بروزرسانی: ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸

بیمه انسولین‌ها

بیمه انسولین

در ابتدای سال ۱۳۹۸ و پس از دریافت گزارش هایی از اعضای گابریک مبنی بر بروز مشکل در تائید نسخ انسولین های قلمی (آنالوگ) در داروخانه های متعدد در سطح کشور، انجمن برای بررسی علت این مشکل اقدام به جمع آوری اطلاعات دقیق از اعضا و پرس و جو از پزشکان و داروخانه ها نمود. با بررسی بیشتر این موضوع دریافتیم که افراد دیابتی هنگام دریافت انسولین در داروخانه ها عمدتا با ۲ پاسخ مواجه می شوند؛ یا اینکه سامانه اینترنتی تائید نسخ، تعداد کمتری را به نسبت گذشته و همچنین نسخه پزشک تائید می نماید؛ و یا اینکه فرد پیش از دریافت داروی خود لازم است مجددا جهت تشکیل پرونده و وزن گیری به دفاتر بیمه مراجعه نماید تا امکان تائید نسخه انسولین برای وی فراهم شود. ظاهرا در یک بازه زمانی، افراد دیابتی می بایست جهت تائید آنچه پزشک برایشان نسخه کرده است، به دفاتر بیمه مراجعه می نمودند تا دوز انسولین مورد نیازشان بر حسب وزن توسط کارشناس بیمه مجددا تائید می شد و به همان میزان، در سامانه تائید نسخ درج می گردید.

بیمه انسولین
جوابیه سازمان بیمه سلامت ایران

از آنجایی که بسیاری از اعضای انجمن و بویژه مددجویان گابریک، دارای دفترچه های بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی بوده و بیشترین گزارشات از اختلال در تائید نسخ این دو بیمه حکایت داشتند، گابریک در ابتدا ضمن نامه نگاری با این دو سازمان بیمه گر، خواستار اطلاع از ساز و کار جدید این سازمان در تائید نسخ انسولین شد. دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر عدم ایجاد تغییر در روند تائید نسخ انسولین، بر لزوم تشکیل پرونده مطابق سابق تاکید نمود. (تصویر فوق)

سازمان تامین اجتماعی اما ضمن تائید ضمنی تغییر رویکرد این سازمان در تائید نسخ انسولین، خواستار مراجعه افراد مبتلا به دیابت جهت تشکیل پرونده و “اختصاص سهمیه دارو” بر اساس “دستورالعمل های علمی” شده که با وجود پیگیری های بیشتر، گابریک تا این لحظه موفق به کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستورالعمل های مورد نظر این سازمان نشده است.

بیمه انسولین
جوابیه سازمان تامین اجتماعی
انسولین بیمه تامین اجتماعی
برگرفته از وبسایت تامین اجتماعی

با توجه به متن فوق که در وبسایت تامین اجتماعی درج گردیده است، کلیه عزیزان مبتلا به دیابت در صورتی که نیازمند انسولین بیشتر از سقف تعیین شده برای خود هستند، می بایست جهت تشکیل پرونده دارویی با کدهای جدید و مطابق با دستورالعمل ابلاغی تامین اجتماعی، به دفاتر مربوطه این سازمان مراجعه کنند.

با این حال و با توجه به ادامه مشکل اعضا در دریافت انسولین و بروز تردید پیرامون روند اجرای قانون توسط داروخانه ها، گابریک در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸ در مکاتبه با سازمان تامین اجتماعی، خواستار آن شد تا ساز و کاری از سوی این سازمان فراهم گردد تا افراد دیابتی بتوانند سهمیه تعیین شده برای خود در سامانه اینترنتی تائید نسخ را مشاهده نمایند تا ابهامات ایجاد شده تا حدودی برطرف گردد و تا زمان شفاف سازی ساز و کار جدید تامین اجتماعی در تعیین سهمیه انسولین، نگرانی جامعه دیابتی تا حدودی برطرف گردد.

