نقش کنترل دقیق قند خون در افراد دیابتی تازه تشخیص داده شده

نقش کنترل دقیق قند خون در افراد دیابتی تازه تشخیص داده شده

پستتوسط Dr.Watson » شنبه آگوست 20, 2011 4:06 am

در یکی از مقالات مجله معتبر Diabetes Care که به تازگی هم چاپ شده ، به نکته مهمی اشاره شده است (http://care.diabetesjournals.org/content/34/8/1848.abstract). در این مطالعه، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بلافاصله بعد از تشخیص به مدت 2 هفته تحت درمان دقیق قرار گرفتند. در این روش با استفاده از انسولین یا ترکیبی از قرصهای پایین آورنده قند خون قند خون ناشتا زیر 110 و 2 ساعت بعد از غذا زیر 140 نگه داشته شد. سپس یکسال بعد آزمایشاتی برای بررسی عملکرد پانکراس در ترشح انسولین و نیز میزان مقاومت به انسولین بر روی افراد انجام شد. نتایج آزمایشات بعد از یکسال نشان داد که در گروهی که توانسته بودند به اهداف از پیش تعیین شده قند خون دست پیدا کنند، مقاومت به انسولین و نیز توانایی ترشح انسولین پانکراس تقریبا همانند افراد غیر دیابتی بود. نتایج این مطالعه بیانگر اهمیت کنترل دقیق قند خون درسالهای ابتدایی ابتلا به دیابت نوع 2 می باشد.
موفقیت باعث شادی نمی شود بلکه این شادی است که موفقیت را در پی دارد. اگر به کاری که می کنید عشق بورزید حتما موفق خواهید بود.
Dr.Watson
Site Admin

تاريخ عضويت: يکشنبه مه 06, 2007 8:15 pm

Re: نقش کنترل دقیق قند خون در افراد دیابتی تازه تشخیص داده ش

پستتوسط Naghshineh » شنبه آگوست 20, 2011 10:21 pm

مطلب بسیار جالبی بود. سپاس
Naghshineh

تاريخ عضويت: يکشنبه اکتبر 31, 2010 5:55 pm

پستتوسط Mohaghagh » پنج شنبه آپريل 12, 2012 11:36 pm

با سلام:
دکتر جون با این خبر خوبت بانی خیر شدی و خوشحالم کردی چون دقیقا چنین فرضیه ای که سلولهای بتا را در تیپ 2 را تا حدی بشه احیا کرد ؛ آزارم میداد تا اینکه دو ماه پیش تصمیم گرفتم عملیش کنم . برای همین متفرمین و گلابنکلامید را کم کم قطع کردم و فقط تزریق انسولین نمودم. اعتقاد ام این بود حد اقل دوره ماه عسلی هم اگر باقی مانده باشه بشه طولانی ترش کرد . انشاا... خبرش را تو چند ماه آینده ازهمین طریق اعلام میکنم .
اما اولین نکته عجیبی که برام مشکل ساز شده اینکه تا 135 واحد روزانه از رگولار و nph بطور تدریجی برای کنترل استفاده کردم اما حتی هیپو هم پیش نیامد . الان چون روی چربی و مقاومت به انسولین با متفرمین و استاتینها عمل کردیم قدری وضعیت بهتر شده اما دوباره میخوام با رژیم غذایی و غلبه به چربی همینها را هم قطع کنم و فقط انسولین تراپی صورت بدم . اما متاسفانه تا حالا 2 ساعته بعد غذای صبح و شب زیر200 نیامده! (بعد اینهمه مدت) ... من با یک پانکراتین حاد هم دست بگریبانم . اما برای جلوگیری از بالارفتن فرکانس قلب بیش از این نمی تونم دوز را بالا ببرم ... کار خیلی کند پیش میره اما نامید نیستم مدتی هم هست که ازلانتوس استفاده میکنم اما چون با یک اسیدوز خفیف هم روبرو هستم برای پوشش انسولین پایه بیش از10 واحد استفاده نمیکنم چون نگران اسیدوزهستم .
Mohaghagh

تاريخ عضويت: شنبه مارس 24, 2012 12:05 pm

پستتوسط alireza kadkhodaie » جمعه آپريل 13, 2012 1:23 am

مرسی اقای دکتر نکته ی مهمی هست وبه درد خیلی ها خواهد خورد
. . . همین
alireza kadkhodaie

