صفحه اصلی » اخبار » علمی » عوامل مؤثر در کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی در نوجوانان مبتلا به دیابت نوع یک

عوامل مؤثر در کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی در نوجوانان مبتلا به دیابت نوع یک   -   ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

926513download.jpg

محققان به منظور بررسی کیفیت زندگی مرتبط با سلامت خاص دیابت در جوانان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع یک و شناسایی عوامل اصلی مرتبط با آن، تعداد 5887 شرکت‌کننده 8 تا 25 ساله مبتلا به دیابت نوع یک از 20 کشور در 5 قاره را مورد ارزیابی قرار دادند. در این مطالعه بین‌المللی نوجوانان در سه گروه سنی 8 تا 12، 13 تا 18 و 19 تا 25 سال تحت مطالعه قرار گرفتند.
نتایج نشان داد که در هر سه گروه سنی، سطح A1c پایین‌تر با کیفیت زندگی بهتری همراه است که نشان دهنده ارتباط قوی بین کیفیت زندگی و کنترل قند خون مطلوب جوانان و نوجوانان مبتلا به دیابت است.
همچنین این مطالعه نشان داد که سه رفتار مرتبط با مدیریت دیابت که عبارتند از ثبت و اندازه‌گیری مقدار مصرف مواد غذایی، پایش منظم قند روزانه و انجام بیش از 30 دقیقه فعالیت بدنی در اکثر روزهای هفته، با کنترل مطلوب قند خون همراه است که نشان دهنده وجود عوامل قابل اصلاح برای مداخلات بالینی به منظور بهبود کیفیت زندگی و نیز کنترل قند خون است.
نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که رعایت اصول سبک زندگی سالم و تست روزانه قند خون نه تنها با کنترل بهتر دیابت همراه است بلکه می‌تواند کیفیت زندگی جوانان مبتلا به دیابت را نیز ارتقا دهد.

Diabetes Care