ماجراهای کیپو

کیپو یک کودک فضایی است که اهل "سیاره‌ی قندی‌ها" است | دوره ماجراهای کیپو 122 بار برگزار شده است

یکی از دغدغه های ما والدینی که فرزند دیابتی داریم آشنایی کردن بچه ها با دیابت  و کنترل قند خون و مهارت زندگی بهتر با دیابت هست.  کیپو قرار هست به شما کمک کنه تا فرزندانتون نه تنها یاد بگیرن چطور قندشون رو کنترل کنن، بلکه بهشون بگه دیابت میتونه یه سکوی پرتاب باشه. 

اگه شما هم فرزند 7 تا 12 سال دارید که با دیابت نوع یک زندگی میکنه حتما تو این کلاس ثبت نام کنید.

کیپو

کیپو در لغت‌نامه دهخدا به معنی پروانه و شاپرک است. کیپو اولین شخصیت عروسکی آموزشی دیابت در ایران است که توسط انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک و در مردادماه سال 1389، به مناسبت چهارمین سالگرد پایه‌گذاری انجمن خلق و رونمایی شد.

کیپو، موجودی است فضایی که در سیاره قندی‌ها زندگی می‌کند، سرزمینی که ساکنین آن مبتلابه دیابت نوع یک هستند، انسولین تزریق می‌کنند و بااهمیت مدیریت دیابت و خود مراقبتی آن آشنا هستند. کیپو به‌عنوان قهرمان داستان، تصمیم می‌گیرد برای یافتن راهکارهای مدیریت نوسان قند به شکلی داوطلبانه، به زمین و انجمن دیابت گابریک سفر کند و با انجام مأموریت‌هایی جذاب و مهیج با اصول مدیریت دیابت آشنا شود. کودکان مبتلابه دیابت نیز در این مأموریت‌ها با وی همراه می‌شوند تا اصول مدیریت دیابت را در قالب داستان و بازی بیاموزند. انجمن دیابت گابریک در خلق این شخصیت عروسکی دو هدف عمده را دنبال می‌نماید:
– ایجاد هم ذات پنداری و همدلی بین کودکان مبتلابه دیابت نوع 1 و کیپو
– آموزش مبانی و مفاهیم دیابت و چگونگی راه‌های مدیریت آن به زبانی ساده، جذاب، قابل‌لمس و کودکانه با کمک کیپو
جهت نیل به این دو هدف، باید بین کودکان و کیپو ارتباطی باورپذیر، صمیمانه و عاطفی ایجاد می‌شد که در این زمینه و با توجه به ساختار ذهنی و تخیل پذیر کودکان، از فضایی سورئال و داستانی استفاده‌شده است.

آشنایی با ماجراهای کیپو

به دنبال خلق شخصیت کیپو، از آبان ماه سال 1390 دوره آموزشی به نام «ماجراهای کیپو» توسط انجمن دیابت گابریک طراحی شد که با کمک خیرین و اسپانسرها به شکل رایگان برگزار می‌شود. اولین دوره «ماجراهای کیپو» در تاریخ‌های 18و 25 آبان ماه سال 1390، با حضور 14 کودک مبتلابه دیابت نوع یک به‌صورت حضوری برگزار شد و در حال حاضر برگزاری این دوره‌ها به شکل آنلاین ادامه دارد. دوره آموزشی «ماجراهای کیپو» یک دوره آموزشی 2 جلسه است، جلسه اول با عنوان «شروع ماجراهای کیپو» و جلسه دوم با عنوان «کیپو در سرزمین خوراکی‌ها» است. در هر جلسه مدرس همراه با فیلم، موسیقی، مسابقه و بازی به زبانی کودکانه و قابل‌درک برای کودکان مبتلابه دیابت نوع یک که در رده سنی 6 تا 10 سال هستند، به آموزش اصول مدیریت دیابت و مهارت‌های توانایی حل مسئله، تصمیم‌گیری درست و آگاهانه می‌پردازد.
در این دوره برای کمک به فهم کودکان؛ و اینکه لازم است رفتار خود را تحت کنترل داشته باشند و باوجود موقعیت‌های چالش‌انگیز در مدیریت دیابت ثبات داشته باشند؛ از مفهوم استعاره‌ای “راننده اتوبوس” کمک گرفته‌شده است. کودکان در خلال آموزش؛ کیپو و خود را مانند راننده‌ی اتوبوس تصور می‌کنند که در مسیر مدیریت دیابت حرکت می‌کنند اما باید مسافرانی دردسرساز که شامل احساس و افکار ناخوشایند راجع به مدیریت دیابت است را حمل کنند. آن‌ها باید مسیر را دنبال کنند، با دست‌اندازها روبه‌رو شوند و سعی کنند مسافران را آرام کنند اما توسط مسافران از مسیر خارج نشوند. در این مسیر برای آموزش و توانمندسازی کودکان از تابلوهای راهنمایی، چراغ‌راهنما، نقشه راه و تابلوهای تبلیغاتی و… به نشانه‌ی مسئله گشایی و راهبردهای مقابله استفاده‌شده است و در این خلال به آموزش مفاهیم ذیل می‌پردازد.

سرفصل‌های «شروع ماجراهای کیپو» شامل:

  • آشنایی با مفهوم دیابت
  • آشنایی با دست‌اندازهای دیابت یا همان باورهای اشتباه
  • آموزش مهارت تست قند صحیح
  • آشنایی با اصول ورزش در مدیریت قند خون
  • مدیریت قند خون بالابر اساس تصمیم‌گیری آگاهانه و حل مسئله

سرفصل‌های «کیپو در سرزمین خوراکی‌ها» شامل:

در پایان این دوره افراد شرکت‌کننده می‌توانند:

  • در مورد دیابت به همسالان خود توضیح دهند.
  • بعضی از باورهای اشتباه را درزمینه دیابت تشخیص دهند.
  • با توجه به شرایط سنی خود، توانایی اندازه‌گیری قند خون رادارند یا حداقل با آن آشنا شده‌اند.
  • با توجه به شرایط سنی خود، توانایی مدیریت افت قند و قند بالا را در لحظه دارند.
  • برای انجام ورزش و مدیریت قند خون در طی آن تصمیم‌گیری کنند و یا درخواست کمک کنند.

اگر فرزند 7 تا 12 ساله ای دارید که با دیابت نوع 1 زندگی می کند، میتوانید آنلاین و رایگان در دوره ماجراهای کیپو شرکت کنید.

تصاویری از برگزاری دوره «ماجراهای کیپو»

تصاویری از چهره جدید کیپو

گنجینه های کیپو

به منظور افزایش انگیزه و آموزش کودکان مبتلا به دیابت از ابزارهای آموزشی متفاوتی در کنار شخصیت کیپو استفاده شده است. این ابزارهای آموزشی و انگیزشی شامل کتابچه، راهنما،کلیپ، بازی و سرگرمی هستند که در گنجینه کیپو قرار دارند. با استفاده و به اشتراک گذاری گنجینه کیپو می توانید در ایجاد انگیزه و آموزش کودکان مشارکت داشته باشید.

برای مشاهده گنجینه های کیپو اینجا کلیک کنید

کلاس کیپو انجمن دیابت گابریک