تاريخ عضويت: چهارشنبه آگوست 31, 2011 12:03 am

پستتوسط Dr.Watson » جمعه آپريل 13, 2012 5:37 am

Mohaghagh نوشته است:با سلام:
دکتر جون با این خبر خوبت بانی خیر شدی و خوشحالم کردی چون دقیقا چنین فرضیه ای که سلولهای بتا را در تیپ 2 را تا حدی بشه احیا کرد ؛ آزارم میداد تا اینکه دو ماه پیش تصمیم گرفتم عملیش کنم . برای همین متفرمین و گلابنکلامید را کم کم قطع کردم و فقط تزریق انسولین نمودم. اعتقاد ام این بود حد اقل دوره ماه عسلی هم اگر باقی مانده باشه بشه طولانی ترش کرد . انشاا... خبرش را تو چند ماه آینده ازهمین طریق اعلام میکنم .
اما اولین نکته عجیبی که برام مشکل ساز شده اینکه تا 135 واحد روزانه از رگولار و nph بطور تدریجی برای کنترل استفاده کردم اما حتی هیپو هم پیش نیامد . الان چون روی چربی و مقاومت به انسولین با متفرمین و استاتینها عمل کردیم قدری وضعیت بهتر شده اما دوباره میخوام با رژیم غذایی و غلبه به چربی همینها را هم قطع کنم و فقط انسولین تراپی صورت بدم . اما متاسفانه تا حالا 2 ساعته بعد غذای صبح و شب زیر200 نیامده! (بعد اینهمه مدت) ... من با یک پانکراتین حاد هم دست بگریبانم . اما برای جلوگیری از بالارفتن فرکانس قلب بیش از این نمی تونم دوز را بالا ببرم ... کار خیلی کند پیش میره اما نامید نیستم مدتی هم هست که ازلانتوس استفاده میکنم اما چون با یک اسیدوز خفیف هم روبرو هستم برای پوشش انسولین پایه بیش از10 واحد استفاده نمیکنم چون نگران اسیدوزهستم .

مصرف همزمان شبه انسولینها (لانتوس) با انسولین انسانی (ان پی اچ) معمول نیست. من فکر کنم حتما با یه دکتر متخصص مشورت کنید. در مورد نگرانی از افزایش دوز به خاطر اسیدوز هم فکر کنم حتما مشورت با یک دکتر متخصص لازمه چون اصلا انسولین پایه اصلی درمان کتواسیدوز هست. بنابراین صرف وجود اسیدوز دلیل بر افزایش ندادن دوز انسولین نیست و به احتمال زیاد دوز رگولار شما (هم در صبح و هم در شب) نیاز به افزایش دارد تا قندهای 2 ساعت بعد از صبحانه و شام کنترل شوند. کنترل چربی خون مخصوصا تریگلیسرید با توجه به وجود پانکراتیت حاد نیز خیلی مهم است و فکر نمی کنم قطع داروهای چربی خون از جمله استاتینها در این مرحله مناسب باشد.
موفقیت باعث شادی نمی شود بلکه این شادی است که موفقیت را در پی دارد. اگر به کاری که می کنید عشق بورزید حتما موفق خواهید بود.
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط Mohaghagh » جمعه آپريل 13, 2012 1:26 pm

دکتر جون خودم احساس میکنم تو ی بافر سخت گیر کردم و سردرگمم ؛ خوبه بدونی تا 50 واحد صبح و60 واحد شب رگولار را اضافه کردم تا جایی که دچار تپش قلب شدم !
درمورد لانتوس توی اکثر pdf اطلاعاتیش تاکید شده که برای اسیدوز خوب نیست ! چون Ph پایینی هم داره. ولی برای اینکه بتونم شب حداقل 6 ساعت بخوابم ساعت 7 بعدازظهر 10 واحد میزنم و از آنجایی که این دوزکم لانتوس نمیتونه درست 24 ساعت را پوشش بدم ؛ صبح لاجرم از Nph استفاده میکردم تا پایه بعد ازظهر را پوشش بدم . در مورد استفاده همزمان لانتوس و nph حرفتون متین ولی من متوجه شدم که مخلوط کردن NPH برای من باعث میشد تا همان سرعت نیم بند رگولار هم ازش گرفته شه چون پروتامینش ظاهرا سرعت کم رگولار را هم ازش میگره و 2 ساعتها بازهم بالای 200 بود.
برای پایین آوردن قند و به تبع آن تریگلیسیرید بعد نهار علاوه براستاتینها ایرانی که گویی اصلا کار نمیکردن ؛ گلوکوفاژ500 میخوردم که به پایین آوردن قند خوب کمک میکرد اما به هایپوکالمی دامن میزد و دچار تپش قلب شدید و نفس تنگی بعدازظهر میشدم برای همین چند روزه که قطعش کردم حالا تپش ونفس تنگی بعد از خواب بعدازظهرم قطع شده و فقط همزمان با رگولارها نصف قرص را مصرف میکنم تا از چند جنبه همزمان عمل کنم.

