دسترسی به تکنولوژی‌های جدید دیابت

کنترل دیابت در دنیای پیشرفتۀ امروز بسیار متحول شده است و مدیریت و کنترل قند خون مانند گذشته دردناک و دور از دسترس نیست. برای مثال CGM یا پایش مداوم قند خون روشی جدیدتر نسبت به دستگاه کنترل قند خون خانگی است که علاوه بر حذف خون‌گیری دردناک با سوزن، اطلاعات قند خون را به‌صورت پیوسته بر یک نرم‌افزار نصب‌شده روی گوشی موبایل ارائه می‌دهد. هشدارهای افت و بالا رفتن قند خون، به اصلاح به‌موقع این شرایط و پیشگیری از خطرات افت قند شدید بسیار کمک می‌کند.

همچنین، استفاده از تکنولوژی تزریق انسولین با پمپ‌های هوشمند، در بسیاری از کشورها جایگزین تزریق روزانۀ خودِ فرد شده است. این پمپ‌ها با اتصال بی‌سیم به یک سنسور پایش مداوم قند (CGM) و رصدکردن قند خون، میزان انسولین لازم برای بدن را محاسبه می‌کند و خطر نوسان‌های شدید قند خون را بسیار کاهش می‌دهد. ضمن اینکه سوزن تزریق آن 3 روز یک‌بار تعویض می‌شود و برای کودکان و کسانی که ترس از سوزن و تزریق دارند بسیار کاربردی است.

تلاش ما در واحد علمی و مدافعه‌گری انجمن دیابت گابریک تسهیل دسترسی همۀ افراد مبتلا به دیابت به تکنولوژی‌های جدید قند خون است که در همین راستا جلساتی با مدیران و مسئولین سازمان‌های بیمه‌گر و ادارۀ کل تجهیزات پزشکی برگزار شده است و این جلسات ادامه خواهد داشت.

گزارش جلسات برگزار شده دربارۀ تکنولوژی‌های جدید مدیریت دیابت:

شرکت در جلسۀ حضوری با سازمان بیمۀ سلامت

در جلسه‌ای حضوری در دی‌ماه 1402 با حضور مسئولین بیمۀ سلامت و کارشناسان ادارۀ کل تجهیزات پزشکی، موضوع طولانی‌شدن روند اجرای بیمه‌شدن نوار تست قند خون، بعد از ابلاغ مصوبۀ بازنگری بستۀ خدمات دیابت از جلسۀ هیئت وزیران، پیگیری شده است.

آقای دکتر استقامتی، فوق تخصص و استاد غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه تهران و ریاست هیئت مدیرۀ انجمن دیابت گابریک در این نشست حضور داشتند. آقای دکتر اسماعیل کاملی، مدیرکل دفتر خدمات تخصصی بیمۀ سلامت، خانم دکتر امیدوار، مسئول گروه تحقیق و توسعه و ارزیابی بالینی تجهیزات و ملزومات پزشکی، آقای مهندس کوروش فرزین، معاون دفتر خرید راهبردی و تدوین استاندارهای بیمه‌ای، آقای مهندس هادیان، کارشناس دفتر خرید راهبردی و تدوین استاندارهای بیمه‌ای و آقای مهندس علاءالدین، رئیس ادارۀ نظارت بر تأمین و نگهداشت تجهیزات و ملزومات پزشکی از مدیران حاضر در این جلسه بودند که به گفتگو و تعامل دربارۀ موانع اجرایی‌شدن بیمۀ نوار تست قند خون و چالش قیمت‌های بالاتر از قیمت مصوب و ایجاد بازارهای موازی پرداختند.

طبق گفتگوهای انجام‌شده، روند بیمه‌شدن نوار تست قند خون به شکل بازپرداخت جبران خسارت بعد از خرید و با ارائۀ فاکتور انجام خواهد شد که میزان این بازپرداخت متعاقباً مصوب و اعلام خواهد شد.

