اهمیت نوسان قند خون در عوارض دراز

اهمیت نوسان قند خون در عوارض دراز

پستتوسط Dr.Watson » پنج شنبه دسامبر 04, 2008 4:36 pm

اخیرا مقاله مهمی در مجله معتبر Diabetes Care چاپ شده http://care.diabetesjournals.org/cgi/content/abstract/31/11/2198 که بحث نوسان قند خون رو مورد توجه قرار داده. در این مطالعه دیده شده هر چقد A1C شما در طول سالیانی که دیابت دارین کمتر نوسان بکنه (یا به اصطلاح آماری انحراف معیار کمتری داشته باشه) میزان عوارض دیابت هم کمتر میشه. این مسئله از این جهت قابل توجهه که دوستان باید سعی کنن علاوه بر پایین آوردن A1C همزمان از ایچاد نوسان زیاد در قند خونشون هم جلوگیری کنن. نظم و ترتیب در ساعت تزریق انسولین و مصرف غذاها و میان وعده در این میون نقش خیلی مهمی در پیشگیری از نوسان قند خون بازی می کنه. البته در ضمن نقش اندازه گیریهای مکرر قند خون درطول روز رو هم نباید از نظر دور کرد.
موفقیت باعث شادی نمی شود بلکه این شادی است که موفقیت را در پی دارد. اگر به کاری که می کنید عشق بورزید حتما موفق خواهید بود.
Dr.Watson
Site Admin

تاريخ عضويت: يکشنبه مه 06, 2007 8:15 pm

پستتوسط mani59 » پنج شنبه دسامبر 04, 2008 7:16 pm

سلام دکتر هراتی عزیز

اینکه خیلی سخت میشه
یعنی اگه مثلا ما بتونیم ای وان سی 6.5 داشته باشیم اما قندمون یکبار 100باشه یکبار 150 یکبار 180 یکبار 140 و هر چند روز یکبار هم تصادفا یک قند بد بالای 180داشته باشیم بازم چون نوسانش زیاده امکان عوارض بیشتر میشه؟
کنترل این که خیلی سخته
یک سوال دکتر هراتی البته شاید جاش اینجا نباشه
چرا اکثر افرادی که رگولار و ان پی استفاده میکنند قندشون هیچوقت کمتر از 80و بیشتر از 170 نمیشه؟و کنترلشون ظاهرا بهتره؟و اکثرا هم بعد 20سال خوشبختانه هیچ مشکلی ندارند؟
mani59

تاريخ عضويت: دوشنبه آگوست 18, 2008 10:40 am

پستتوسط Dr.Watson » جمعه دسامبر 05, 2008 12:04 am

دقت کنید که منظور از نوسان در مقاله گفته شده مقدار انحراف معیار متوسط قند خون است. انحراف معیار هم یعنی میزان انحراف مقادیر قند اندازه گیری شده از میانگین یا معدل قند خون. اگر اکثر مقادیر اندازه گیری شده نزدیک به مقدار میانگین باشند انحراف معیار کم و اگر برعکس، اکثر مقادیر از میانگین دور باشند انحراف معیار زیاد است. یعنی اگر من اکثر روزها قندام نزدیک به میانگین مثلا 130 باشه و یک روز به طور استثنا قندم خیلی بالا بره، این انحراف معیار رو افزایش نمی ده ولی اگه در طول روز دائما قندا بالا و پایین برن، این مسئله در دراز مدت باعث افزایش انحراف معیار و تشدید عوارض عروق کوچک در دیابت میشه.
در مورد سوال دوم فکر نمی کنم اینجوری که شما میگید باشه. اتفاقا دوستانی که رگولار و NPH می زنن خیلی بیشتر از دوستانی که از انسولینهای آنالوگ استفاده می کنن در معرض خطر هیپو و به دنبال اون قندای بالا هستن. البته با رعایت نظم و ترتیب در زمان غذا خوردن و میان وعده ها این مشکل به حداقل می رسه. مطالعه DCCT در دهه 90 که تنها با استفاده از انسولینهای رگولار و ان پی اچ انجام شد به خوبی نشون داد که میشه با این انسولینها هم جلوی عوارض رو تا حد زیادی گرفت ولی در عوض حملات هیپو شدیدا افزایش پیدا می کنن. در اکثر مطالعات انجام شده در افرادی که دیابت نوع 1 دارن نشون داده شده که انسولینهای آنالوگ نسبت به نوع انسانی، با وجود هیپوهای کمتر، تغییر محسوسی در HbA1C ایجاد نمی کنن ولی به نظر من از این به بعد مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیازه تا میزان نوسان (یا در واقع انحراف معیار) قند خون رو در هنگام مصرف این دو نوع انسولین با هم مقایسه کنن که البته یه نظر من این انحراف معیار در مورد انسولینهای آنالوگ کمتره.
موفقیت باعث شادی نمی شود بلکه این شادی است که موفقیت را در پی دارد. اگر به کاری که می کنید عشق بورزید حتما موفق خواهید بود.
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط yadegar » جمعه دسامبر 05, 2008 7:36 pm

