صفحه اصلی » اخبار » علمی » دود سیگار، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد

دود سیگار، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد   -   ۲۵ آبان ۱۳۹۴

dhndhnfdhdhudh-dhnfndhnnoe-300x199.jpg

یک متا-آنالیز جدید که شامل تقریبا شش میلیون نفر شرکت کننده بوده است، نشان داده که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در افراد سیگاری و افراد در معرض دود سیگار، به نحو قابل توجهی افزایش می یابد؛ این خطر در کسانی که سیگار را ترک کرده اند، با گذشت زمان کاهش می یابد.

نتایج نشان می دهد که 2/4% از موارد ابتلا به دیابت نوع 2 در زنان و 7/11% از موارد ابتلا در مردان در سراسر جهان (برابر 27/8 میلیون نفر) با کشیدن سیگار مرتبط است.

به تازگی پژوهش ها نشان می دهد که سیگاری بودن و ابتلا به دیابت نوع1 یا نوع 2، خطر مرگ و میر و حوادث قلبی عروقی را در حدود 50٪ افزایش می دهد؛ این در حالی است که ترک سیگار می تواند این خطرات را کاهش دهد.

ترک سیگار و اجتناب از دود سیگار، یکی از اهداف اصلی برای پیشگیری از دیابت است. سیگار کشیدن هر سال باعث مرگ حدود شش میلیون نفر در سراسر جهان و علت اصلی ابتلا به بیماری های قابل اجتناب در سطح جهان است. در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند، افراد سیگاری 37% بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند؛ این در حالی است که با ترک سیگار، این احتمال به 14% کاهش می یابد. شایان توجه است که احتمال ابتلا به دیابت در افرادی که در معرض دود سیگار هستند 22% است.

Lancet Diabetes & Endocrinology