صفحه اصلی » اخبار » علمی » ارتباط متقابل افسردگی و دیابت

ارتباط متقابل افسردگی و دیابت   -   ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶

041515_dementia_BODY.jpg

تحقیقات نشان می‌دهد ارتباط متقابلی بین افسردگی و دیابت وجود دارد؛ به این ترتیب که بروز افسردگی در بیماران مبتلا به دیابت و نیز شیوع دیابت، به طور خاص دیابت نوع دو، در بیماران مبتلا به افسردگی افزایش یافته است.
فرضیه‌هایی در مورد این رابطه مطرح است؛ تأثیر منفی تشخیص دیابت از نظر عاطفی که می‌تواند زمینه‌ساز افسردگی گردد. سبک زندگی که نقش تعیین‌کننده‌ای در ابتلای فرد به افسردگی و دیابت نوع دو دارد، افراد دارای نشانه‌های افسردگی (کاهش علاقه و لذت در فعالیت‌ها، احساس خستگی، اختلالات خواب و اشتها) به ورزش و تغذیه صحیح پایبند نبوده و احتمال چاقی در آن‌ها بیشتر است که خود یک عامل خطر برای سندرم متابولیک و دیابت نوع دو محسوب می‌شود.
افسردگی و دیابت همچنین با اختلال عملکرد سیستم هورمونی که با افزایش تولید کورتیزول مشخص می شود، در ارتباط است. افزایش بیش از حد کورتیزول منجر به افزایش قند خون و مقاومت به انسولین گشته و در دراز مدت خطر ابتلا به سندرم متابولیک و دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد. گفتنی است استرس نیز می‌تواند باعث افزایش کورتیزول گردد. افزایش کورتیزول و تغییرات التهابی منفی ناشی از آن با بدتر شدن علائم افسردگی همراه است.
هر چند مدیریت دیابت و افسردگی، با توجه به تعامل پیچیده بین آن‌ها، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد اما مداخلات روانشناسی مناسب، درمان دارویی و همکاری اعضای تیم درمانی شامل پزشک، پرستار، کارشناس تغذیه و مدرس دیابت می‌تواند تأثیر چشمگیری در بهبود مهارت‌های خود-مراقبتی بیماران و کیفیت زندگی آن‌ها داشته باشد.

U.S. Pharmacist