سلام دکتر هراتی . چرا دانشمندان محترم طبق تحقیقاتشون به این نتیجه رسیدن که دیابتیهایی که از انسولینای انالوگ استفاده میکنن a1c پایین نمیاد :( منم خوب از همین انسولینا استفاده میکنم ولی تونستم a1c به 6 برسونم :D پس نتیجه میگیریم تحقیقاتشون اشتباهه :wink: بعد یه سوالی که ذهنمو مشغول کرده اینه که : انسولینای رگولار و nph انسولینای انسانی هستن و مثل این که عوارضم ندارن ولی انسولینایی مثل نوورپید و لانتوس که مثل اینکه انسولینای انسانی نیستن مصرفشون در دراز مدت میتونه عوارضی داشته باشه یا نه :?: امیدوارم که عوارضی نداشته باشه :( در هر صورت ممنون میشم جوابمو بدید :)
بزرگی مشکلات دلیل ناتوانی ما نیست بلکه تحمل ما بزرگی مشکلات را تعیین می کند .
yadegar

تاريخ عضويت: چهارشنبه مه 21, 2008 9:20 pm

پستتوسط Dr.Watson » شنبه دسامبر 06, 2008 1:46 am

اشتباه نشه، من نگفتم انسولینهای آنالوگ A1C رو پایین نمیارن. منتها در مقایسه با انسولینهای انسانی بیشتر نمی تونن پایین بیارن. نکته مهم اینجاست که حتی در این صورت چون همزمان افت قند کمتری هم وجود دارد کیفیت زندگی بالاتر می رود. یعنی شما بعد از تبدیل انسولینهای انسانی به آنالوگ حداقل با داشتن همون A1C قبل کنترل شده، اقت قند کمتری خواهید داشت. از نظر داشتن عوارض دراز مدت با وجودی که نزدیک به جند سال از زمان استفاده از انسولینهای آنالوگی مثل گلارژین در دنیا میگذره هیچ عارضه ای در مورد اونها به تایید مراجع ذیصلاح نرسیده و مطالعات انجام شده در این زمینه تفاوتی بین انسولینهای آنالوگ با انسانی ندیدن. بنابراین دوستانی که از این انسولینها استفاده می کنن با خیال راحت به مصرف اونا ادامه بدن.
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط mani59 » يکشنبه دسامبر 07, 2008 6:53 pm

سلام به همه

یک سوال دکتر هراتی عزیز

من با توجه به رشته ام آمار تا حدودی خوندم و میدونم معنی انحراف معیار و میانگین چیه

اما نکته ای که برای من جای سواله اینه که
فرض میکنیم از قند 100تا 135قنده ایده اله و بالاتر از اون غیر ایده ال
خوب واضحه که اگر ما ای وان سی 6داشته باشیم (یعنی میانگین 6باشه )اما انحراف معیار ما بالا باشه این خوب نیست چون مثلا ما 10تا قنده 100داشتیم 10تا هم 170 تا معدلش بشه 135 خوب چون قندهای بالای 135 برای ما غیر نرماله حتی در چند ساعت در روز هم ممکنه عوارض ایجاد کنند این درست؟

خوب حالا فرض میکنیم همون 100تا 135 نرماله و ما میانگین 115 داشتیم ایندفعه اگه قندهای ما از 100تا 130نوسان داشته باشه و انحراف معیار بالایی داشته باشه نباید طبیعتا غیر نرمال باشه و باعث عوارض ،چون چه قندمون تو روز 130 باشه چه 100همش ایده اله و نباید موجب عوارض بشه آیا این درسته یا نه؟