انسولین بقیمه تامین اجتماعی
درخواست گابریک از سازمان تامین اجتماعی

با گذشت چند ماه از موضوع تائیدیه ها و مشکلات دریافت انسولین توسط افراد مبتلا به دیابت، گزارشات جدیدی مبنی بر عدم توزیع انسولین به میزان کافی در برخی از داروخانه ها دریافت گردید. سازمان غذا و دارو با انتشار خبری در وبگاه ایفدانا در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۹۸ اعلام کرد “به‌منظور توزیع مناسب و سهولت دسترسی بیماران به انسولین موردنیاز خود، این دارو با توجه به شرایط استان‌ها، بار بیماری‌ها، جمعیت و تعداد بیماران دیابتی با هماهنگی مناسب سازمان‌های بیمه‌گر که اطلاعات و جامعه آماری کاملی از بیماران دارند، توزیع می‌شود.” (مشاهده خبر)

با اعلام سیاست جدید این سازمان مبنی بر توزیع انسولین های قلمی در داروخانه های منتخب و نیز تلاش برای نظارت بیشتر بر نحوه توزیع و عرضه این داروها، گابریک طی نامه ای در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۹۸ از سازمان غذا و دارو درخواست کرد تا برای راهنمایی بهتر و تسهیل دسترسی جامعه دیابتی به انسولین های قلمی، فهرست داروخانه های منتخب که انسولین های قلمی در آنها توزیع می شود را در اختیار گابریک قرار داده و نیز در صورت امکان، افزایش تعداد داروخانه های منتخب را در سطح کشور مدنظر قرار دهند.

کمبود انسولین و بیمه انسولین های قلمی
نامه گابریک به سازمان غذا و دارو

در پی گزارشات اعضا از ادامه چالش های دریافت انسولین قلمی، کمیته ای با حضور پزشکان و متخصصین، مدیران شرکت های دارویی (انسولین های قلمی) و همینطور نمایندگان انجمن های دیابت گابریک و ایران در اواسط بهمن ماه تشکیل شد تا موضوع با جدیت بیشتری پیگیری شود. خوشبختانه با پیگیری های انجام شده، جلسه ای با حضور رئیس هیئت مدیره گابریک و نیز مدیرکل امور داروی سازمان غذا و دارو برگزار گردید تا کلیه مشکلات اعضا در تهیه انسولین های قلمی به اطلاع مسئولین این سازمان برسد.

متاسفانه با شیوع کرونا از اوایل اسفندماه ۹۸، مجددا شاهد مشکلات برخی از اعضا در تهیه انسولین های قلمی در شهرهای گوناگون بودیم که با توجه به خطر کرونا برای جامعه مبتلا به دیابت، کمیته مذکور تصمیم گرفت تا طی مکاتبه ای با وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن تاکید بر اهمیت پیشگیری از شیوع کرونا بویژه در افراد مبتلا به دیابت، درخواست تسهیل شرایط برای کاهش رفت و آمد اعضا در سطح و جستجو برای انسولین های قلمی را مطرح نماید.

انسولین قلمی
نامه گابریک و انجمن دیابت ایران به وزیر محترم بهداشت

این گزارش بروز خواهد شد…

چنانچه شما نیز با این مشکلات برخورد داشته اید و یا در مورد روندهای مذکور نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، لطفا با تیم مدافعه گری گابریک تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۸۲۴۳۳ داخلی ۴

29 Comments

 1. داوود گفت:

  امیدوارم این قضیه حل شه زودتر، هزینه قلم آزاد واقعا کم نیست خب! چجوری حساب کتاب میکنن آخه؟!

 2. هما سادات رضوی گفت:

  سلام هماسادات رضوی انسولین لنتوس میزنم احتیاجی هست پرونده تشکیل بدم
  لطفا جواب رابصورت پیامک بفرستین رمز ایمیل ندارم

 3. علیرضا گفت:

  با سلام خدمت انجمن گابریک دیروز برای خرید انسولین به داروخانه کیش رفتم با وجودی که دکتر برای پسرم پنج عدد لانتوس و سه تا نوورپید نوشته بود ولی داروخانه چهار تا لانتوس و دو تا نوورپید بهم داد فکر کردم نداره که کمتر. داده
  واقعا از اطلاع رسانی شما بسیار ممنونم

 4. Shahrzad گفت:

  همسرم حدودا دو سال است که انسولین مصرف میکند و ماه رمضان ۹۸ ثبت نام انجام داد و ۵ عدد دریافت کرد اما از هفته گذشته یعنی ۸ مرداد ۹۸ که مراجعه کردیم به داروخانه فقط ۲ عدد انسولین دادند. این همه بیمار دیابتی با این اوضاع اقتصادی چکار کنند

 5. م گفت:

  بار آخر سر همین تایید اینترنتی دارو انقدر مصیبت کشیدیم که نگو جالب اینکه گفتن هر بار دارو بخوای قبلش باید بری آزمایش و بیایی اینجا تا دارو رو تایید کنیم .

