صفحه اصلی » نکات هفته » دیابت » من و دوستان دیابتی ام هرکدام برنامه ی غذایی متفاوتی داشتیم. پس رژیم «دیابتی» یعنی چه؟؟

من و دوستان دیابتی ام هرکدام برنامه ی غذایی متفاوتی داشتیم. پس رژیم «دیابتی» یعنی چه؟؟
DiabeticDiet4Diabetes-300x280.jpg

دلیل این موضوع را می توان چنین توجیه کرد:

از آنجا که هیچ نسخه ی واحدی که برای تمام افراد دیابتی کارآیی داشته باشد وجود ندارد، در نتیجه روش برنامه ریزی غذایی خاصی نیز در کار نیست.

حالا دیگر زمان آن برگه های از قبل آماده شده ای که بر پایه رژیم 1800 کیلوکالری، ‌استاندارد شده بودند، ‌سر آمده است. هم اکنون فرد گرایی است که در کنترل موثر دیابت، نقش کلیدی را ایفا می کند. در حال حاضر، بهترین برنامه های غذایی، توسط خود شما و با کمک کارشناسان تغذیه آشنا به دیابت، بر اساس وضعیت سلامتی شما، سایر دارو هایی که مصرف می کنید، میزان فعالیت بدنی و بالاخره ‌اهداف درمانی فردی طراحی می شود.

احتمالا آن دوست شما، که مبتلا به دیابت نوع یک است، از روش تزریقات متعدد انسولین و شمارش کربوهیدرات استفاده می کند و روزی چند مرتبه قند خون خود را اندازه گیری می کند. در این صورت، انتخاب های غذایی او نسبت به دوست دیابتی نوع دوی شما که میزان چربی خون بالایی دارد و باید وزن خود را کم کند، کاملا متفاوت خواهد بود.امکان دارد این مورد اخیر،  دوستتان درحال تلاش برای کاهش کربوهیدرات دریافتی خود باشد و دیگر اینکه سعی دارد با خوردن موادی چون مغز دانه ها،‌ انواع زیتون و یا روغن کانولا، میزان چربی غیر اشباع رژیم غذایی خود را افزایش دهد. دوست دیگرتان که در نوبت های کاری چرخشی مشغول به کار است، به احتمال زیاد ‌از شیوه ای کاملا متفاوت، در ارتباط با زمان و انتخاب غذاها و میان وعده های خود استفاده می کند.

به یاد داشته باشیم، مسئله ی مهم این است که، از برنامه ی غذایی پیروی کنیم که مناسب خودمان باشد.

» منبع:

  • مجموعه کتابهای آموزشی انجمن دیابت امریکا