من از یکی از دوستان شنیدم که اگه قندت همیشه روی 200باشه بهتره که یکبار 100باشه یکبار 170 یکبار 140!!!آیا اینطوریه؟و اگه هست به چه دلیل؟
چیزی که من فکر میکنم اینه که قند 200باعث رسوب بیشتر قند خون در رگهای کلیه چشم قلب و...میشه و قند 150کمتر و قند 100اصلا نمیشه پس چرا موندن روی قند 200بهتره از نوسان بین 100تا 200 هست؟

یک سوال دیگه دکتر اگه رگولار و ان پی انسولینهای انسانی اند پس چرا برعکس انسولینهای طبیعی بدن خیلی خیلی کند عمل میکنند و رپید و لنتوس که انسانی نیستند بهتر و سریعتر عمل میکنند؟

پ.ن :یادگار عزیز اگه ممکنه تجربیات خودتونو در مورد اینکه چطور تونستین ای وان سی تونو به 6برسونین و راحت کنترل کنین سر این عدد در اختیار بقیه قرار بدین
mani59

پستتوسط farshid » دوشنبه دسامبر 08, 2008 2:37 pm

mani59 نوشته است:فرض میکنیم از قند 100تا 135قنده ایده اله و بالاتر از اون غیر ایده ال

باشه این فرض رو میکنیم. ولی من باب اطلاع 90 تا 136 نرماله.

mani59 نوشته است:من با توجه به رشته ام آمار تا حدودی خوندم و میدونم معنی انحراف معیار و میانگین چیه

ببین منظور از لزوم داشتن sd ی پایین خلاصه اینه که نوسان رو باید کم کنیم. یه جورایی تقریبا همین.

mani59 نوشته است:خوب واضحه که اگر ما ای وان سی 6داشته باشیم (یعنی میانگین 6باشه )اما انحراف معیار ما بالا باشه این خوب نیست چون مثلا ما 10تا قنده 100داشتیم 10تا هم 170 تا معدلش بشه 135 خوب چون قندهای بالای 135 برای ما غیر نرماله حتی در چند ساعت در روز هم ممکنه عوارض ایجاد کنند این درست؟

بله متاسفانه این درسته. البته همینجوری (بین 100 و 170) هم باشه باید خدا رو شکر کنیم. همین هم خیلی دستاورد بزرگیه. ضمن اینکه گو اینکه عوارض ایجاد میشه با همین قند ها هم ولی من بعید میدونم با ای وان سی 6 (و نوسان کم در همین حدود که گفتی) زودتر از 50 سال عوارض شروع بشه. تا اون موقع هم خدا بزرگ میشه و یه درمان قطعی پیدا میشه انشاالله. مهم اینه که فعلا تا میتونیم تو محدوده باشیم و از اون مهمتر هایپوی شدید نداشته باشیم.

mani59 نوشته است:خوب حالا فرض میکنیم همون 100تا 135 نرماله و ما میانگین 115 داشتیم ایندفعه اگه قندهای ما از 100تا 130نوسان داشته باشه و انحراف معیار بالایی داشته باشه نباید طبیعتا غیر نرمال باشه و باعث عوارض ،چون چه قندمون تو روز 130 باشه چه 100همش ایده اله و نباید موجب عوارض بشه آیا این درسته یا نه؟

اکه ین 100 و 135 نوسان داشته باشیم انحراف معیار بالا نمیشه. توصیه علمی درباره انحراف معیار قند اینه که انحراف معیار رو بصورت سر انگشتی باید کمتر از یک سوم میانگین نگه داریم. میانگین اگه 135 باشه انحراف معیار 45 نه تهنا قابل قبول بلکه بسیار خوب هم در نظر گرفته میشه. انحراف معیار قابل قبول برای قند میانگین 115 که گفتی میشه 38. حتی بعضی منابع (از جمله حتی جان والش) میگه انحراف معیار رو زیر نصف مینگین هم نگه داریم خوبه. من یه کم وسواسی ترم. من عادت داشتم با ماشی حساب مهندسی و گلوکومتر انحراف معیار رو هر روز میگرفتم. بعدا فهمیدم عدده خیلی مهم نیست. منظورم اینه که نکته اصلی همینه که نوسان رو باید کم کنیم.