 6. سهيلا گفت:

  سلام
  من مبتلا به دیابت نوع یک هستم و تعداد قلمهای انسولین رو هر بار از ٧ عدد لانتوس و نوورپید به پنج عدد و بعد چهار عدد و اینبار هم دو عدد و مطابق گفته شما باید دوباره برای تشکیل پرونده مراجعه کنیم آخه مگه دیابت توع یک درمان میشه که هر بار اذیت می کنن و دوباره تشکیل پرونده می دن ؟!!!!

 7. خسرومهین جعفرآبادی گفت:

  سلام،مدت سه سال واندی است انسولین نوورپید ولانتوس استفاده می کنم.باگواهی تاییدیه پزشک مبنی بر۷قلم لانتوس به بیمه سلامت مراجعه کردم متاسفانه فقط۴قلم تاییدشد.
  بااین وضع اقتصادی بایدچکارکرد؟

 8. امیر گفت:

  با سلام من حدود ۶ساله انسولین میزنم و هر سال چند روز از عمرمون تلف میشه بابت تشکیل پرونده و داستانهایی از این قبیل، همه جای دنیا مراقب بیمار هستن توی ایران دست به کشتن آدما خوبه ، تنها چیزی که مهم نیست جون آدمیست .من حتی بتازگی دوباره تشکیل پرونده دادم، ولی همچنان در دریافت انسولین مشکل دارم.بدرود

 9. صالح گفت:

  پیرمرد سرطانی که دیابت هم داره چطوری ببرم وزن بگیره سازمان تامین اجتماعی خیابون کارگر اذیت میشه .

 10. رویا گفت:

  در تهران هم من مشکل دارم منطقه شمس آباد هیچ داروخانه ای نمی دهد می گه باید بری داروخانه های دولتی مثل ۱۳ آبان تایید کنند

 11. هوشمند گفت:

  پدر من ۵ سال هست که انسولین تزریق می کنه امروز که رفتم داروی جدیدش رو با بیمه تامین اجتماعی بگیرم گفتند اسمش تو سیستم نیست باید بره پرونده تشکیل بده !!! نمیدونم چه جوری تو این ۵ سال اسمش تو سیستم بود حالا یکدفعه از سیستم حذف شده .
  تو این وضع اقتصادی به جای کمک به مردم و حل مشکلات هر روز با دستورالعمل های مسخره استرس جدید بهشون وارد می کنند

 12. محمدرضا بزرگ زاد گفت:

  سلام من ٢/۵ ساله دارم انسولین نوومیکس تزریق میکنم ماهی ١١ عدد مصرف میکنم که از روز اول بیمه ٧ عدد بیشتر نداد من ماهی ۴ عدد آزاد میخریدم ولی متاسفانه با وضعیت اقتصادی فعلی و افزایش شدید هزینه های زندگی و گرانی بیسابقه دارو و بقیه مایحتاج زندگی واقعاً تحت فشار هستم و همین فکر و استرس باعث بالا رفتن شدید قندم شده بطوریکه همین دیروز دکترم ٢۵ سی سی در روز به انسولینم اضافه کرد. بخدا قسم بیشتر مشکل دیابت من طبق نظر چند متخصص عصبیه که باعث و بانی اون هم همین وضعیت امروز مملکته فشاری که روی دوش امثال من و بقیه مردمه.

 13. محبوبه سیلسپور گفت:

  نمیدونم با این اوضاعی که برای ما بیماران دیابتی پیش اورده شده باید سلام کنم یا نه!!!!!!!!!!!!
  این چه وضعیه ؟ داروخانه ای شبانه روزی در پیشوای ورامین امروز بهم گفت باید بری تهران (خیابان کارگر) و اونجا تایید کنند که شما چه و چه و چه ،
  در این ایام عزای سیدالشهدا(ع) دعا میکنم انهایی که این وضع و نابسامانی رو پیش آوردند بزودی خودشان گرفتار و دردبدر بشوند تا بفهمند که …..

 14. علیرضا کریمی گفت:

  سلام، ضمن تشکر از زحماتی که برای این گروه از بیماران می کشید، خاطرم هست در سالروز دیابت صحبت هایی در خصوص قرار گرفتن افراد دیابتی در زمره بیماران خاص شده بود و پیگیریهایی هم صورت گرفت . لطفا نتایج این پیگیریها و اقدامات را اطلاع رسانی کنید . با احترام

 15. میلاد گفت:

  سلام
  من از ابتدای سال ۹۸ تا به الان ۳ بار تشکیل پرونده دادم. متأسفانه با توجه به این که من ۲۶ سال هست انسولین مصرف می کنم نیازم به انسولین زیاد هست و میزان مصرفم بالاست. در حال حاضر تنها ماهانه ۷ دانه قلم انسولین با بیمه تأمین اجتماعی به من میدن و گفتن بقیش رو آزاد بگیر. من ماهانه ۵ قلم رو آزاد خریداری می کنم که مبلغ زیادی باید هزینه کنم.