شرکت در اولین جلسۀ کارگروه اقلام مرتبط با کنترل و پایش قند خون ادارۀ کل تجهیزات و ملزومات پزشکی

اولین جلسۀ کارگروه مرتبط با تجهیزات پایش قند خون در دی‌ماه 1402 با حضور آقای دکتر استقامتی، فوق تخصص و استاد غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه تهران و ریاست هیئت‌مدیرۀ انجمن دیابت گابریک، آقای دکتر عادل جاهد، عضو هیئت‌مدیره و ریاست کمیتۀ علمی انجمن گابریک، خانم دکتر سارا صداقت، معاون علمی انجمن دیابت گابریک و همچنین، آقای دکتر نیکو سخن، مدیرعامل انجمن دیابت ایران برگزار شد.

در این نشست که در سالن جلسات ادارۀ کل تجهیزات و ملزومات پزشکی برگزار شد، آقای مهندس علاءالدین، رئیس ادارۀ نظارت بر تأمین و نگهداشت تجهیزات و ملزومات پزشکی،  آقای مهندس کوروش فرزین، معاون دفتر خرید راهبردی و تدوین استاندارهای بیمه‌ای،  آقای مهندس هادیان، کارشناس دفتر خرید راهبردی و تدوین استاندارهای بیمه‌ای و خانم مهندس مریم السادات مصباحی، کارشناس نظارت بر تولید و کنترل کیفی تجهیزات پزشکی حضور داشتند.

محورهای این نشست، گفتگو و تبادل نظر دربارۀ نقش و اهمیت دو عامل در مدیریت بهینه و مؤثر دیابت بود:

۱. تکنولوژی‌های جدید (سنسور پایش مداوم قند خون، قلم‌های هوشمند انسولین، پمپ هوشمند تزریق انسولین)

۲. دسترسی به‌اندازه به دستگاه و نوار تست قند خون استاندارد

هدف از این نشست، تأکید بر لزوم استفاده از تکنولوژی به‌روز مدیریت دیابت و تسهیل واردات و دسترسی به آن‌ها بود. مدیران حاضر در جلسه، اطلاعات تکمیلی درخصوص تکنولوژی جدید مدیریت دیابت را درخواست کردند که در جلسۀ بعدی کارگروه ارائه خواهد شد.

شرکت در دومین جلسۀ کارگروه اقلام مرتبط با کنترل و پایش قند خون ادارۀ کل تجهیزات و ملزومات پزشکی

دومین جلسۀ کارگروه تجهیزات کنترل قند خون در اردیبهشت 1403 در سالن جلسات ادارۀ کل تجهیزات و ملزومات پزشکی برگزار شد. از طرف انجمن دیابت گابریک، آقای دکتر عادل جاهد، عضو هیئت‌مدیره و ریاست کمیته علمی انجمن گابریک، خانم دکتر سارا صداقت، معاون علمی انجمن دیابت گابریک و خانم‌ها محبوبه شاه‌علی و افسانه بخشی، کارشناسان مدافعه‌گری انجمن گابریک در این جلسه حاضر شدند.

در این نشست، آقای مهندس علاءالدین، رئیس ادارۀ نظارت بر تأمین و نگهداشت تجهیزات و ملزومات پزشکی، آقای دکتر محمدامین اسفندیاری، رئیس ادارۀ تجهیزات پزشكی، مهندس فاطمه کشاورز، کارشناس تجهیزات پزشکی و سرکار خانم مهندس مریم السادات مصباحی، کارشناس نظارت بر تولید و کنترل کیفی تجهیزات پزشکی حضور داشتند.

محورهای گفتگو در این نشست درخصوص قیمت نوار تست قند خون، واردات سنسورهای پایش مداوم قند خون و پمپ تزریق انسولین بود که تأکید انجمن دیابت گابریک بر تسهیل دسترسی با قیمت مقرون‌به‌صرفه و قابل استفاده برای همۀ افراد مبتلا به دیابت بود.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.