انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک

آموزش مدیریت دیابت در مناطق محروم ایران

آموزش مدیریت دیابت در مناطق محروم و کم برخوردار ایران

بر اساس تخمین‌ها حدود ۸۰ درصد از مبتلایان به دیابت نوع یک در کشور، آگاهی لازم برای چگونگی کنترل دیابت خود را ندارند! این در حالی است که یکی از وظایف و اهداف اصلی که گابریک برای خود تعریف کرده، گسترش و تسهیل دسترسی به آموزش خود مدیریت دیابت در کشور است؛ اما رسیدن به این هدف به خصوص در مناطق کم برخوردار و محروم کشور بسیار دشوار است. به همین دلیل انجمن دیابت گابریک طی یک برنامه‌ریزی دقیق و مذاکرات منسجم با وزارت بهداشت توانست پروژه آموزش و مشاوره دیابت را در مناطق محروم کشور را طی دو مرحله اجرا نماید.

گام اول: آموزش خود مدیریتی دیابت طی پروژه ده شهر محروم و کم برخوردار

در سال 1399 انجمن دیابت گابریک با همکاری مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت و مشارکت دانشگاه‌های علوم پزشکی ایرانشهر، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، کردستان، بیرجند، هرمزگان، ارومیه، زنجان و لرستان، گابریک موفق به برگزاری دوره‌های آموزش دیابت برای مبتلایان دیابت نوع یک گردید. در این دوره‌ها بیش از 212 نفر از هم‌وطنان مبتلا به دیابت از ده شهر کنارک، دهلران، لیکک، خورموج، دیواندره، قائن، تکاب، ده بارز، قیدار و الشتر 212 آموزش دیدند.

دوره‌های آموزشی خود مراقبتی دیابت در ده شهر محروم و کم برخوردار به ‌صورت آنلاین در پلتفرم اسکای روم برگزار شد؛ به این صورت که در هر شهر نمایندگان دانشگاه‌های علوم پزشکی (فوکال پوینت) با انجمن دیابت گابریک برای مشاوره و دعوت از افراد برای شرکت در دوره در تماس بودند و بعد از دعوت از افراد برای حضور در مراکز بهداشتی تعیین شده، مدرسین گابریک به صورت آنلاین دوره‌های آموزشی را ارائه می‌کردند. علاوه بر این مشاورین دیابت گابریک به صورت تلفنی روند آموزش و عضویت و حمایت از هم‌وطنان شرکت‌کننده در دوره‌ها را پیگیری می‌نمودند.

گام دوم: آموزش خود مدیریتی دیابت پروژه 75 شهر محروم و کم برخوردار

با توجه به استقبال وزارت بهداشت از آموزش خود مدیریتی دیابت در قالب پروژه ده شهر محروم و کم برخوردار، در سال 1400 این طرح به 75 شهر گسترش پیدا کرد. این بار نیز با همراهی مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت و همکاری اجرایی دانشگاه‌های علوم پزشکی، دوره‌های آموزش خود مدیریتی دیابت در 75 شهر با بیشترین محرومیت در کشور برگزار گردید.

در پروژه 75 شهر، در مجموع تعداد 756 فرد مبتلا به دیابت در این دوره‌ها آموزش دیدند. هر دوره آموزشی در قالب سه جلسه آنلاین سه ساعته است، بنابراین باعث افتخار گابریک بود که توانست طی این پروژه بیش از پنج هزار نفر-ساعت آموزش استاندارد دیابت را به هم‌وطنان ساکن در مناطق محروم و کم برخوردار ارائه نمایند.

تأمین منابع مالی اجرای پروژه آموزش خود مدیریتی دیابت در مناطق محروم و کم برخوردار کشور

خوشبختانه مانند همیشه گابریک از حمایت خیرین و سازمان‌های فراوانی در تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های ده شهر و 75 شهر بهره‌مند بود. برای این منظور دو کمپین جلب حمایت مالی طراحی و اجرا شد:

کمپین دیابت + لبخند:

هدف از کمپین جمع سپاری مالی با عنوان دیابت + لبخند، تأمین مالی پروژه آموزش 4000 فرد مبتلابه دیابت نوع یک در سراسر کشور بود که با کمک‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها به ثمر رسید. طی این کمپین و گابریک موفق به جلب حمایت 1820 خیر و شرکت‌های مان پالستیک، داده پژوهش مانا و مبین سرمایه برای پشتیبانی مالی از پروژه ده شهر شد که در نتیجه آن مبلغ 1,901,070,000 ریال جمع‌آوری شد.

کمپین رویای 75 شهر:

در کمپین رویای 75 شهر با استفاده از تجربه کمپین دیابت + لبخند موفق به همراه کردن 15 شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی شدیم؛ حمایت شرکت‌های مان پلاستیک، مهندسی فکورصنعت تهران، بنیاد خیریه نقره‌کار، کشت و صنعت روژین تاک، خیریه مفید، شرکت ورزیران، توسعه ابنیه حافظ، بلور و شیشه کاوه، پدیدآوران کاوه البرز، پیشرو اورامان، باند گاز و پنبه کاوه، تهیه غذای فارسی، مبتکران پویاکارن، فریرآساطب، فاران شیمی منجر به جمع‌آوری 890,000,000 ریال شد. علاوه بر این با طراحی یک لندینگ و اطلاع‌رسانی گسترده در رابطه با پروژه 75 شهر، گابریک توانست از حمایت مالی 5021 خیر به میزان 1,394,642,000 ریال بهره‌مند شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات:
  • سرسوزن انسولین
صفحات مفید:
سوشال مدیا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Call Now Button