  • بهزاد گفت:

   سلام ، دوست عزیز اگر شما می خواهید تعداد ۷ قلم انسولین (مثلا ۴ قلم نوورپید و ۳ قلم لانتوس) برای مصرف یک ماه دریافت کنید و متحمل هزینه آزاد نشوید باید به پزشک معالج بگویید نسخه را اینجوری تنظیم نماید:
   نوورپید ۴ پن مصرف روزانه ۱۵ واحد (هر پن حاوی ۱۰۰ واحد می باشد)
   لانتوس ۳ پن مصرف روزانه ۱۰ واحد (هر پن حاوی ۱۰۰ واحد می باشد)
   مطمئن باشید سرماه هم اگر مراجعه کنید مجددا همین مقدار بدون هزینه آزاد به شما تحویل داده خواهد شد. سلامت باشید…

 16. Ehsan گفت:

  سلام من نزدیک یک سال انسولین لانتوس ونورپید استفاده میکنم امروز رفتم داروخانه که انسولین بگیرم داروخانه ای گفت فعلا انسولین نورپپداصلا شرکت نمیاره موندم چکارکنم ما دیابتی ها

 17. بهزاد گفت:

  با سلام ، دوستان دقت نمایند وقتی دکتر معالج میزان مصرف و تعداد انسولین پن را می نویسد مقدارش جوری باشد که در هنگام دریافت از داروخانه و ثبت سیستمی مشکلی در دفعات بعدی پیش نیاید. یعنی اینکه دکتر داروساز هنگام تایید نسخه و تحویل دارو به بیمار، مقدار تجویز پزشک معالج و انسولین تحویلی را در سیستم ثبت می نماید. یعنی اگر برای شما روزی ۱۰ واحد و به شما مثلا ۴ عدد پن تحویل داده باشند (هر پن ۱۰۰ واحد می باشد) یعنی شما اگر زودتر از ۴۰ روز به داروخانه مراجعه نمایید دکتر داروخانه به شما می گوید طبق تجویز دکتر معالج و داروی تحویل داده شده به شما ، هنوز داروی شما تمام نشده و تا پایان ۴۰ روز سیستم اجازه تحویل دارو به شما را نمی دهد. دقت کنید میزان مصرف روزانه ( مثلا ۳۰ واحد یا …) طوری با تعداد انسولین دریافتی تنظیم شود که در پایان ماه به مشکل نخورید. من خودم این مشکل برایم پیش آمده و سر ۳۰ روز رفتم داروخانه ، دکتر داروساز گفت شما دارویی را که دریافت کرده اید تا ۴۰ روز می بایست مصرف می کردید و الان سیستم اجازه تحویل دارو به شما را نمیدهد.
  یه مشکل جدیدی هم که جدیدا پیش آمده این است که شما اگر بیشتر یک ماه و نیم یا دو ماه داروی انسولین از داروخانه دریافت ننماید باید مجددا برای تایید مصرف دارو به اسناد پزشکی روبروی داروخانه ۱۳ آبان میدان هفت تیر مراجعه نمایید. یعنی تایید داروی شما کنسل شده (البته بصورت سیستمی) و باید دوباره آزمایش قند خون و تایید دکتر متخصص را ببرید تا دوباره در سیستم داروخانه ها ، نام شما فعال شود. دقت کنید داروی بیشتر از مصرف ماهانه نگیرید چون یا خراب میشه یا دیر به داروخانه مراجعه می کنید از حالت تایید خارج می شوید. سلامت باشید انشااله … صرفا جهت اطلاع

 18. گلزاری گفت:

  من قبلاً در داروخانه طالقانی تشکیل پرونده دادم. امروز بعد از مراجعه به داروخانه صبا در خیابان شهید بهشتی، اعلام کردند که پرونده شما غیرفعال شده است.
  برای پیگیری، مجدداً به داروخانه طالقانی مراجعه کردم. اما گفتند باید از طریق تأمین اجتماعی اقدام کنی.
  کدوم شعبه؟ کدوم کارگزاری؟ با چه مدارکی؟
  لطفاً در صورت امکان بیشتر راهنمایی کنید که مجبور نباشیم برای تشکیل پرونده، چند بار رفت و آمد کنیم. با سپاس

