دیابت فرصتی برای سالم زندگی کردن

دیابت فرصتی برای سالم زندگی کردن

پستتوسط amirhossein28 » پنج شنبه ژوئن 02, 2011 4:33 pm

سلام به همه ی اعضای نیمه فعال :lol: :twisted: .داشتم در مورد دیابت تو اینترنت می گشتم این مطلب رو پیدا کردم حتما بخونید و از این که دیابت دارید خوشحال شید :D جان من تا آخرش بخونین 8) .در ضمن این مطلب از فایل های متنی لرنامه سلامت باشید که شبکه 3 نشون می ده گفتگویی با دکتر خوش نیت فوق تخصص غدد
اینم لینکش که مطمئن شین 8)

سوال – کدام نوع دیابت سخت تر است و فرد باید نگران تر باشد که آنرا کنترل کند ؟
پاسخ – دیابت نوع یک و دو ، اگر کنترل نشود روی کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارد . هر چقدر که قند بالا باشد و کنترل مناسبی نباشد ، عوارض از خودشان به جا می گذارند البته با تفاوت های جزئی . دیابت نوع یک معمولا در کودکان و نوجوانان بوجود می آید و مادام العمر با فرد است و وقتی یک بیماری دیابت برای کودکان شروع می شود یک استرسی شدیدی به والدین وارد می شود و می گویند که بیماری نوع یک بیماری کودک نیست بیماری والدین و خانواده است یعنی بیشتر از کودک والدین بیمار می شوند که چرا بچه ی ما ناگهان دچار دیابت شده و از فردا باید انسولین تزریق بکند و راه درمانی هم جزء تزریق نداریم . بنابراین دیابت نوع یک جنبه ی روانشناختی خاص خودش را دارد . دیابت نوع دو امروز به علت افزایش شیوع چاقی در کودکان و نوجوانان رو به افزایش است و در بیشتر کشورهایی که بیماری چاقی دیده می شود ، بیماری دیابت نوع دو که قبلا در سن بالای سی و پنج سال دیده می شد ، امروزه در نوجوانان هم دیده می شود و این یک علامت خطری است که به ما گوشزد می کند که ما باید مواظب چاقی کودکان مان باشیم بخصوص اگر زمینه ی ارثی دیابت در خانواده وجود دارد . دیابت نوع یک ممکن است که در سنین بالا هم شروع بشود . ما یک فرمی از دیابت نوع یک داریم که در بالغین در سن چهل سال ممکن است که ایجاد بشود که سیر خیلی آرام و کُندی دارد . دیابت نوع یک کودکان یک سیر معمولا شدیدی دارد یعنی کودک در عرض یک یا دو ماه دچار پرنوشی ، عطش ، کاهش وزن و پُر ادراری می شود و گاهی بی اختیاری ادرار و شب ادراری پیدا می کند . پدر و مادر یک تغییر واضحی در کودک شان می بینند ولی دیابت نوع یک که در بالغین اتفاق می افتد سیر کُند دارد . در عرض چند سال بیمار وابسته به انسولین می شود و بیماری خودش را نشان می دهد. دیابت نوع دو معمولا یک سیر خیلی مرموز و آهسته ای دارد . بعضی وقت ها سالها از شروع بیماری می گذرد و خود فرد متوجه نیست یعنی دیابت نوع دو ممکن است که تا سالها علامت خاصی را ایجاد نکند . چون قندها خیلی بالا نرفته است مگر این که بیمار به علت یک عارضه ای مراجعه می کند مثلا دچار تاری دید می شود و چشم پزشک می گوید که شما دیابت دارید یا دچار زخم پا می شود و بعد متوجه می شوند که عامل آن دیابت بوده است یا دچار عوارض کلیوی می شود و بعد متوجه می شوند که دیابت دارد . بعلت یک عارضه یا چکابی ممکن است که بیمار متوجه دیابت خودش بشود . ولی وقتی قندها بالای 250 برود معمولا علامت ایجاد می کند . عطش ، پُراداری ، پُرنوشی ، خستگی ، تاری دید ، کاهش وزن ، کاهش تمرکز ، تحریک پذیری ، اینها مجموعه ای از علائم است که پزشک را راهنمایی می کند که ممکن است قند خون فرد بالا باشد .
سوال - آیا فردی که دیابت دارد باید خودش را با زندگی دیگران مقایسه بکند یا خیر ؟ توصیه ی شما چیست ؟