در مورد دکترمتخصص هم دست به دلم نذار و شخصیت و سواد گل خودت را که توی این سایت شاهد خدمت صادقانه به عوام و خواصش بودم را تورا خدا تعمییم نده .
جهت اطلاعت بگم چند سال بود که 30 دقیقه بعد از غذا دچار درد خفیفی روی معدم بودم و حاصل آندسکوپی و رفتن پیش متخصصهایی که مدرکشان از آمریکا بود و نوبتاشون 6 ماهه... توی تمام این سالها همین بود که تورم معده داری و زخم کوچک اثناعشر و مصرف دایجستیو وپانکراتنین که بدلیل مشکل پانکراتم برای من سم بود!!! جالب بدونی که داروی تیروییدی و اسیدنیکوتینیک هم مصرف میکردم چون مغزم از کار افتاده بود و بشدت دچار اضافه وزن... خوب دیگه تشخیص حضرات بود ... خیلی طولانی شد اگر لازم شد بقیش بعدا تعریف میکنم.
اما خوشحال میشم اگربرقاعده احسان پیشنهادی برای درمانم داری بدهی چون میدونم شما درد این بیماری را در وجود نازنینت مستقیم باش دست و پنجه نرم میکنی و مثل ماها که هر چند دانشگاه آزادی نبودیم اما با حفظ کردن و نمره گرفتن و فراموش کردن واحدها را پاس نکردی .
Mohaghagh

پستتوسط Dr.Watson » يکشنبه آپريل 15, 2012 2:05 am

باز هم میگم که انسولین (حتی لانتوس) منعی برای مصرف هنگام اسیدوز ندارد چون مصرف آن به خاطر ایجاد هیپوکالمی (کاهش پتاسیم) آلکالوز (قلیایی شدن خون) را در پی خواهد داشت. حتی مطالعاتی در مورد تاثیر مثبت مصرف لانتوس هنگام کتواسیدوز دیابتی هم وجود دارد. البته باید همزمان سطح پتاسیم خون هم چه از طریق سرم و یا خوراکی در حد طبیعی حفط شود. ولی من نگران یک چیز هستم و آنهم عارضه اسیدوز لاکتیک است که جزو عوارض نادر مصرف مت فورمین است و معمولا در کسانی ایجاد می شود که در آنها کلیه خوب کار نمی کند و کراتینین بالاست. بنابراین به نظرم حتما از این نظر بررسیهای لازم را انجام دهید. در ضمن مصرف مکملهای پتاسیم یا مواد غذایی حاوی آن را هم توصیه می کنم چون همانطور که گفتم خود انسولین می تواند باعث تشدید این عارضه شود.
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط Mohaghagh » يکشنبه آپريل 15, 2012 6:48 pm

دکتر جون در خصوص کراتیین بالا آزمایشهای قبلیم چیزی نشون نمی داد (هر چند که متفرمین زیاد خوردم) اما مع الوصف هفته آینده آزمایشات جدیدی خواهم داد.
- در خصوص تآکید در مصرف لانتوس برای اسیدوزتاکیدتون را متوجه شدم ؛ اما با عرض شرمندگی میخواستم ببینم درست متوجه شدم که شما میخواهید بگوید رابطه ای بین از دست دادن پتاسیم با تزریق انسولین زیاد ایجاد میشه که باید مثلا با مصرف پتاسیم کلراید و پتاسیم هیدروژن کربنات مرتفعش کرد؟
- اگراین همان قضیه خارج شدن پتاسیم از سلول برای مقابله با اسیدوزکه نتیجش هم از آریتمی مشخص میشه ؟ پس چطور در خط اول عنوان کردید که کاهش پتاسیم خون منجر به آلکالایز میشه؟
Mohaghagh

پستتوسط Dr.Watson » يکشنبه آپريل 15, 2012 9:07 pm

Mohaghagh نوشته است:دکتر جون در خصوص کراتیین بالا آزمایشهای قبلیم چیزی نشون نمی داد (هر چند که متفرمین زیاد خوردم) اما مع الوصف هفته آینده آزمایشات جدیدی خواهم داد.
- در خصوص تآکید در مصرف لانتوس برای اسیدوزتاکیدتون را متوجه شدم ؛ اما با عرض شرمندگی میخواستم ببینم درست متوجه شدم که شما میخواهید بگوید رابطه ای بین از دست دادن پتاسیم با تزریق انسولین زیاد ایجاد میشه که باید مثلا با مصرف پتاسیم کلراید و پتاسیم هیدروژن کربنات مرتفعش کرد؟
- اگراین همان قضیه خارج شدن پتاسیم از سلول برای مقابله با اسیدوزکه نتیجش هم از آریتمی مشخص میشه ؟ پس چطور در خط اول عنوان کردید که کاهش پتاسیم خون منجر به آلکالایز میشه؟

شاید به کار بردن لفط آلکالوز (قلیایی شدن) مناسب نبود ولی منظور من این بود که کاهش پتاسیم مکانیسم دفاعی بدن برای مقابله و خنثی کردن اسیدوز است که انسولین می تواند آنرا تشدید کند. بنابراین لازم است که سطح پتاسیم مرتب چک و در صورت لزوم KCL خوراکی مصرف شود.
Dr.Watson
Site Admin

بازگشت به کنترل قندخون

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان