صفحه اصلی » نکات هفته » در روزهای بیماری چه کنیم؟

در روزهای بیماری چه کنیم؟
work-from-home-sick-day.jpg

به عنوان یک فرد دیابتی، شما باید توجه ویژه ای به کنترل قند خون در دوران بیماری داشته باشید. هر نوع بیماری ، از سرما خوردگی تا ذات الریه یا دل درد، می تواند باعث افزایش قند خون شود. قند خون بالا می تواند به دلیل جراحت جراحی یا درمان دندانپزشکی مانند عصب کشی رخ دهد. استرس عاطفی نیز می تواند باعث افزایش قند خون گردد. در مجموع هر نوع استرسی باعث تولید هورمون هایی در بدن می گردد که باعث افزایش سطح قند خون می گردد.
در روزهایی که بیمار هستید، حتی با وجود اینکه کمتر غذا می خورید، احتمالا قند خونتان بالا خواهد بود. عدم درمان قند خون بالا می تواند منجر به شرایط جدی تری گردد. در ادامه به بررسی مراحلی که باید در دوران بیماری یا دوران نقاهت بعد از جراحی طی کنید، می پردازیم.
قوانین روزهای بیماری
  1. به استفاده از داروهای دیابت خود ادامه دهید مگر اینکه پزشکتان شما را منع کند.
  2. طی بیماری های نه چندان شدید، قند خون خود را 4 بار در روز (هر 3 تا 4 ساعت یکبار) تست کنید. تست مکرر قند خون طی دوران بیماری بسیار حائز اهمیت است چرا که ممکن است قند خون شما به سرعت بالا برود و نتوانید تنها با توجه به احساستان بگویید قند خونتان چند است. اگر از انسولین استفاده می کنید و قند خونتان 250 یا بالاتر بود، تست کتون ادرار را نیز انجام دهید. 
  3. در صورتی که قند خونتان در دو نوبت تست قند خون برابر 250 یا بالاتر بود، با پزشک خود تماس بگیرید چه تست کتون ادرارتان مثبت باشد چه منفی.
  4. در صورتی که از انسولین استفاده می کنید و قند خونتان 250 یا بالاتر باشد، ممکن است نیاز باشد چند واحد انسولین اضافی تزریق نمایید. البته باید حتما در این زمینه با پزشک خود مشورت نمایید.
  5. سعی کنید برنامه غذایی خود را در این دوران رعایت نمایید. در صورتی که رعایت رژیم برایتان دشوار است می توانید از مواد غذایی که مانند حاوی 15 گرم کربوهیدرات هستند استفاده نمایید: پوره سیب، 2 قاشق غذاخوری؛ آب میوه، نصف لیوان؛ ماست میوه ای، یک سوم لیوان؛ عسل، 1 قاشق غذاخوری؛ ژله معمولی، نصف لیوان؛ پودینگ معمولی، یک چهارم لیوان؛ بستنی معمولی، نصف لیوان.
  6. اگر مریض تر از آن بودید که چیزی بخورید، هر ساعت 180 تا 240 سی سی مایعات بنوشید. در صورتی که قادر به خوردن غذاهای جامد نبودید، باید یک ساعت در میان از مایعات حاوی قند مانند آب میوه های طبیعی یا صنعتی و نوشیدنی های فاقد قند مانند چای یا آب استفاده نمایید. اگر قادر به پیروی از برنامه غذایی خود نیستید، از مایعاتی که حاوی نمک هستند مانند سوپ و آب گوشت صاف شده، آب گوجه فرنگی یا نوشیدنی های ورزشی استفاده نمایید.
  7. استراحت کافی داشته باشید، ورزش نکنید و از کسی بخواهید تا از شما پرستاری نماید.
در روزهای بیماری چه غذاهایی بخوریم؟
تغذیه مناسب در زمان بیماری بسیار مهم است. باید در این دوران تا حد امکان برنامه غذایی خود را رعایت نمایید. سعی کنید مقدار کربوهیدرات دریافتی خود را ثابت و مانند سایر روزها نگه دارید. اگر برنامه غذایی خاصی ندارید و نمی دانید در هر وعده چه مقدار کربوهیدرات باید استفاده نمایید، با یک کارشناس تغذیه مشورت نمایید. غذاهای کم-چرب و مخلوط مانند سوپ ها، پودینگ ها و ماست انتخاب های مناسبی هستند. اگر دچار مشکل معده نبودید، غذاهای پروتئینی کم چرب مانند تخم مرغ، پنیر یا سینه مرغ را نیز امتحان کنید.