پاسخ – سبک امروزی زندگی بشر یک سبک زندگی ناسالم است و منجر به افزایش شیوع چاقی در بسیاری از کشورها بخصوص در کشورهای در حال توسعه . البته کشورهای توسعه یافته قبلا دچار این مشکل بوده اند و توانسته اند تا حدودی در مورد چاقی برنامه ریزی بکنند . زندگی بی تحرک و پر استرس ، آلودگی هوا ، اینها باعث شده که سبک زندگی مان متغیر بشود . حالا اگر فردی دچار دیابت می شود در واقع یک فرصتی است که شیوه ی زندگی آن خانواده اصلاح بشود . ما نباید به دیابت بعنوان یک تهدید نگاه کنیم بلکه باید به آن بعنوان یک فرصت برای داشتن زندگی سالم نگاه کنیم یعنی اگر من دچار دیابت شدم ، از امروز باید تصمیم بگیرم که شیوه ی زندگی سالم داشته باشم یعنی به غذایی که می خورم دقت کنم ، کالری دریافتی را محاسبه بکنم و زیاد نخورم ، وزن خودم را کاهش بدهم ، نوع غذایی که می خورم سالم باشد و دیگر فست فود نخورم ، غذاهای چرب و سرخ کردنی ، شکلات و کاکائو زیاد نخورم ، ورزش بکنم و فعالیت های بدنی ام را زیاد بکنم ، اگر سیگاری هستم سیگارم را ترک بکنم . استرس های زندگی ام را کاهش بدهم در حدی که برای من مقدور است . ما باید به دیابت به این دید نگاه کنیم که یک فرصتی است برای زندگی کردن سالم و اگر این دید در خانواده جا بیفتد بقیه ی اعضای خانواده هم باید از این فرصت استفاده بکنند که غذاهای شان ، غذای سالم باشد . اگر ما با این دید به دیابت نگاه بکنیم ، دیابت دوست و رفیق ما می شود و دشمن تهدید کننده ی ما نخواهد بود . اگر ما با دیابت دوست باشیم ، یاد می گیریم که با آن چه جوری زندگی بکنیم و احساس مسئولیت در مقابل بیماری مان می کنیم . اگر شما دوستی داشته باشید ، آیا احساس مسئولیت در قبال او نمی کنید ؟ در ذهن شما ناخودآگاه این دوستی هست . اگر دیابت را به چشم یک دوست به آن نگاه بکنید ، ذهن شما آماده می شود که با این بیماری چه جوری کنار بیاید و وقتی قند خون من پایین می افتد باید با آن چکار بکنم . و این باعث می شود که دیابت من را تحت کنترل نیاورد بلکه من دیابت را تحت کنترل در بیاورم . برای اینکه من دیابت را تحت کنترل در بیاورم باید دانش و آگاهی ام را زیاد کنم . می گویند که اگر شما می خواهید کار درستی انجام بدهید خودتان مسئولیت آن کار را قبول کنید البته بشرطی که بلد باشید آن کار را چطور انجام بدهید . اگر من آگاهی و دانش خودم را راجع به بیماری دیابت افزایش بدهم در کنترل بیماری ، احساس توانمندی می کنم ، وقتی احساس توانمندی کردم انگیزه ام برای کنترل بیماری بیشتر می شود . امروزه شعار متخصصان دیابت این است که بیمار دیابتی علاوه بر اینکه باید شیوه ی زندگی اش را اصلاح بکند ، باید دانش و آگاهی اش را راجع به دیابت باید زیاد بکند و باید در کنترل بیماری اش انگیزه داشته باشد ، بیماری اش را بپذیرد و با آن کنار بیاید . بسیاران زیادی از بیماران دیابتی وقتی که این مشکل برای شان پیش می آید ، می گویند که چرا من باید این بیماری را داشته باشم و من چه گناهی کرده ام که دچار بیماری دیابت شده ام ؟ مشکل گناه نیست و ما نباید خودمان را سرزنش بکنیم .این مشکلی است که بوجود آمده است مثل مشکلات دیگر زندگی . ما باید یاد بگیریم که با این بیماری چطور کنار بیاییم . و نیاز به آگاهی و دانش دارد . بنابراین بیماری دیابتی از هر فرصتی برای یاد گرفتن باید استفاده بکند و بعد تجربیاتش را در کلاس های آموزشی به دیگران منتقل بکند . البته هر بیمار دیابتی داستان خاص خود را دارد . این طور نیست که دارویی که من برای دیابت می خورم به دیگران هم توصیه کنم که این دارو را بخوریم یا اگر من این رژیم غذایی خاص را دارم به دیگران هم توصیه بکنم که این رژیم غذایی را بخورد . دیابت انواع مختلف دارد و یک نوع دیابت هم در افراد مختلف فرم های مختلفی دارد . یک فردی که دیابتش تازه شروع شده ، نوع درمان و دارو و رژیم غذایی اش ممکن است کاملا متفاوت باشد . شرایط کنترل یک فرد مسن دیابتی با فرد جوان دیابتی کاملا متفاوت است . تجربیات افراد دیابتی باید با یکدیگر رد و بدل بشود ولی توصیه درمانی را بعهده ی تیم درمان دیابت بگذارید .
سوال – علت دیابت دوران بارداری چیست ؟ آیا روی جنینی تاثیری دارد ؟
