آشنایی با شخصیت کیپو

keepoکیپو در لغت­نامه دهخدا به معنی پروانه و شاپرک بوده و اولین شخصیت عروسکی آموزشی دیابت در ایران است که توسط انجمن اطلاع­رسانی دیابت گابریک و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹، به مناسبت چهارمین سالگرد پایه­گذاری انجمن خلق و رونمایی شد.

کیپو، موجودی است فضایی که در سیاره قندی­ها زندگی می­کند، سرزمینی که ساکنین آن مبتلا به دیابت نوع یک هستند، انسولین تزریق می­کنند و با اهمیت مدیریت دیابت و خود مراقبتی آن آشنا هستند. کیپو به عنوان قهرمان داستان، تصمیم می­گیرد برای یافتن راهکارهای مدیریت نوسان قند به شکلی داوطلبانه، به زمین و انجمن دیابت گابریک سفر کند و با انجام مأموریت­هایی جذاب و مهیج با اصول مدیریت دیابت آشنا شود. کودکان مبتلا به دیابت نیز در این مأموریت­ها با وی همراه می شوند تا اصول مدیریت دیابت را در قالب داستان و بازی بیاموزند. انجمن دیابت گابریک در خلق این شخصیت عروسکی دو هدف عمده را دنبال می­نماید:

  1. ایجاد هم­ ذات­ پنداری، همدلی و Empathy بین کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ و کیپو
  2. آموزش مبانی و مفاهیم دیابت و چگونگی راه­های مدیریت آن به زبانی ساده، جذاب، قابل لمس و کودکانه با کمک کیپو

جهت نیل به این دو هدف، باید بین کودکان و کیپو ارتباطی باورپذیر، صمیمانه و عاطفی ایجاد می­شد که در این زمینه و با توجه به ساختار ذهنی و تخیل­پذیر کودکان، از فضایی سورئال و داستانی استفاده شده است.

آشنایی با «ماجراهای کیپو»

به دنبال خلق شخصیت کیپو و از آبان ماه سال ۱۳۹۰، دوره آموزشی رایگانی به نام «ماجراهای کیپو» توسط انجمن دیابت گابریک طراحی و برگزار شد. اولین دوره «ماجراهای کیپو» در تاریخ­های ۱۸و ۲۵ آبان ماه سال ۱۳۹۰، با حضور ۱۴ کودک مبتلا به دیابت نوع یک به صورت حضوری برگزار شد و در حال حاضر برگزاری این دوره­ها به شکل آنلاین می­باشد. دوره آموزشی «ماجراهای کیپو»  یک دوره آموزشی ۲ جلسه است که در هر جلسه مدرس همراه با فیلم، موسیقی، مسابقه و بازی به زبانی کودکانه و قابل درک برای کودکان مبتلا به دیابت نوع یکی که در رده سنی ۶ تا ۱۰ سال هستند، به آموزش مفاهیم دیابت می­پردازد:

  1. آشنایی با مفهوم دیابت و چگونگی ابتلا به آن
  2. آشنایی با روش صحیح تست قند و چالش­های آن در کودکان
  3. آشنایی با اهمیت ورزش در مدیریت قند خون و اصول آن
  4. آشنایی با علل، عوامل و راه­های درمان افت قند خون
  5. آشنایی با گروه­های مختلف غذایی
  6. آشنایی با انتخاب­های غذایی سالم
  7. آشنایی با مدیریت دیابت در مدرسه

 

تصاویری از برگزاری اولین دوره «ماجراهای کیپو»

حضور کیپو در جشن ها و مراسم انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک

به دنبال دوره های آموزشی «ماجراهای کیپو»، کیپو تبدیل به شخصیت آموزشی و محبوب کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ شده است که در اکثر جشن ها و مراسم انجمن دیابت گابریک مانند جشن تولد گابریکی، جشن نوروز شاد، جشن شکوفه ها و جشن بادکنک قندی حضور دارد و از هر فرصتی برای آموزش اصول خود مراقبتی در دیابت به کودکان استفاده می کند.

Call Now Button
0
سبد خرید