صفحه اصلی » نکات هفته » نکات استفاده ایمن از دستگاه و نوار تست قند (1)

نکات استفاده ایمن از دستگاه و نوار تست قند (1)
diabetes icon_ website.jpg

استفاده از دستگاه تست قند برای بررسی و پایش قند خون، بخش مهمی از زندگی میلیون‌ها فرد مبتلا به دیابت است. به همین دلیل رعایت نکات ایمنی در استفاده از این دستگاه‌ها بسیار حائز اهمیت است. 
مراقب نوارهای تست قند دست دوم باشید!
برخی فروشندگان، نوار تست قند دست دوم استفاده نشده که قبلاً متعلق به شخص دیگری بوده با قیمت پایین‌تر در بازار عرضه می‌کنند. سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه می‌کند نوارهای تست قندی که استفاده نشده و قبلاً متعلق به شخص دیگری بوده را تهیه نکرده و خود فرد نیز نوارهای باقیمانده خود را نفروشد. علت‌های این توصیه به شرح زیر است:

  • نوار تست باید به درستی نگهداری شود تا نتایج دقیق ارائه دهد. اطمینان از درستی نحوه نگهداری نوارهای دست دوم دشوار است، حتی ممکن است این نوارها منقضی شده باشند که این مسائل می‌توانند منجر به نتایج نادرست دستگاه تست قند خون شود که به نوبه خود می‌تواند شما را در معرض خطر عوارض جدی قرار دهد.
  • ممکن است آلودگی به خون صاحب قبلی بسته نوار در قوطی نوار تست وجود داشته باشد، که می‌تواند شما را در معرض خطر عفونت قرار دارند.
  • ممکن است قوطی‌های نوار تست استفاده شده به نحوی دستکاری شده باشند به نحوی که برای استفاده ایمن نباشد. (به عنوان مثال، ممکن است تاریخ انقضا تغییر داده شده یا پاک شده باشد.)
با توجه به این دلایل FDA توصیه می‌کند که از بسته‌های باز نشده نوارهای تست قند خون برای دستگاه خود استفاده کنید.