پاسخ – دیابت بارداری یک نوع از دیابت هاست . به این مفهوم که خانمی قبل از بارداری دیابت نداشته و برای اولین بار در دوران بارداری متوجه دیابت می شود . این بیماری علامت ندارد و فقط با آزمایش مشخص می شود . بخاطر همین تمام خانم ها در دوران بارداری در هفته 24 تا 28 بارداری باید از نظر دیابت آزمایش بدهند . اگر این دیابت کنترل نشود ، عوارض جنینی و مادری دارد . مثل افزایش مسمومیت حاملگی ، افزایش فشار خون دوران بارداری ، زایمان زود رس ، گاهاً سقط و گاهی مرگ و میر بیمار. گاهی با درشت شدن جنین همراه است که ممکن است که نوزادی بیش از چهار کیلو گرم باشد و وقتی این نوزاد می خواهد با وزن بالا متولد بشود یک زایمان سخت را خواهد داشت و در دروان زایمان ممکن است دچار ضرباتی بشود مثلا ضربات مغزی در دوران زایمان ایجاد بشود که ممکن است عوارضی روی مغز جنین ایجاد بشود . گاهی نوزادان بعد از تولد دچار افت قند خون و بعد دچار تشنج می شوند . گاهی ممکن است که نارسائی در رشد ریه ها و بعضی از عوارض قلبی را برای جنین ایجاد بکند. بخارطر همین دیابت دوران بارداری باید تشخیص داده بشود و درمان بشود .درمان مورد توافقی برای دیابت دوران بارداری انسولین است . ما از قرص در دروان بارداری استفاده نمی کنیم ولی بعد از زایمان معمولا دیابت فروکش می کند و نیاز به انسولین ندارند . و ممکن است که در بارداری های بعدی شعله ور بشود . البته این خانم ها در آینده مستعد دیابت خواهند بود . در طی ده سال دیده شده که حدود سی تا پنجاه درصد شان دچار دیابت خواهند شد . در مورد پیشگیری آن ، اگر خانمی چاق است بخصوص اگر زمینه ی خانوادگی بیماری دیابت را دارد ، قبل از بارداری سعی کند که وزنش را پایین بیاورد . اگر پنج تا ده درصد هم وزنش را پایین بیاورد به او کمک می کند . اگر خانمی دچار دیابت بارداری شد بعد زایمانش باید مراقب وزن خودش باشد و ورزش بکند که در آینده دچار بیماری دیابت نوع دو نشود . بعضی از خانم ها با رژیم غذایی قند خونشان کنترل می شود و بعضی ها با رژیم غذایی قندشان کنترل نمی شود و مجبور هستیم که انسولین هم اضافه بکنیم . انسولین هیچ عوارضی بر روی جنین ندارد و آن قند خون بالا است که در جنین و مادر عوارض ایجاد می کند .
سوال – در خانواده هایی که دیابت بصورت ارثی وجود دارد آیا افراد با ورزش کردن و از طریق تغذیه می توانند از ابتلاء به آن جلوگیری کنند ؟
پاسخ – اصلاح شیوه ی زندگی در افرادی که مستعد دیابت هستند تا 60 درصد می تواند از ابتلاء به دیابت جلوگیری بکند ولی صد درصد نیست . در همان افراد هم می تواند ابتلاء به دیابت را به تاخیر بیندازد . بخاطر همین کسانی که زمینه ی خانوادگی دیابت دارند باید مراقب وزن شان باشند و فعالیت های بدنی داشته باشند یعنی 150 تا 180 دقیقه در هفته پیاده روی نسبتا تند داشته باشند و لازم نیست که ورزش های حرفه ای انجام بدهند . مهمتر از همه وزن و رژیم غذایی سالم است . فردی که چاق است اگر هفت تا ده درصد وزنش را کم بکند تا شصت درصد ابتلاء به دیابت او کم می شود . لازم نیست که حتما به وزن ایده آل هم برسد .
سوال – من یدابت نوع یک دارم . نوزاد ده ماهه ا ی دارم که از شیر خودم تغذیه می کند . آیا امکان دارد که فرزند من هم دچار دیابت بشود ؟
پاسخ – اگر مادری دچار بیماری دیابت نوع یک باشد احتمال این که فرزندش دیابت نوع یک بگیرد بسیار بسیار کم است و حدود یک و نیم درصد است . ولی اگر پدری دچار بیماری دیابت نوع یک بشود احتمال اینکه فرزندش دیابت نوع یک بگیرد شش درصد است . اگر در یک خانواده یکی از فرزندان دیابت نوع یک بگیرند احتمال این که فرزندان دیگر دچار دیابت نوع یک بشود ، ده الی پانزده درصد است . بنابراین ما به ایشان می گوییم : احتمال ابتلاء دیابت نوع یک در فرزند شما منتفی است .
سوال – کسی که برای کنترل قند خونش انسولین می زند میتواند بجای استفاده از انسولین از قرص های کاهش دهنده ی قند خون استفاده بکند ؟
پاسخ – اگر نیاز به انسولین در یک فردی که چاق است و کمتر از چهل واحد در روز ودر فرد لاغر کمتر از سی واحد در روز باشد ، ممکن است که بتوانیم انسولین را به قرص تبدیل بکنیم البته باید دیابت نوع دو باشد . دیابت نوع یک درمانش فقط انسولین است . اگر نیاز انسولین فرد بیشتر از اینهاست ، نمی توان آنرا به قرص تبدیل کرد . این نشان می دهد که بدن شدیداً کمبود انسولین دارد و قرص ها دیگر آن قدرت را ندارند که در بدن انسولین تولید بکنند . پس باید انسولین را بزنند .