mani59 نوشته است:من از یکی از دوستان شنیدم که اگه قندت همیشه روی 200باشه بهتره که یکبار 100باشه یکبار 170 یکبار 140!!!آیا اینطوریه؟و اگه هست به چه دلیل؟

بله دوستت کاملا درست میگه. یه مطالعه بوده این. که دیدن که آسیب به سلولها و... در کسایی که قندشون 300 ثابت بوده (نه 200) کمتر از اونایی بوده که بین 300 و 100 در نوسان بوده.

mani59 نوشته است:یک سوال دیگه دکتر اگه رگولار و ان پی انسولینهای انسانی اند پس چرا برعکس انسولینهای طبیعی بدن خیلی خیلی کند عمل میکنند و رپید و لنتوس که انسانی نیستند بهتر و سریعتر عمل میکنند؟

این بحث انسانی و حیوانی بحث یا سوال درستی نیست. منظورم اینه که (و منظورم تو نیستی) آقاجون به تو چه که انسانیه یا حیوانی؟ لازم نیست حالا یه باره واسه ما نقش "فوزول باشی" رو بازی کنی. اینا مهم نیست. ببین کدوم بهتره بزن. اینکه رگولار و ان پی اچ "انسانی" یه و بقیه "حیوانی" همه اش بازی و بخاطر اینه که من و تو نفهمیم ...
وبلاگ آموزش کنترل دیابت. لطفا روی آیکون کره زمین در سمت چپ کلیک کنین. یه جایی بالای اینجا----------------------------------------------------------------->
farshid

تاريخ عضويت: سه شنبه فبريه 05, 2008 9:28 am

پستتوسط yadegar » دوشنبه دسامبر 08, 2008 8:12 pm

farshid نوشته است:
mani59 نوشته است:فرض میکنیم از قند 100تا 135قنده ایده اله و بالاتر از اون غیر ایده ال

باشه این فرض رو میکنیم. ولی من باب اطلاع 90 تا 136 نرماله.

mani59 نوشته است:من با توجه به رشته ام آمار تا حدودی خوندم و میدونم معنی انحراف معیار و میانگین چیه

ببین منظور از لزوم داشتن sd ی پایین خلاصه اینه که نوسان رو باید کم کنیم. یه جورایی تقریبا همین.

mani59 نوشته است:خوب واضحه که اگر ما ای وان سی 6داشته باشیم (یعنی میانگین 6باشه )اما انحراف معیار ما بالا باشه این خوب نیست چون مثلا ما 10تا قنده 100داشتیم 10تا هم 170 تا معدلش بشه 135 خوب چون قندهای بالای 135 برای ما غیر نرماله حتی در چند ساعت در روز هم ممکنه عوارض ایجاد کنند این درست؟

بله متاسفانه این درسته. البته همینجوری (بین 100 و 170) هم باشه باید خدا رو شکر کنیم. همین هم خیلی دستاورد بزرگیه. ضمن اینکه گو اینکه عوارض ایجاد میشه با همین قند ها هم ولی من بعید میدونم با ای وان سی 6 (و نوسان کم در همین حدود که گفتی) زودتر از 50 سال عوارض شروع بشه. تا اون موقع هم خدا بزرگ میشه و یه درمان قطعی پیدا میشه انشاالله. مهم اینه که فعلا تا میتونیم تو محدوده باشیم و از اون مهمتر هایپوی شدید نداشته باشیم.

mani59 نوشته است:خوب حالا فرض میکنیم همون 100تا 135 نرماله و ما میانگین 115 داشتیم ایندفعه اگه قندهای ما از 100تا 130نوسان داشته باشه و انحراف معیار بالایی داشته باشه نباید طبیعتا غیر نرمال باشه و باعث عوارض ،چون چه قندمون تو روز 130 باشه چه 100همش ایده اله و نباید موجب عوارض بشه آیا این درسته یا نه؟