 19. ناصر مستوفی گفت:

  امروز دوم اسفند۹۸ طبق برنامه جهت گرفتن سهمیه انسولین قلمی نوویکس ۳۰ به داروخانه شبانه روزی دکتر عروجی در شهرک اکباتان مراجعه شد..متاسفانه اظهار نمودند انسولین بما تحویل داده نشده که به بیمار بدهیم…..قبلا سهمیه خود را از این داروخانه به راحتی میگرفتم…
  لازم بیاد اوری است..که من براساس دستوراعمل ها اقدام کرده ام و ماهیانه ۳ عدد انوسولین نوویکس ۳۰ برایم از سوی دکتر فوق تخصص غدد تعیین شده ودر سیستم کاپیوتری غذا ودارو وزرات بهداشت ضبط شده است..

 20. اسب گفت:

  سلام این چه وضعی هست انسولین نوروپید قلمی اصلا تو هیچ داروخانه تو چابهار نیست

 21. میلاد گفت:

  سلام. الان یک هفته هست که انسولین نوورپید و لانتوس در تهران پیدا نمی کنم. دارو ندارم و واقعا نمی دونم چه کار کنم. این چه وضعی هست که باید ما دیابتی ها داشته باشیم.

 22. حمید گفت:

  سلام .دختر من دیابت نوع ۱داره و انسولین لنتوس ۴قلم تجویز میشه که هر سری دارو خانه فقط دو قلم تایید میکرد و حالا بد تراینکه بعداز گذشت ۳۵ روز از نسخه قبلی نسخه جدید اصلا تایید نمیشه.لعنت به کسایی که پشت این ماجرا هستند.تو این وضعیت کرونا و آلودگی و ترس از ابتلای دیابتیها حالا دوباره کجا باید پیگیری کنم؟

 23. سلام من ۸ ساله دیابت دارم وحدود ۵ ساله انسولین لانتوس مصرف میکنم به تازگی دکترم علاوه بر لانتوس ۳ تا در ماه ویکتوزا برام تجویز کرده که بیمه سلامت فقط ویکتوزا را تایید میکنه لانتوس را آزاد میخرم وبعد از کرونا هر۱۰ روز داروخانه یکی بهم میده و دوباره باید نسخه از متخصص غدد
  بیارم که با وضعیت تعطیلی مطب ها برام مشکل ایجادشده وبه سختی دارو را پیدا میکنم

 24. Soror گفت:

  بعد از مراجعه به داروخانه های متعدد جهت دریافت انسولین و عدم موفقیت در تهیه آن با اطلاعات دارویی تماس گرفتم و فقط دو داروخانه در تهران معرفی کردند که یکی در شرق تهران و یکی در ونک بود با توجه به انتشار کرونا ویروس از غرب تا شرق رفتم برای دریافت انسولین ضمن تشکر از تیم گابریک جهت پیگیری مشکلات،خواهش میکنم در جلسات و پیگیریهلتون تاکید داشته باشین این داروی حیاتی به راحتی و در هر جا در دسترس ما قرار بگیره اضطراب و استرس برای ما سمه حداقل استرس چگونگی تهیه داروی حیاتی رو نداشته باشیم

 25. حسن طالبی گفت:

  باسلام.خواهشا فکری بحال مادیابتیا بکنین.من ازشهریار میرم۱۳ابان دست خالی برمیگردم انسولین نوورپید نیست.نصف روز رفت وبرگشتم طول میکشه

 26. حسن طالبی گفت:

  باسلام.خواهشا فکری بحال مادیابتیا بکنین.من ازشهریار میرم۱۳ابان دست خالی برمیگردم انسولین نوورپید نیست.نصف روز رفت وبرگشتم طول میکشه.داروخانه های شهریار هیچکدام انسولین ندارن.باتشکر فراوان از گابریک عزیز

 27. فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر تو این وضعیت کرونا میگن دیابتی ها خطرش بشتره براشون در صورتی که انسولین قلمی میگن کمه یا نیست باید تعداد دفعات بیشتر بیان به داروخانه و مراکز درمانی که خطرناکه ، انگار بیماران دیابتی رو خودمون بندازیم تو دهن اژدهای کرونا …مجبورن بیان بیرون برای انسولین بیان داروخانه و پیش پزشک ،و زیاد نمیدن که تو این روزا که اینا جاهای خطرناک نروند.حالا اونایی که سنشون بالاس چه جوری اینقدر بیان مراکز خطرناک مجبورن بیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
0
سبد خرید