سوال – آیا اضطراب و افسردگی می تواند باعث بالا رفتن قند خون بشود ؟
پاسخ – بله . دقیقا همین طور است . در سالهای اخیر دانشمندان به این رسیده اند که اضطراب با دیابتی ها خیلی عجین است . خود دیابت با افسردگی همراه است . دیابت یک بیماری مزمن است . فرد وقتی احساس می کند که یک بیماری مادام العمر با او هست ممکن است روی روحیه و روانش اثر بگذارد. گاهی بخاطرعدم کنترل قند، محدودیت هایی در زندگی فرد ایجاد می کند که روی افسردگی و اضطراب اثر می گذارد .25 درصد بیماران دیابتی افسردگی دارند . 50 درصد آنها نوعی آزردگی روانی یعنی درجه ی خفیفتر افسردگی را دارند . 40 تا 50 خانم های دیابتی درجاتی از اضطراب را دارند . یک فرد دیابتی که افسرده است حال و حوصله ندارد که قند خونش را کنترل بکند ، رژیم را رعایت بکند ، دارو مصرف بکند و ورزش بکند . انسان افسرده بی اعتنا می شود . و این باعث می شود که قند خون بالاتر برود و وقتی قند خون بالاتر رفت ، افسردگی تشدید می شود و اینها با یکدیگر یک سیکل معیوبی را تشکیل می دهند . بخاطر همین دیابتی که قند خونش کنترل نمی شود حتما باید یک مشاروه ی روانپزشکی انجام بدهد یعنی امروزه کنترل دیابت باید در کنار یک روانپزشک انجام بشود . حتی به بچه های دیابتی هم توصیه می شود که هر سال یک مشاوره روانپزشکی داشته باشند . بسیاری از نوجوانان دیابتی بخصوص دختران دیابتی قند خون شان کنترل نمی شود . دلیلش این است که آنها یک زمینه ی اضطراب دارند . چون هر روز انسولین تزریق می کند فکر می کند که با دیگران متفاوت است و این در آینده ی زندگی اش اثر می گذارد . در حقیقت این جوری نیست . بیماری دیابت بصورتی است که اگر فرد یاد بگیرد که چگونه با آن کنار بیاید ، هیچ اثری روی زندگی اش نخواهد داشت . نه روی طول عمر نه روی کیفیت زندگی اش تاثیر نخواهد داشت . فقط باید یاد بگیرد که با دیابت چکار بکند . ممکن است که بعضی از شغل ها را محدودیت دارد . مثلا یک فرد دیابتی نمی تواند خلبان بشود یا کسانی که انسولین می زنند ممکن است که راننده اتوبوس نتوانند بشوند یا نتوانند در استخدام پلیس یا ارتش در بیایند . ولی می توانند به مدارج علمی بالایی برسند ، می توانند ورزشکارهای حرفه ای بشوند . دیابت زندگی شما را مختل نمی کند ، فقط باید با دیابت دوست و رفیق باشیم و یاد بگیریم که دیابت را چگونه تحت اختیار خودمان قرار بدهیم .
سوال – آیا دیابت نوع یک باعث ناباروری می شود ؟
پاسخ – دیابت نوع یک و دو اگر کنترل نباشد باعث سقط می شود . جنین هایی که تشکیل می شوند در همان روزهای اول دچار سقط می شوند . دیگر اینکه اگر قند در زمان لقاح کنترل نباشد امکان ایجاد ناهنجاریهای جنینی مثل ناهنجاری قلبی وعروقی ، اسکلتی ، دستگاه گوارش سیستم دستگاه مرکزی شدیدا افزایش پیدا می کند بخاطر همین گفته می شود که اگر شما دیابت دارید از سه ماه قبل از این که تصمیم به بارداری بگیرید باید قند خون خودتان را کنترل بکنید . اگر قند خون شما کنترل بود ، شما اجازه ی بارداری دارید . در دوران بارداری هم باید قند خون کنترل دقیق بشود که عوارضی ایجاد نشود . اگر قند خون در سه ماهه اول بارداری کنترل نباشد هم احتمال سقط و هم احتمال ناهنجاری های جنینی افزایش پیدا می کند . اگر قند خون خانم هایی که دیابت نوع یک دارند کنترل نباشد ممکن است که اختلال رشد داخل رحمی برای جنین ایجاد بشود . معمولا با کنترل خوب قند ، خانم ها اجازه ی بارداری دارند مگر اینکه بیماری پیشرفته ای داشته باشند مثلا درگیری پیشرفته ی چشمی پیدا کرده باشند یا درگیری پیشرفته ی کلیوی پیدا کرده باشند یا اگر از نظر قلبی آسیب جدی دیده باشند ، ما به این افراد می گوییم که نباید باردار بشوند ولی اکثر آنها می توانند باردار بشوند و می توانند بچه های خوب و سالمی را بدنیا بیاورند .
سوال – آیا شما استفاده از گیاهان دارویی برای پایین آوردن قند خون را توصیه می کنید ؟ مصرف طولانی مدت تخم شنبلیله عوارضی ایجاد می کند ؟
پاسخ – ما یک گروه درمان هایی بنام درمان های مکمل داریم . این درمان های مکمل یک قسمت آن داروهای گیاهی و یک قسمت آن غذاهای خاص و رژیم غذایی است یا روش هایی مثل طب سوزنی یا روش های دیگر مثل انرژی درمانی است . بعنوان یک اصل کلی یادمان باشد که اینها درمان مکمل هستند و درمان اصلی نیستند . بنابراین هیچ وقت نباید اینها را جایگزین درمان اصلی بکنیم . اگر الان فردی انسولین تزریق می کند نباید انسولین خودش را قطع کند و بگوید که من داروی گیاهی استفاده می کنم . یا می خواهم با نذر و نیاز دیابت خودم را کنترل کنم . یا اینکه بگوید دارویم را قطع می کنم و یک ورزش سنگین انجام می دهم تا قندهایم بسوزد ، اینها درمان مکمل است و باید در کنار درمان اصلی باشد . بارها دیده شده بیماران دیابتی بخصوص بچه هایی که انسولین تزریق می کنند ، انسولین را قطع کرده اند و از داروهای گیاهی استفاده کرده اند که متاسفانه باعث مرگ کودک شده است . تاثیرات این داروها در همه ی افراد یکسان نیست . ممکن است که داروهای گیاهی در یک فردی تاثیر داشته باشد ولی در فرد دیگری این تاثیر را نداشته باشد . تاثیرات این داروهای گیاهی در حد کم و متوسط است . این طور نیست که ما بگوییم که شما صد گرم تخم شنبلیله در روز بخور و قند شما کنترل می شود و اگر کنترل نشد آنرا به دویست گرم برسانید . ما می توانیم دوز قرص را تنظیم بکنیم ولی دوز داروهای گیاهی را نمی توانیم تنظیم بکنیم . اگر بیمار یک قرص را در روز یکی می خورد ، می توانیم بگوییم که آنرا روزی دوتا بخورد ولی اگر تخم شنبلیله را دو برابر کنیم ممکن است که مسمومیت ایجاد بکند . مسمومیت با داروهای گیاهی بسیار گزارش شده است . مثلا شما با تخم شنبلیله کنترل نشدی ، گزنه هم اضافه بکنی ، هندوانه ی ابوجهل و گشنیز را هم اضافه بکنی ، این طوری نمی شود که قند را تنظیم کرد . دست ما با مانورهای گیاهی خیلی بسته است . حالا این امکان دارد که اگر قند شما خوب کنترل نشد در کنار مصرف قرص ، داروی گیاهی هم استفاده بکنید .
سوال – من 26 سال من سه ماهه باردار هستم . به من گفته اند که قند حاملگی ات خیلی بالاست و به 102رسیده است . من خیلی نگران هستم . آیا من دچار دیابت حاملگی هستم و ممکن است که این دیابت بعداز زایمان روی من بماند؟
پاسخ – قند خون در دوران بارداری بیست درصد نسبت به دوران غیر بارداری پایین تر است . معیارهای قند دوران بارداری نسبت به قبل تغییر کرده است . امروزه گفته می شود که اگر خانمی در سه ماهه ی اول بارداری قند خون ناشتای او زیر92 باشد طبیعی است و بالای92 یعنی دیابت بارداری دارد . ایشان دیابت بارداری دارند بشرطی که یک بار دیگر این رقم تایید بشود . هشت ساعت ناشتایی هم کافی است . اگر بالای 126 باشد نشان میدهد که این خانم قبل از بارداری دیابت داشته ولی شناخته نشده است . پس ایشان یک بار دریگر آزمایش قند را تکرار کنند و اگر بالای 92 باشد یعنی ایشان دیابت بارداری دارند و باید برای ایشان درمان شروع بشود . در سه ماهه اول ما سریع انسولین را شروع می کنیم زیرا اگر در سه ماه اول قند خون بالا باشد ممکن است که روی تشکیل ارگانهای جنین تاثیر بگذارد . ما نمی توانیم به شما فرصت بدهیم که شما دو هفته ای رژیم بگیرید تا ببینیم که قند شما تنظیم می شود یا خیر ولی درسه ماهه ی دوم اگر قند خون بالا باشد و البته خیلی بالا نباشد ، می توانیم به بیمار رژیم بدهیم ، اگر کنترل نشد بعد سراغ انسولین برویم . با کنترل قند هیچ عارضه ای برای شما و جنین ایجاد نمی شود . نگران نباشید .
سوال – علت مقاومت به انسولین چیست ؟ چگونه می توان آنرا از بین برد . آیا عرق کردن بیش از حد و لرزش اندامها از علائم ابتلا ء به دیابت است ؟
پاسخ – پدیده ی مهمی که ما در دیابت نوع دو داریم مقاومت به انسولین است . در دیابت نوع دو علاوه بر مقاومت به انسولین کاهش ترشح انسولین هم داریم یعنی دو تا واقعه داریم یعنی هم ترشح انسولین در بدن کم شده است و هم انسولین نمی تواند بخوبی روی سلولها اثر بکند، در سلول ها را باز بکند و قند را وارد سلول ها بکند . یعنی سلول نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهد . معمولا مقاومت به انسولین یک زمینه ی ژنتیک دارد . بخاطر همین می گوییم که دیابت نوع دو اکثرا یک زمنیه ی ژنتیک و خانوادگی دارد . اگر در این خانواده یکی از اعضا دیابت نوع دو داشته باشد احتمال اینکه فرد دیگری هم این را در آینده داشته زیاد است . مقاومت به انسولین با اضافه ی وزن ، بی تحرکی ، سیگار و استرس های شدید روزانه تشدید می شود . اگر شما می خواهید احتمال مقاومت به انسولین را در بدن تان کم بکنید و احتمال به ابتلا به دیابت را کم بکنید و قندتان راحت تر کنترل بشود ، قدم اول این است که وزن تان را پایین بیاورید . قدم بعدی این است که شما ورزش بکنید . قدم بعدی این است که اگر شما سیگاری هستید سیگارتان را ترک بکنید .
سوال – مادر من 83 دارد و یک دفعه دچار تکرر ادرار شده است . قند خونشان به 500 رسیده بود . الان قند خونشان 109 است . در خانواده ی ما سابقه ی قند نداشته ایم . الان به ایشان انسولین تزریق می کنیم . قند خون ناشتای ایشان 90 است . آیا می شود انسولین را برای ایشان حذف کرد ؟
پاسخ – دیابت ممکن است در هر سنی شروع بشود . در اوایل وقتی قند خون خیلی بالاست ، ممکن است که نیاز به استفاده از انسولین و دارو زیاد باشد . زیرا وقتی قند خون خیلی بالا می رود ، در یک فرد دیابتی حالتی ایجاد می شود بنام مسمومیت با قند و مسمویت با گلوگز . یعنی قند بالا باعث می شود که ترشح انسولین از لوزل المعده بیشتر کم بشود و مقاومت به انسولین در سلول های بدن بیشتر افزایش پیدا بکند . مدتی که بیمار درمان می شود و قند خونش تقریبا کنترل می شود ، مسمومیت با قند از بین می رود و نیاز به دارو کاهش پیدا می کند . در ایشان نمی توانیم ناگهان انسولین را قطع بکنیم . با توجه به سن ایشان خوب است که قند ناشتای ایشان بین 100تا 140 نگه داشته بشود و زیر 100 نیاید . زیرا در این سن افت قند خون ممکن است که خطرات مغزی داشته باشد . ممکن است که بتریج بشود انسولین ایشان را کم کرد . اگر یک زمانی دیدیم که نیاز به انسولین خیلی کم شد ، ممکن است که بشود انسولین ایشان را به قرص تبدیل کرد . این روند چند ماهی زمان نیاز دارد . احتمال دارد که ایشان از قبل دیابت داشته اند و الان یک دفعه تظاهر کرده است . شاید چند سالی بوده که قندشان را کنترل نمی کردند و چون بالای بودن قند خون در سالمندان علائمی ایجاد نمی کند چون علائم در سالمندان با جوانان متفاوت است . بعد که ناگهان قند بالا رفته ، علائم بروز کرده است .
سوال – اگر کسی دیابت دارد باید تا آخر عمر از مصرف شیرینی ، عسل و خرما پرهیز کند ؟
پاسخ – چیزی که در رژیم غذایی یک فرد دیابتی مهم است ، این است که باید کالری مشخص خودش را حفظ بکند . یعنی اگر باری فردی تعیین شد که دو هزار کالری در روز باید دریافت بکند ، نباید بیشتر از آن را دریافت بکند . نوع غذایی که در محدوده ی این دو هزار کالری مصرف می کنید ، می تواند متنوع باشد . می توانید انواع میوه ها را استفاده بکنید . ممکن است که بتواند یک قطعه شیرینی ، مقداری عسل و خرما هم استفاده بکند . باید یادتان باشد که اگر از اینها استفاده کردید بدانید که اینها کالری دارد و باید میزان مواد غذایی دیگر را کم بکنید . مثلا نان و برنج را باید کم بکنید . این طور نیست که من شیرینی ، عسل ، خرما و میوه هم بخورم و رژیم غذایی هم که به من داده ام بخورم . در این صورت کالری افزایش پیدا می کند. نکته ی بعدی هم این است که بیش از حد نمی توان قندهای ساده مصرف کرد . ولی در هر وعده ی غذایی بصورت محدود می توان از آن استفاده کرد . مثلا بیمار می تواند یک قاشق مرباخوری عسل در صبحانه اش استفاده بکند . ممکن است که بتواند یک قطعه کوچک شیرینی یا بیسکویت یا سه تا خرما در روز بتواند استفاده بکند .
تنديس يخ شده اي اي جان بس كن تبلور وجاري شو/
چون رود برسر هر شيبي آزاد وشاد ورها بشكن
amirhossein28

