داستان درخت سلامتی

همه ما آدم ها” یه “درخت سلامتی”داریم که مثل همه درختها شامل قسمتهای مثل ریشه، تنه، شاخه، برگ و میوه هست.

قند سبز، A1C سبز، وزن مناسب، حال خوب و کلی چیزای دیگه می تونن میوه های جادویی درخت سلامتی افراد دیابتی باشن. مثل همه درخت ها، درخت سلامتی هم برای این که رشد کنه و میوه بده، به آب، خاک، هوا و نور خورشید نیاز داره. انسولین، دستگاه تست قند، نوار تست، آموزش و …. همه اینا برای درخت سلامتی ما، مثل آب و خاک و هوا می مونن که برای کنترل قندها وجودشون ضروری هست.

همون طور که می دونین، تنه درخت کمک می کنه آب و خاک و … به درخت برسه و میوه بهمون بده. همه کارها، مهارت ها و دانشی هم که ما برای کنترل قندامون داریم، میشن تنه درخت ما. مثلا تست قند، تزریق انسولین، انجام فعالیت بدنی، تغذیه سالم، شمارش واحد کربوهیدرات، مهارت توضیح دیابت به افرادیکه با دیابت آشنا نیستند، همه اینها میشن مهارتهای که برای کنترل قند خون لازم هستن. هر چی دانش و مهارت ما بیشتر یعنی تنه درخت سلامتی مون قوی تر و در نتیجه میوه ها بیشتر.

راستی هر مهارت جدیدی که ما درباره کنترل قندامون یاد می گیریم، باعث می شه که ما به یکی از آرزوهامون برسیم.

مثلا فکر کنید که شما  بازی و ورزش رو خیلی دوست دارید اما وقتی ورزش می کنید دچار افت قند می شدید، حالا داشتن مهارت تست قند و آشنایی با اصول ورزش می تونه به شما کمک کنه که بدون اینکه زیاد افت قند بشید بتونید با خیال راحت ورزش و بازی کنید.

یا اینکه فکر کنید که مامان و بابا همیشه تست قند و انسولین زدن رو بهتون یادآوری می کنن یا براتون انجام میدن و آرزوی شما اینه که اونقدر خیال مامان و بابا از بابت شما راحت باشه که دیگه نیازی به این کارا نباشه. اینجاست که مهارت تست قند و تزریق انسولین به کمک مون میاد.

خودمون تست بگیریم، خودمون انسولین بزنیم، جاهای جدید انسولین بزنیم، اگر یه وقتایی خواستیم بستنی یا کیک تولدمون یا هر چیز دیگه ای که دوست داریمو بتونیم بخوریم اما قندامون هم کنترل باشه، اینها میشن آرزوهای ما. همون شاخه های درخت مون که هر کدوم شون ما رو به یکی از اون میوه های خوشمزه جادویی نزدیک تر می کنن.

حالا نوبت می رسه به برگای درخت مون. یعنی قهرمان های ما یعنی اونهایی که ما رو دوست دارن، ازمون حمایت می کنن، وقتی افت قند می شیم یا قندمون بالا می ره می تونیم روی کمک شون حساب کنیم یا مثلا کسایی که به ما آموزش می دن یا هر کسی که ما دوست داریم شبیه اونا بشیم و از همه مهمتر مامان و بابا.

راستی یادمون باشه که باید خیلی مراقب درخت سلامتی مون باشیم تا همیشه شاداب باشه و میوه بده اما گاهی اوقات ممکنه طوفان هایی به درخت سلامتی ما آسیب بزنن پس باید خودمون رو براش آماده کنیم. ممکنه بپرسین این طوفان ها چیا هستند؟ موقعیتهای که کنترل قند رو برامون سخت می کنن مثل مدرسه، مهمانی یا روزهای بیماری و …

برای مقابله با این طوفانها لازمه که اونها را بشناسیم و بدونیم که باهشون چه شکلی روبه رو بشیم. قاصدک های گابریکی به شما کمک می کنند که با این طوفان ها بهتر کنار بیاید و بتونید به آروزها و میوه های قشنگ تون برسید.

 

اگر دوست داری، درخت سلامتی خودت را نقاشی کن یه جای بزارش که هر روز بهش نگاه کنی و بعد هر چند وقت یکبار یه درخت جدید بکش که ببینی چقدر تنه درخت سلامتی شما قوی تر شده یا چه میوه های داده یا اینکه چه کارهای باید براش بکنی.

هرموقع که می خوای ببینی که وضعیت کنترل قندت چطوری؟ یا هر وقت که می خوای تصمیم بگیری که یه کار جدید برای کنترل قند خونت انجام بدی دوباره درخت سلامتی رو بکش.

درخت ها در کنار هم جنگل رو می سازن، با هم یه جنگل پر از درخت سلامتی بسازیم.