صفحه اصلی » نکات هفته » نوجوان دیابتی » چطور می توانم ترس از سوزن و تزریق را در فرزندم از بین ببرم؟

چطور می توانم ترس از سوزن و تزریق را در فرزندم از بین ببرم؟
Fear_of_Injection (comp).jpg

روشهای متعددی وجود دارد. بچه های پیش دبستانی کوچکتر از آنند که قادر باشند دلیل تزریق انسولین یا سوزن زدن به انگشتانشان را درک کنند. طبیعی است که بچه ها از سوزن یا سرنگ بترسند یا حتی آن را نوعی تنبیه تلقی کنند.

بهترین راه، برخورد مثبت است. با گفتن جملاتی مثل: «می دانم که درد دارد» و یا «تو خیلی شجاع هستی» ترس فرزندتان را باور کنید و به او روحیه بدهید. به جای این که با او دعوا کنید که ساکت باشد و به او بگویید که «مریض» است، به او این پیام مثبت را بدهید که تزریق مرتب انسولین و سوزن زدن به انگشتانش برای این است که به او کمک می کند سالم بماند.

برای کمک به فرزندتان در غلبه بر اضطرابش، به او القا کنید که کنترل شرایط در دست خود اوست. به او اجازه دهید که انگشتی را که می خواهید به آن سوزن بزنید یا محل تزریق انسولین را خودش انتخاب کند. از او بخواهید تا هر کجا که می تواند در انجام کارها به شما کمک کند.

دادن جایزه، برچسب و عکس برگردان به کودکان در تشویق آنها به تزریق یا سوزن زدن به انگشتان موثر است. می توانید جدولی درست کنید و در آن برای هر باری که از انگشتش نمونه خون می گیرید، به او یک ستاره دهید. می توانید برای یک تعداد مشخص از ستاره ها گردش درپارک، خواندن قصه قبل از خواب یا هر چیز دیگری که دوست دارد و برای شما امکان پذیر است در نظر بگیرید.

بازی درمانی نیز می تواند به فرزندتان در غلبه بر اضطرابش کمک کند. مثلاً اگر در بازی وانمود کند که عروسک مورد علاقه اش هم دیابت دارد و او هم باید انسولین بزند، می تواند به او کمک کند و این خود تمرین خوبی است که به او کمک می کند تا در آینده خود انسولینش را تزریق کرده و یا از انگشتانش نمونه خون بگیرد.

خوش بین بوده و به خاطر داشته باشید که  ترس از سوزن و تزریق به مرور زمان از بین خواهد رفت.
 

»منابع:

  • مجموعه کتابهای انجمن دیابت آمریکا