مدرسه دیابت گابریک

پنج پایه مدیریت دیابت را خوب بشناسیم

دیابت بیماری پیچیده و چالش‌برانگیزی است که نیازمند کنترل و مدیریت 24 ساعته و هرروزه توسط فرد مبتلابه آن است. به همین منظور لازم است که فرد مبتلا به دیابت با آموزش و پشتیبانی در این زمینه توانمند شود.

 آموزش استاندارد دیابت در واقع شامل انتقال مفاهیم پایه و علمی مرتبط با دیابت، آموزش 7 رفتار یا مهارت مهم مانند پذیرش بیماری و همکاری با کادر درمان، مصرف صحیح دارو، فعالیت بدنی، تغذیه سالم، پایش و کنترل مداوم،کاهش ریسک عوارض دیابت و حل مسئله است تا فرد بتواند در هر شرایطی با توجه به وضعیت قندخون خود، بهترین تصمیم و اقدام را داشته باشد. اما باید به این نکته اشاره کرد که آموزش به تنهایی برای کنترل قند خون و کاهش ریسک عوارض دیابت کافی نیست. آموزش و پشتیبانی دیابت که به آن DSMES (آموزش و حمایت خود مدیریتی دیابت) گفته می شود لازم و ملزوم یکدیگرند.

انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک نخستین مدرسه دیابت ایرانی است که با هدف آموزش و توانمندسازی افراد مبتلا به دیابت، جامعه پزشکی و پیراپزشکی، افراد در معرض خطر و عموم جامعه تشکیل گردیده است. این مجموعه با برگزاری دوره های آموزشی، بدون دخالت در امر درمان، همسو و همراه با پزشک معالج، به افراد مبتلا به دیابت کمک می کند تا آموزش های لازم در زمینه مدیریت دیابت و کنترل قند خون را بخوبی فرا گرفته و در زندگی روزمره خود بکار گیرند.

دوره های آموزشی مدرسه دیابت گابریک، به صورت سطح بندی شده و با توجه به نیازهای مخاطبین در گروه های مختلف تدوین شده اند. کودکان مبتلا به دیابت نوع 1، (گروه سنی 7-12 سال) و والدین این کودکان، افراد مبتلا به دیابت نوع یک، افراد مبتلا به دیابت نوع 2، دیابت بارداری از مخاطبین دوره های آموزشی هستند که بر اساس نیازهای آنها مطالب دوره ها تدوین و تهیه شده است.

آموزش دیابت و دسترسی به آن حق مسلم همه افراد دیابتی است، متاسفانه عدم دسترسی به آموزش دیابت در شهرهایی غیر از تهران و یا مناطق دور افتاده یکی از معضلاتی بود که تاثیر بسزایی برروی وضعیت کنترل قند خون افراد داشت. انجمن دیابت گابریک در تابستان 1395 دوره های آموزشی آنلاین را راه اندازی نمود تا افراد دیابتی در هر جای ایران امکان بهره مندی از آموزش استاندارد را پیدا نمایند.

اولین دوره آموزشی آنلاین و از راه دور انجمن گابریک با هدف آموزش دیابت به افراد مبتلا به دیابت نوع یک کمتر از 40 سال در قالب پروژه مشترک گلوکوکارد کیدز و به ابتکار شرکت فریر آسا طب در شهر کرمان کلید خورد. پس از شیوع کرونا و عدم برگزاری کلاسهای حضوری، تمامی دوره های آموزشی انجمن به شکل آنلاین و برای همه گروه های هدف برگزار شد و به این ترتیب همه افراد مبتلا به دیابت در سراسر کشور می توانند در دوره های آموزشی انجمن شرکت کنند.

مدرسه دیابت گابریک علاوه بر ارائه آموزش خود مدیریتی دیابت با ارائه مشاوره های تخصصی دیابت توسط مشاورین همتا (افرادیکه خود به دیابت مبتلا هستند و در زمینه مدیریت دیابت آموزش دیده اند) به افراد دیابتی کمک می کند تا پذیرش بهتری از وضعیت خود داشته باشند؛ بخوبی با کادر درمان و پزشک خود ارتباط برقرار کنند و با افزایش مهارت حل مسئله بتوانند از آموزش ها استفاده کنند و بهترین تصمیمات و اقدامات را داشته باشند. این پشتیبانی ها به تحکیم یادگیری و به کارگیری آموزش ها کمک می کند و در نهایت می تواند منجر به تغییر رفتار و مدیریت بهتر قند خون و کاهش ریسک عوارض دیابت شود.

کلاس آموزش کودکان دیابتی