تاريخ عضويت: پنج شنبه مارس 24, 2011 12:14 am

Re: دیابت فرصتی برای سالم زندگی کردن

پستتوسط Dr.Watson » پنج شنبه ژوئن 02, 2011 7:35 pm

ممنون از این مطلب خوب و مفید. فقط لطفا از دفعه بعد فقط لینک رو بزارین و توضیح مختصری در مورد اون. دوستان اگه علاقه داشتن تمام مطلب رو از طریق لینک می خوانند.
موفقیت باعث شادی نمی شود بلکه این شادی است که موفقیت را در پی دارد. اگر به کاری که می کنید عشق بورزید حتما موفق خواهید بود.
Dr.Watson
Site Admin

تاريخ عضويت: يکشنبه مه 06, 2007 8:15 pm

پستتوسط Setare » جمعه ژوئن 03, 2011 2:59 pm

درسته دیابت یه فرصت و امیدواری برای زندگی سالم و بهتر. پس اگر همه خانواده دیابتی باشن این فرصت بهتر رونق پیدا می کنه . :?
:lol: :lol: :lol:

با توجه به این متن آقای دکتر دو سوال دارم:

"اگر مادری دچار بیماری دیابت نوع یک باشد احتمال این که فرزندش دیابت نوع یک بگیرد بسیار بسیار کم است و حدود یک و نیم درصد است . ولی اگر پدری دچار بیماری دیابت نوع یک بشود احتمال اینکه فرزندش دیابت نوع یک بگیرد شش درصد است ."

سوال 1: اگر والدین مادر و پدر دیابتی (دیابت نوع 1) باشن احتمال داره بچه دیابت بگیره؟

سوال 2: یه جایی خواندم حتی با کنترل خوب احتمال ناهنجاریهای جنینی مثل ناهنجاری قلبی وعروقی ، تنفسی ، دستگاه گوارش .....برای جنین ایجاد بشود . آیا این درسته؟!!
خشم خود را از ما دریغ کن , ای خداوند توانا , و با ما چنان کن که بیش از توانمان بر ما فشار نیاید.
Setare

تاريخ عضويت: يکشنبه مه 04, 2008 11:20 am

پستتوسط Dr.Watson » جمعه ژوئن 03, 2011 7:54 pm

اگر منظورت این باشه که هم پدر و هم مادر دیابتی باشن که خوب کاملا معلومه احتمال دیابتی شدن فرزندشان بیشتر میشه (درصدش یادم نیست ولی بیشتر از وقتی هست که هر یک از والدین به تنهایی دیابت داشته باشن). اگر منظورت پدربزرگ و مادربزرگ باشه که من تا حالا شواهدی پیدا نکردم که این مسئله احتمال ابتلا به دیابت نوع 1 رو در نوه ها افزایش بده. در مورد احتمال عوارض در جنین هم همونطور که قبلا گفتم در پزشکی هیچ وقت قطعیت وجود نداره و بنابراین نمی شه احتمال عوارض رو حتی با وجود کنترل خوب رد کرد ولی این احتمال نسبت به وقتی که کنترل مناسب نباشد خیلی کمتر است.
موفقیت باعث شادی نمی شود بلکه این شادی است که موفقیت را در پی دارد. اگر به کاری که می کنید عشق بورزید حتما موفق خواهید بود.
Dr.Watson
Site Admin

تاريخ عضويت: يکشنبه مه 06, 2007 8:15 pm

پستتوسط Setare » جمعه ژوئن 03, 2011 8:22 pm

:roll:
با وجود این احتمال دردناک پش چرا بعضی دیابتی ها شنیدم که هر دو دیابت نوع 1 دارن هم خانم هم اقا و ازدواج کردن ؟ از عواقب بچه شون نمی ترسن دیابت بگیره :?: :!: :!:
خشم خود را از ما دریغ کن , ای خداوند توانا , و با ما چنان کن که بیش از توانمان بر ما فشار نیاید.
Setare