اکه ین 100 و 135 نوسان داشته باشیم انحراف معیار بالا نمیشه. توصیه علمی درباره انحراف معیار قند اینه که انحراف معیار رو بصورت سر انگشتی باید کمتر از یک سوم میانگین نگه داریم. میانگین اگه 135 باشه انحراف معیار 45 نه تهنا قابل قبول بلکه بسیار خوب هم در نظر گرفته میشه. انحراف معیار قابل قبول برای قند میانگین 115 که گفتی میشه 38. حتی بعضی منابع (از جمله حتی جان والش) میگه انحراف معیار رو زیر نصف مینگین هم نگه داریم خوبه. من یه کم وسواسی ترم. من عادت داشتم با ماشی حساب مهندسی و گلوکومتر انحراف معیار رو هر روز میگرفتم. بعدا فهمیدم عدده خیلی مهم نیست. منظورم اینه که نکته اصلی همینه که نوسان رو باید کم کنیم.

mani59 نوشته است:من از یکی از دوستان شنیدم که اگه قندت همیشه روی 200باشه بهتره که یکبار 100باشه یکبار 170 یکبار 140!!!آیا اینطوریه؟و اگه هست به چه دلیل؟

بله دوستت کاملا درست میگه. یه مطالعه بوده این. که دیدن که آسیب به سلولها و... در کسایی که قندشون 300 ثابت بوده (نه 200) کمتر از اونایی بوده که بین 300 و 100 در نوسان بوده.

mani59 نوشته است:یک سوال دیگه دکتر اگه رگولار و ان پی انسولینهای انسانی اند پس چرا برعکس انسولینهای طبیعی بدن خیلی خیلی کند عمل میکنند و رپید و لنتوس که انسانی نیستند بهتر و سریعتر عمل میکنند؟

این
بحث انسانی و حیوانی بحث یا سوال درستی نیست. منظورم اینه که (و منظورم تو نیستی) آقاجون به تو چه که انسانیه یا حیوانی؟ لازم نیست حالا یه باره واسه ما نقش "فوزول باشی" رو بازی کنی. اینا مهم نیست. ببین کدوم بهتره بزن. اینکه رگولار و ان پی اچ "انسانی" یه و بقیه "حیوانی" همه اش بازی و بخاطر اینه که من و تو نفهمیم ...
من نه میخواستم فوزولی کنم نه توهین واقعااا براتون متاسفم که اینقدر تفکر تون نسبت به همه ی ادما اشتباه فکر میکنید با این توهینا به کجا میرسید فکر میکنید که اگه توهین کنید تو همین مملکتی که شما میگید همه چیز حل میشه نه همه چیز بهتر که نمیشه بدترم میشه یادم باشه هر موقع خواستم سوالی بپرسم اول با شما هماهنگ کنم :x :x :x خخخخییییییلییی ناراحتم کردید :x واقعا از شما انتظار نداشتم با این همه اطلاعات همچین اخلاق و رفتاری داشته باشید :shock: :x
yadegar

پستتوسط mani59 » دوشنبه دسامبر 08, 2008 8:59 pm

من نه میخواستم فوزولی کنم نه توهین واقعااا براتون متاسفم که اینقدر تفکر تون نسبت به همه ی ادما اشتباه فکر میکنید با این توهینا به کجا میرسید فکر میکنید که اگه توهین کنید تو همین مملکتی که شما میگید همه چیز حل میشه نه همه چیز بهتر که نمیشه بدترم میشه یادم باشه هر موقع خواستم سوالی بپرسم اول با شما هماهنگ کنم :x :x :x خخخخییییییلییی ناراحتم کردید :x واقعا از شما انتظار نداشتم با این همه اطلاعات همچین اخلاق و رفتاری داشته باشید

سلام

یادگار عزیز ناراحت نشو
قبول دارم فرشید یک مقدار تند صحبت میکنه اما درکش میکنم چون من خودم بخاطر 1001بدبختی بزرگی که تو مملکت داریم(البته اگه 1001باشه و یک میلیون نباشه)همیشه انتقاد میکنم و اعصابم خرده و وقتی میبینم چقدر هموطنم بدبختی دارند بدوبیراه میگم و...
سابقه فعالیت من تو فارومها از جمله گفتمان هم میهن و...اینو نشون میده
نمیخوام بگم بقیه اینطور نیستند اما من به این نتیجه رسیدم یک سری خیلی براشون عذاب اورتره و نمیتونند احساساتشونو کنترل کنند

نمیخوام وکیل مدافع فرشید بشم اما اعتقاد دارم منظور فرشید از این حرفها توهین به من و تو نیست
البته خوبه فرشید عزیز هم کمی سعی کنه احساساتشو کنترل کنه و تند صحبت کردنشو کمتر کنه
امیدوارم هر دو شما دوستان عزیز منظورمو درک کنین و از حرفهام ناراحت نشین

اما فرشید جان من میدونم خیلی چیزهای دیگه مهمتره اما خوب چون همیشه کنجکاوم و میخوام از همه چی سر دربیارم وارد جزئیات زیاد هم میشم :wink: :oops:
mani59

پستتوسط Dr.Watson » سه شنبه دسامبر 09, 2008 12:11 am

من برای آخرین بار از فرشید می خوام که از نوشتن مطالب مغایر با قوامین فروم اجتناب بکنه. این مطالب (جدای از درست یا اشتباه بودن آنها) اصلا جای مطرح کردنشون اینجا نیست.
خوب حالا فرض میکنیم همون 100تا 135 نرماله و ما میانگین 115 داشتیم ایندفعه اگه قندهای ما از 100تا 130نوسان داشته باشه و انحراف معیار بالایی داشته باشه نباید طبیعتا غیر نرمال باشه و باعث عوارض ،چون چه قندمون تو روز 130 باشه چه 100همش ایده اله و نباید موجب عوارض بشه آیا این درسته یا نه؟

ببینید نوسان قند در محدوده 135-100 نمی تونه انحراف معیار بالایی داشته باشه. انحراف معیار میزان پراکندگی مقادیر بدست اومده در اطراف میانگینه.
من از یکی از دوستان شنیدم که اگه قندت همیشه روی 200باشه بهتره که یکبار 100باشه یکبار 170 یکبار 140!!!آیا اینطوریه؟و اگه هست به چه دلیل؟
چیزی که من فکر میکنم اینه که قند 200باعث رسوب بیشتر قند خون در رگهای کلیه چشم قلب و...میشه و قند 150کمتر و قند 100اصلا نمیشه پس چرا موندن روی قند 200بهتره از نوسان بین 100تا 200 هست؟

اولین اولویت در کنترل قند خون پایین آوردن A1C است. اگه یه نفر A1C بالاتری نسبت به دیگری داشته باشه صرف نظر از میزان نوسان این دو نفر، در یک زمان مساوی احتمال ابتلای به عوارض هم در او بیشتر خواهد بود. کنترل نوسان قند در درجه دوم اهمیت قرار میگیره. یعنی اگه دو نفر A1C مساوی هم داشته باشن، اونی که نوسان کمتری داره، کمتر هم دچار عوارض میشه.
یک سوال دیگه دکتر اگه رگولار و ان پی انسولینهای انسانی اند پس چرا برعکس انسولینهای طبیعی بدن خیلی خیلی کند عمل میکنند و رپید و لنتوس که انسانی نیستند بهتر و سریعتر عمل میکنند؟

نکته مهم اینجاست که انسولین رگولار با وجودیکه 100% شبیه انسولین طبیعی ترشح شده توسط لوزالمعده است ولی محل تزریقش زیر پوسته، بر خلاف انسولین طبیعی که درون شکم (سیاهرگ کبدی) ترشح میشه. مطمئن باشید اگه امکان این وجود داشت که ما بتونیم انسولین را مستقیما به داخل شکم تزریق کنیم، میزان نیاز ما به انسولین خیلی خیلی کمتر از حال حاضر می شد. در واقع ترکیبات مختلف موجود در محیط زیر پوست باعث چذب دیر هنگام انسولین رگولار میشوند. در انسولینهای آنالوگ (شبه انسولینها) با ایجاد تغییرات خیلی جزئی در مولکول انسولین در مجیط آزمایشگاه، سرعت چذب انسولین رو تغییر می دن که یا خیلی تند میشه (مثل نوو راپید) یا خیلی کند و ثابت (مثل لانتوس). در واقع انسولینهای آنالوگ دیگه 100% شبیه اانسولین طبیعی نیستن.
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط farshid » چهارشنبه دسامبر 10, 2008 3:59 pm

یادگار

مانی گفت انسانی و حیوانی چیه من به اون نه به تو و نه حتی عملا به اون گفتم فوزولی موقوف و اینایی که گفتم. جواب اونو دادم اصلا کی با تو بود؟

