صفحه اصلی » اخبار » علمی » آیا بامیه به کنترل قند خون کمک می کند؟

آیا بامیه به کنترل قند خون کمک می کند؟   -   ۰۶ آبان ۱۳۹۴

imagesCAVFTOFN.jpg

بامیه گیاهی است که در مناطق گرمسیری رشد می کند. این گیاه از دسته سبزیجات آزاد یا کم کالری است که می توان در برنامه غذایی به راحتی از آن استفاده کرد. بامیه به شکل پودر شده، سرخ شده و یا بخارپز شده در داخل سوپ ها، خورشتها و در کنار بعضی از غذاها استفاده می شود. زمانیکه بامیه پخته می شود و یا داخل آب خیسانده می شود لعابی را تولید می کند که به قوام بیشتر غذا کمک می کند.
در بسیاری از فرهنگ ها این باور وجود دارد که اگر بامیه را به دو قسمت تقسیم کنید و در طول شب آن را در آب بخیسانید و صبح ناشتا آن را مصرف کنید، قند خون کاهش می یابد و در کنترل قند خون موثر است. بر اساس همین باورها، مطالعاتی با هدف بررسی اثر بامیه بر روی دیابت انجام شده است.

نتایج این مطالعات نشان دادند که بامیه منبع غنی از فیبر است که با کاهش سرعت انتشار گلوکز از روده و کاهش سرعت هضم و جذب کربوهیدراتها سبب بهبود قند خون بعد از غذا می شود.
در پایان می توان گفت فیبر موجود در سبزیجات نقش بسزایی در کنترل قند خون مخصوصا قند خون 2 ساعته دارد و برای کنترل موثر قند خون علاوه بر داشتن برنامه غذایی صحیح و مصرف فیبر باید به تعادل در مصرف مواد غذایی و احتمال تداخل غذا و دارو نیز توجه کرد

در پایان می توان گفت فیبر موجود در سبزیجات نقش بسزایی در کنترل قند خون مخصوصا قند خون 2 ساعته دارد و برای کنترل موثر قند خون علاوه بر داشتن برنامه غذایی صحیح و مصرف فیبر باید به تعادل در مصرف مواد غذایی و احتمال تداخل غذا و دارو نیز توجه کرد. نکته مهم دیگر این مطالعات بر روی حیوانات صورت گرفته است و همچنان ادامه دارند، بنابراین لازم است برای پیشگیری از مشکلات احتمالی همچنان به اصل تعادل و تنوع در مصرف مواد غذایی پایبند باشیم.