صفحه اصلی » اخبار » داخلی » گزارش برنامه جامع خود مدیریتی دیابت در شهر ایرانشهر

گزارش برنامه جامع خود مدیریتی دیابت در شهر ایرانشهر   -   ۲۸ تير ۱۳۹۶

photo_2017-07-11_08-55-30.jpg

یکی از اهداف عالی انجمن همگام با اهداف کلان سیستم بهداشت و سلامت کشور، ارتقای سطح سلامت جامعه، امید بخشی به افراد دیابتی و یادگیری مهارت های کنترل دیابت با حضور پر رنگ در استان های سطح کشور به ویژه استان های محروم می باشد. با این هدف تلاش می کنیم با برگزاری دوره جامع دیابت با همکاری و حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مساعدت دانشگاه های علوم پزشکی کشور به طور همزمان سطح آگاهی و اطلاعات گروه های هدف: پزشکان و پیراپزشکان، مراقبین سلامت، افراد دیابتی نوع 1 و نوع 2 را به صورت رایگان ارتقاء ببخشیم.

این امر موجب شد، درچهارمین ماه از سال 96 تیم آموزشی انجمن دیابت گابریک، با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه ایرانشهر،  با عزمی راسخ و دل های پر امید راهی ایرانشهر شویم، که این روزها، روزگار سختی را سپری میکند و با مشکلات زیادی مثل کم آبی و قطع برق مواجه است.

در اولین روز از برگزاری برنامه، بیستم تیرماه، میزبان جمعی از پزشکان، پیراپزشکان و مراقبین سلامت ایرانشهر، در سالن همایش دانشکده مامایی و پرستاری این شهر بودیم. لازم به ذکر است این برنامه پس از اطلاع رسانی خوب مسئولین محترم دانشکده مذکور، طیف گسترده تری از پزشکان و کارشناسان حوزه سلامت از سایر شهرهای وابسته به دانشگاه را تحت پوشش قرار داد.

photo_2017_07_12_09_02_58photo_2017_07_11_09_10_14iranshahr_96_20_2

در برنامه ی آموزشی 6 ساعته ی روز اول، افراد شرکت کننده که عموما از تجربه ی قبلی در برخورد با بیماران دیابتی و مدیریت آنها داشتند، اطلاعات جدیدتری در زمینه کنترل دیابت و مهارت ارتباط با افراد دیابتی کسب نمودند.

در روزهای دوم و سوم برنامه بیست و یکم و بیست و دوم تیرماه، شاهد حضور گرم و استقبال جمع زیادی از دیابتی های نوع 1 و نوع 2 بودیم. شور یادگیری بی نظیر این مردم که تشنه آموزش و یادگیری بودند، موجب شد که به دلیل کم بود فضا در راهرو های بیرون سالن به مطالب آموزشی گوش فرا دهند و این فرصت را غنیمت بدانند. افرادی که سال ها با چالش های دیابت دست و پنجه نرم کرده، شاهد عوارض تلخ آن بودند و امید به زندگی و کنترل دیابت نداشتند، با حضور تیم دیابتی گابریک نقطه امیدی در دل های آنها زنده شد و در این دوره آموزشی یادگرفتند که با یادگیری مهارت هایی می توانند دیابت را کنترل کرده و از پیشرفت عوارض دیابت جلوگیری کنند.

کودکان دیابتی ایرانشهر اما به طور ویژه تری مورد توجه مشاورین دیابت گابریک قرار داشتند و همچون برنامه های آموزشی گذشته گابریک در شهرستان ها، به صورت فرد به فرد نحوه صحیح تزریق انسولین و استفاده درست از دستگاه تست قند را آموزش دیدند. علاوه بر این، کلیه ی افراد مبتلا به دیابت پس از ثبت عضویت در گابریک و صدور درخواست کارت های شناسایی دیابت، از بسته ملی آموزش دیابت گابریک، شامل 5 عنوان کتاب آموزشی نیز بصورت رایگان بهره مند شدند. شرکت کنندگان محترم برنامه از گروه پزشکان و پیراپزشکان و مراقبین سلامت نیز ضمن دریافت بسته های ملی آموزش دیابت، گواهی شرکت در این دوره ی آموزشی را دریافت کردند.

photo5994833627575331163 photo5994414060810119352

شایان ذکر است در برنامه ی آموزشی 3 روزه در ایرانشهر، مجموعا 108 نفر از جامعه ی پزشکان، پیراپزشکان و مراقبین سلامت و همچنین 294 فرد مبتلا به دیابت به همراه خانواده خود تحت آموزش قرار گرفته و راهکارهای مدیریت دیابت و پیشگیری از عوارض را فرا گرفتند.

در این برنامه تلاش کردیم تا افراد دیابتی با حضور در این دوره با مباحث پایه های کنترل دیابت، برنامه ریزی غذایی، اصول پایش قند خون، اصول ورزش در دیابت، مدیریت صحیح افت قند خون و پیشگیری از عوارض دیابت آشنا شده و بتوانند زندگی بدون عوارض و سالمی را تجربه نمایند.

انجمن دیابت گابریک از یکایک عزیزانی که در برگزاری این برنامه ما را یاری نمودند به ویژه معاونین بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهر ایرانشهر آقایان مهندس پروین، امیری و عطایی  کمال تشکر و قدردانی را دارد.