یادگار عزیز. نمیدونم تو پسری یا دختری ولی در هرحال قربونت برم منو همه میدونن که چقدر به شما و همه دوستانی که با دیابت دست و پنجه نرم میکنن ارادت دارم و نمیخوام، نمیتونم و نمیخوام هم بتونم و کمتر از اونی هستم که شما رو ناراحت کنم. یه کم زیادی صریح صحبت میکنم شما حمل بر صداقت کنین نه جسارت.
وبلاگ آموزش کنترل دیابت. لطفا روی آیکون کره زمین در سمت چپ کلیک کنین. یه جایی بالای اینجا----------------------------------------------------------------->
farshid

پستتوسط yadegar » چهارشنبه دسامبر 10, 2008 7:43 pm

farshid نوشته است:یادگار

مانی گفت انسانی و حیوانی چیه من به اون نه به تو و نه حتی عملا به اون گفتم فوزولی موقوف و اینایی که گفتم. جواب اونو دادم اصلا کی با تو بود؟

یادگار عزیز. نمیدونم تو پسری یا دختری ولی در هرحال قربونت برم منو همه میدونن که چقدر به شما و همه دوستانی که با دیابت دست و پنجه نرم میکنن ارادت دارم و نمیخوام، نمیتونم و نمیخوام هم بتونم و کمتر از اونی هستم که شما رو ناراحت کنم. یه کم زیادی صریح صحبت میکنم شما حمل بر صداقت کنین نه جسارت.
ببخشید اقا فرشید منظوری نداشتم چون من اولین بار موضوع انسانی بودنو انسانی نبودن انسولینارو مطرح کرده بودم فکر کردم با من هستید :roll: ولی اقا فرشید یه چیزی میگم ناراحت نشید :oops: اعتراض کردن و انتقاد کردن خوبه ولی کلماتی که شما به کار میبرید یه جورایی ازار دهندس ( شرمنده ) :roll: :oops: شما اطلاعات خوبی دارید که من در این 7 ماهی که از دیابتی شدنم میگذره از این اطلاعات استفاده کردم و خییلی هم مفیدبوده طوری که تونستم دیابتمو در حد عالی کنترل کنم :) امیدوارم کمک های شما و بقیه ی دوستان ادامه داشته باشه ولی یه مقدار با ارامش بیشتر :wink: در هر صورت از همه ی کسایی که به ما دیابتیا کمک میکنن تشکر میکنم : D :wink:
yadegar

پستتوسط mahdish65 » پنج شنبه دسامبر 11, 2008 6:39 pm

سلام دکتر
حدود یه ماهی می شد که قندام خیلی پایین بودن .
هرچی هم انسولینو کم می کردم بازم پایین بودن .
می شد که قندای ناشتام 50 می شد واسه یه هفته .
وقتی بعد از اون دوره A1C دادم بالا بود ، حدود 8.8 . . .
می خواستم ببینم این نواسانا می تونسته تاثیری تو آزمایشم داشته باشه ؟ . . .
به خدا نگویید مشکلات بزرگی دارم
به مشکلات بگویید خدای بزرگی دارم
mahdish65

تاريخ عضويت: چهارشنبه ژوئن 13, 2007 9:14 am

پستتوسط farshid » پنج شنبه دسامبر 11, 2008 7:15 pm

گلوکومترت سالمه؟
farshid

پستتوسط yadegar » جمعه دسامبر 12, 2008 11:00 am

mahdish65 نوشته است:سلام دکتر
حدود یه ماهی می شد که قندام خیلی پایین بودن .
هرچی هم انسولینو کم می کردم بازم پایین بودن .
می شد که قندای ناشتام 50 می شد واسه یه هفته .
وقتی بعد از اون دوره A1C دادم بالا بود ، حدود 8.8 . . .
می خواستم ببینم این نواسانا می تونسته تاثیری تو آزمایشم داشته باشه ؟ . . .
به نظر من ببين بعده قند ناشتات در طول روز قندات چند بوده . شايد تو براي اين كه هيپو رو رفع كني زياده از حد كربوهيدرات مصرف كردي بعد در طول روز قندات بالا بوده و خودت خبر نداشتي :!: :wink: شايدم دستگات خرابه :!: شايدم به خاطر انتحانات ميان ترم دانشگاه استرس داشتي قندات زده بالا :wink: در هر صورت اميدوارم سريع علتشو پيدا كني :lol: :wink:
yadegar

بعدي

بازگشت به دیابت نوع 1

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: Google [Bot] و 1 مهمان