراه با این رژیم تغییراتی در رفتار و شیوه زندگی خود اعمال نکنید متاسفانه قادر به حفظ این وزن کاسته شده نخواهید بود. گزارشات رسیده از برخی مطالعات انجام گرفته در این زمینه، حاکیست اکثر افرادی که به مدت پنج سال از این رژیم استفاده کردند،توانستند تنها پنج درصد از وزن از دست داده را حفظ نمایند. با این حال تحقیقات اخیر  از افزایش این رقم حکایت دارد.

شما درصورتی قادرید از برگشت وزن از دست رفته خود جلوگیری کنید که برنامه ای جدی برای اصلاح سبک زندگی خود داشته باشید. بهتر است این برنامه بر متعادل کردن میزان کالری دریافتی، افزایش فعالیت بدنی، کاهش مصرف چربی ها و ثبت و یادداشت برنامه روزانه تمرکز داشته باشد. ارتباط مستمر شما با پزشک متخصص نیز در بهتر حفظ نمودن وزن خود در دراز مدت از اهمیت بسزایی برخوردار است.

» منابع:

  • مجموعه کتابهای آموزشی انجمن دیابت امریکا