پستتوسط amirhossein28 » شنبه ژوئن 04, 2011 7:02 pm

ولی زیادم دردناک نیست که شما میگی ستاره خانوم من که در مورد خودم شاید با جرئت بگم خوشحالم دیابت گرفتم چون به قول داداشم اگه اونطوری که قبل از دیابتم زندگیم ناسالم بود و همش پیتزا و ساندویچ و چیپس و پفک و ‏.. میخوردم و وزن بالا و عدم تحرک بود شاید هزارتا مریضی می گرفتم اما حالا که خودم رو مقایسه می کنم کلی وزنم کم شده سالم تر می خورم ورزش می کنم و واقعا حال بهتری دارم تازه با این پیشرفت علم تا ما بخوایم خدایی نکرده ازدواج کنیم یا دیابت درمان میشه یا واکسن دیابت رو عرضه میکنن به بچمون میزنیم دیابت نگیره یا انسولین خوراکی میاد که مشکل سوزن زدن به بچه حل شه یا وضع همینطوری میمونه و اون بچه هم دیابت میگیره و مثل ما راحت زندگی می کنه و انسولین میزنه خدایی این سوزنش بی درد من که اکثرا نمیفهمم کی سوزن وارد میشه چه برسه درد بگیره
amirhossein28

پستتوسط Setare » يکشنبه ژوئن 05, 2011 9:59 am

خوب این درست .
الان به فرض این پدر و مادر که هر دو دیابت نوع 1 دارن در زمان حال زندگی میکنند.
آخه بیچاره بچه همون روز اولش سرنگ و کنترل قند و تست قند بعد از هر وعده غذا و هایپو هایپر و آزمایش .... چند بار باید سوراخ بشه و و و و و و و و و و
هزار درد دیگه... شاید بعدش افسردگی ...

:cry: :cry: :cry:
Setare

پستتوسط amirhossein28 » يکشنبه ژوئن 05, 2011 10:28 am

Setare نوشته است:خوب این درست .
الان به فرض این پدر و مادر که هر دو دیابت نوع 1 دارن در زمان حال زندگی میکنند.
آخه بیچاره بچه همون روز اولش سرنگ و کنترل قند و تست قند بعد از هر وعده غذا و هایپو هایپر و آزمایش .... چند بار باید سوراخ بشه و و و و و و و و و و
هزار درد دیگه... شاید بعدش افسردگی ...

:cry: :cry: :cry:

درسته اما فکر نکنم از همه از همون اول که به دنیا میان احتیاج به انسولین داشته باشن شاید اصلا دیابتی نشن شاید هم مثلا چند سال بعد اما دو تا دیابتی که ازدواج می کنن لازم نیست حتما بچه دار شن الان خیلی از زوج هایی که سالم هستند هم سراغ بچه نمیرن :twisted: من خودم از بچه بدم نمیاد اما شیرینیش مال اون یکی دو ساله بقیه اش عذاب برا پدر و مادر مثل خود ماها :oops:
amirhossein28

پستتوسط louxman » يکشنبه ژوئن 05, 2011 9:08 pm

من اصلا از ازدواج بدم میاد مگر اتین که عشق بیاد که مطمئنم نمیاد :D
اشک ها یی که پس از هرشکستی میریزیم همان عرق هایی است که برای پیروزی نریخته ایم
ادولف هیتلر
louxman

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 09, 2011 4:03 pm

پستتوسط Setare » دوشنبه ژوئن 06, 2011 10:49 am

بیشتر مادر عذاب میکشه با یه بچه دیابتی تا پدر .
Setare

پستتوسط louxman » دوشنبه ژوئن 06, 2011 3:45 pm

دیابت یه چیزیه که نمیشه کاریش کرد اگه بخوایین این رو بهانه ای برای بچه دار نشدن قرار بدین نشانه ضعف روحی شماست بچه ای که با دیابت بزرگ بشه خیلی بهتر میتونه با دیابت بسازه نسبت به بچه ای که بعدا دیابت بگیره
اشک ها یی که پس از هرشکستی میریزیم همان عرق هایی است که برای پیروزی نریخته ایم
ادولف هیتلر
louxman

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 09, 2011 4:03 pm

پستتوسط dr farmar » سه شنبه ژوئن 07, 2011 11:19 am

بروز دیابت در 6 ماه اول زندگی بیشتر با انومالی های(اختلال ساختاری ) غده پانکراس همراهه تا دیابتی که علل اتوایمیون داره
تازه یادتون نره که دیابت یک بیماری مولتی فاکتوریعنی چند تا عامل در بروزش دخیل اند ،علاوه بر ارث محیط هم تاثیر داره
dr farmar

تاريخ عضويت: شنبه مه 28, 2011 9:01 am

بازگشت به دیابت نوع 1

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان