صفحه اصلی » نکات هفته » دیابت » چرا اندازه ی واحد ها اهمیت دارد؟ آیا راه ساده ای برای به خاطر سپردن آنها وجود دارد؟

چرا اندازه ی واحد ها اهمیت دارد؟ آیا راه ساده ای برای به خاطر سپردن آنها وجود دارد؟
ss_3_101400261.jpg

در ابتدا باید گفت، بدون در نظر گرفتن اینکه شما از چه الگوی برنامه غذایی استفاده می کنید شمارش کربوهیدرات، فهرست جانشینی و یا هرم راهنمای برنامه غذایی (شناخت اندازه ی واحد ها) نقش کلیدی و حیاتی دارد.

بعنوان مثال، یک اونس اضافه گوشت یا یک قاشق بیشتر مارگارین، ممکن است زیاد به چشم نیاید. اما می تواند به سرعت باعث بالارفتن قند خون و اضافه وزن شود. بهتر است برای شروع از اندازه گیری های استاندارد آشپزخانه که شامل فنجان، انواع قاشق و سایر مقیاس های خانگی می باشد استفاده کنید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا چشمانتان عادت کنند که بتوانند با نگاه کردن، میزان درست هر واحد را تشخیص دهند.

زمانی که مثلا نصف فنجان لوبیا سبز یا 150 گرم جوجه را وزن کرده، اندازه بگیریم و به آن نگاه کنیم، تصویری از آن در ذهن ما نقش می بندد و دیگر نیازی به همراه داشتن پیمانه ها نیست و تفاوتی ندارد کجا غذا می خوریم. پیشنهاد دیگر اینست که سعی کنید هر چند ماه یک بار، بعضی واحد ها را دوباره اندازه گیری کنید تا چشمان خود را همیشه تیز نگه دارید. به یاد داشته باشیم که این تصاویر ذهنی، میتواند به ما کمک کند تا مقدار درست هر واحد را میل نماییم.

 

غذا

مثال عینی

یک فنجان ماکارونی یا برنج یک مشت بسته
نصف فنجان سبزیجات نصف یک توپ تنیس
یک فنجان بروکلی

یک حباب لامپ

90 گرم گوشت قرمز، مرغ یا ماهی  یک دسته کارت یا یک کف دست خانم
یک اونس پنیر

  2 عدد بیسکوییت نمکی (کراکر) یا یک مکعب مربع یک اینچی

 

» منبع:

  • مجموعه کتابهای آموزشی انجمن دیابت امریکا